Data modyfikacji:

Styl rustykalny - przepis na przytulne wnętrze

Marzy ci się przytulne mieszkanie, przypominające wnętrza rodem z sielskiej wsi? Chcesz stworzyć miejsce pełne naturalnych akcentów, które będzie sprzyjać relaksowi? Postaw na styl rustykalny.

Czym jest styl rustykalny? W zasadzie nie ma jednoznacznej definicji, która mogłaby wyjaśnić nam znaczenie tego określenia. Jednak, gdy już znajdziesz się w mieszkaniu urządzonym w tej estetyce, na pewno będziesz wiedzieć, że to właśnie styl rustykalny. Bo te przytulne i klimatyczne elementy wystroju są nie do podrobienia. Jak podaje Słownik Języka Polskiego, jeśli mówimy, że coś jest rustykalne, to ma to związek z wsią, jej obyczajowością i tradycjami. Oto przepis na przytulny rustykalny dom, który przypomni ci wakacje u babci na wsi lub te sielskie scenerie, jakie znamy z angielskich filmów.

Styl rustykalny – drewno na pierwszym planie

To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny element stylu rustykalnego. Drewno z wyraźnie zarysowaną strukturą i rysunkiem słojów. W meblach rustykalnych i dodatkach tego typu nie ma wygładzonych i idealnych w dotyku powierzchni. Drewno musi opowiadać swoją historię, a jego niedoskonała powierzchnia tylko podkreśla piękno tego materiału. Dlatego właśnie częstym zabiegiem, jaki stosuje się w stylu rustykalnym jest celowe postarzanie drewna. Robi się to metodą szczotkowania, dzięki której deski prosto z marketu wyglądają, jakby miały już ładnych parę lat na karku.

Jednak meble rustykalne to nie wszystko, jeśli chodzi o drewno w tej estetyce. Drewniana podłoga to jedno, ale bardzo ciekawe efekty dają okładziny ścienne wykonane z drewna oraz belki montowane przy ścianach i suficie. Najczęściej imitują one elementy konstrukcyjne, jakie dawniej stosowano do podtrzymywania stropów.

Rustykalne wnętrza - naturalna kolorystyka

Rustykalny dom to wnętrze, które przepełniają naturalne inspiracje, dlatego kolorystyka, jaka dominuje w pomieszczeniach tego typu, powinna być zbliżona do barw ziemi. Należy zatem stawiać na biel, beż, szarość, odcienie brązu. Taka tonacja daje harmonijne i przytulne połączenie. A jak zapewne wiesz, twój dom ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Barwy ziemi będą korzystnie działać na twój nastrój oraz sprzyjać wyciszeniu. Styl rustykalny ze swoją przytulnością i naturalnymi akcentami jest zatem świetnym sposobem na aranżację wnętrza, w którym będziesz dobrze się czuć.

Naturalna kolorystyka ma jeszcze jeden istotny plus – jest świetnym tłem dla aranżacji wnętrza. Na tle bieli, szarości czy beżu wszystko będzie wyglądać świetnie. Dodatkowo, gdy najdzie cię ochota na wnętrzarskie eksperymenty lub wprowadzisz sezonowe dekoracje np. na Boże Narodzenie, nowa tonacja będzie się świetnie łączyć z twoją rustykalną bazą kolorystyczną.

Przeczytaj też: Jakich kolorów lepiej unikać w aranżacji wnętrz?

Meble rustykalne

W tym przypadku w zasadzie nie ma jednej reguły, której należy się trzymać. Z jednej strony rustykalne meble to oczywiście te wykonane z surowego drewna lub stylizowane na stare. Jednak z aranżacjami tego typu świetnie komponują się także nowoczesne meble np. wykonane z metalu. Ale jeśli chcesz uzyskać naprawdę przytulny efekt, jaki łączy się ze stylem rustykalnym, warto postawić na drewniane meble. Ciekawym patentem są te malowane na biało i postarzane. Można to zrobić metodą przecierek, dzięki czemu zyskasz efekt shabby chic.

Przeczytaj też: Renowacja mebli – najciekawsze trendy

Rustykalny dom – tekstylia

Jeśli rustykalne wnętrza mają być naprawdę przytulne, nie może w nich zabraknąć tekstyliów. Chodzi oczywiście o poduszki dekoracyjne, firany, zasłony, obrusy, pledy, koce i całą resztę tekstylnego towarzystwa. Dlaczego? Bo dzięki dodatkom tego typu w pomieszczeniu będzie panować przyjazna atmosfera, a kanapa usłana poduszkami i kocykami stanie się zaproszeniem do popołudniowego relaksu. Wszak, jak już ustaliliśmy, w tym wszystkim chodzi o przytulność, prawda?

Jeśli wcześniej wspomniana naturalna tonacja i barwy ziemi, jakie powinny dominować w stylu rustykalnym to dla ciebie wnętrzarska nuda, na więcej szaleństwa możesz sobie pozwolić właśnie w przypadku tekstyliów. Odważne akcenty kolorystyczne w postaci poduszek czy zasłon łatwiej wkomponujesz do stylizacji mieszkania.

Przeczytaj też: Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Rustykalne wnętrza – klimatyczne dodatki

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Nie inaczej jest w przypadku stylu rustykalnego. Dekoracje do domu pomogą ci uzyskać dokładnie taki klimat, jaki kojarzy się z przytulnym domkiem na wsi. Obok opisanych wyżej tekstyliów będą to kosze. Najlepiej, aby były wykonane z wikliny czy rafii, ponieważ wtedy uzyskasz spójną kompozycję naturalnych materiałów. Kolejna rzecz na twojej rustykalnej liście must have to lampiony i świeczniki, które zapewnią klimatyczne oświetlenie. Z kolei w kuchni czy jadalni warto wyeksponować zastawę stołową. Ładne naczynia też podkreślą przytulny charakter wnętrza

Ostatnią rzeczą, wokół której kręci się stylizacja rustykalnych wnętrz, to oczywiście kominek. Nie ma chyba innego elementu wystroju pomieszczeń, który wprowadzałby równie przyjemną atmosferę, jak kominek właśnie. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na kominek w klasycznym wydaniu, ale istnieją alternatywne rozwiązania – biokominek, kominek elektryczny czy wreszcie sam portal kominkowy pełniący funkcję dekoracyjną – to sprawi, że twój rustykalny dom będzie jeszcze bardziej klimatyczny.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny