Data modyfikacji:

Szafa klasyczna czy do zabudowy?

Pierwsza bez wątpienia jest tańsza, ale druga daje znacznie więcej możliwości. To, jaka szafa będzie najlepsza do Twojej sypialni zależy od kilku czynników, które trzeba rozważyć przed podjęciem decyzji.

Ceny szaf klasycznych zaczynają się już od ok. 200 zł w przypadku zwykłych modeli dwuskrzydłowych z pojedynczym drążkiem. Za tę cenę dostajemy wprawdzie mebel niezbyt estetyczny i umiarkowanie solidny, ale przy dużych ograniczeniach budżetowych taka szafa może okazać się wybawieniem. Wraz ze wzrostem ceny klasyczny mebel zaczyna wyglądać lepiej, a jakość jego wykonania i wyposażenia rosną. W modelach w granicach 400-500 zł pojawiają się dodatkowe półki, drążki czy szuflady, a materiał użyty do ich budowy gwarantuje, że posłużą nam co najmniej kilka lat.

Cenę podnosi również wybór większego, na przykład 3 lub 4-skrzydłowego modelu, w którym za jednymi drzwiami mogą kryć się półki do wyłożenia ubrań. Sporą zaletą gotowych szaf jest różnorodność ich stylistyki. W sklepach bez większych przeszkód znajdziemy meble proste i minimalistyczne, ale też tradycyjne, rustykalne i oryginalnie zdobione. Modele tego typu najczęściej są skrzydłowe, ale można spotkać także takie z drzwiami przesuwnymi, co ma znaczenie zwłaszcza dla niewielkich pomieszczeń.

Szafa do zabudowy to rozwiązanie droższe i pod wieloma względami bardziej praktyczne, ponieważ decyzja o jej wyglądzie, zawartości, wymiarach i położeniu zależy wyłącznie od nas. Kupując mebel na wymiar, możemy na przykład zabudować nieforemną wnękę lub stworzyć garderobę godną Carrie Bradshaw, jeśli tylko mamy wystarczająco dużo miejsca i środków. Samodzielnie decydujemy o liczbie drążków i półek czy rodzaju szuflad (klasyczne lub koszykowe), a także wyposażeniu dodatkowym, takim jak półki na buty czy uchwyt na krawaty bądź paski.

Szafa ubraniowa

Na drzwiach takiej szafy najczęściej znajduje się lustro, co również jest plusem. Szafa do zabudowy z reguły ma drzwi przesuwne, którym można nadać dowolny wygląd za pomocą okleiny, ale ogólny charakter mebla pozostanie neutralny lub nowoczesny. Wykorzystanie litego drewna lub rzeźbień raczej nie wchodzi w grę. Szafa do zabudowy to wydatek rzędu minimum 1200 do nawet kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wielkości i wyposażenia.

Odpowiedź na pytanie „Szafa klasyczna czy do zabudowy?” brzmi więc: to zależy – od funduszy, oczekiwań i upodobań. Warto jednak pamiętać, że z klasycznym meblem można się rozstać bez większych przeszkód, natomiast szafa do zabudowy to raczej permanentne rozwiązanie.

Autor: Kasia Szulik