Data modyfikacji:

Tapeta w stylu skandynawskim - jaką wybrać?

Tapeta może być idealnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza inspirowanego scandi. Jeśli chcesz wykończyć ściany właśnie w taki sposób, zobacz krótki przegląd tapet w stylu skandynawskim.

tapeta styl skandynawski

Styl skandynawski opiera się na jasnych barwach, naturalnych materiałach i efektownych dodatkach. Wnętrza utrzymane w estetyce inspirowanej stylem scandi są z reguły jasne i przestronne, dominuje w nich drewno w surowym wydaniu, naturalne elementy wystroju jak len, wiklina, trawa morska czy wełna. 

Styl ten świetnie łączy się z innymi wnętrzarskimi trendami, np. boho czy retro. Jeśli szukasz sposobu na tapetę w stylu skandynawskim, poniżej znajdziesz garść pomysłów.

Sprawdź również nasze pomysły na aranżację ścian w salonie.

Tapeta w stylu skandynawskim, czyli jaka?

Tapety inspirowane scandi to najczęściej wydruki na jasnym tle: białym, szarym, beżowym czy pastelowym. Ich wzornictwo jest subtelne, co w połączeniu z neutralną kolorystyką sprawia, że tapety w stylu skandynawskim dają stonowany efekt, który nie przytłacza całości stylizacji. Oto kilka najpopularniejszych wzorów tapet w stylu skandynawskim.

Z motywem geometrycznym

Zarysy figur geometrycznych dają minimalistyczny i harmonijny efekt wykończeniowy. Tapety w stylu skandynawskim tego typu będą dobrym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz, w których nie brakuje mebli i dodatków o nieskomplikowanej geometrycznej formie.

Z roślinnym wzorem

Uproszczone motywy roślin i kwiatów to szalenie modne wzory nie tylko na tapetach w stylu skandynawskim. Tapety tego typu dają bardzo dobry efekt wykończeniowy i świetnie wpiszą się w estetykę wnętrza inspirowanego naturą, gdzie wśród elementów wystroju znajdują się naturalne materiały o surowym wykończeniu oraz rośliny.

Takie połączenie może być dobrym tropem, jeśli chcesz zaaranżować wnętrze sprzyjające odpoczynkowi, ponieważ odwołania do natury wywołują pozytywne skojarzenia. Warto zatem postawić na tapety w stylu skandynawskim w sypialni czy pokoju dziennym.

Inspirowana retro

To wnętrzarski powrót do przeszłości. Retro czerpie inspirację z minionych trendów, dlatego tapety w stylu skandynawskim nawiązujące do tej estetyki charakteryzują się nieco przydymioną kolorystyką, co daje efekt postarzenia. Wzornictwo typowe dla tapet tego typu to najczęściej motywy florystyczne. 

Tapeta w stylu skandynawskim z drzewami

To bardzo popularny motyw. Tapety utrzymane są w subtelnej biało-szarej lub biało-czarnej tonacji, a wzór to uproszczony schemat pni i konarów drzew. To kolejna dobra opcja na tapetę do sypialni czy pokoju dziennego. 

Jak wkomponować tapetę do aranżacji wnętrza?

Dawniej tapety montowano na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, co często skutkowało dość przytłaczającym efektem, zwłaszcza jeśli materiał zdobił intensywny wzór. Obecnie modnym trikiem, który dodatkowo pozwala uniknąć tego niekorzystnego wrażenia, jest montaż tapety tylko na jednej ścianie. To dobry sposób, aby optycznie zaakcentować poszczególne strefy w pomieszczeniu. 

Przykładowo tapeta w stylu skandynawskim w salonie zamontowana za sofą podkreśli strefę wypoczynkową. To szczególnie ważne, jeśli urządzasz salon, który wraz z jadalnią i kuchnią tworzy otwartą strefę dzienną. Analogicznie, podobny efekt da tapeta w stylu skandynawskim w sypialni zamontowana za wezgłowiem łóżka – materiał dodatkowo podkreśli część sypialnianą na tle całej aranżacji.

Tapeta w stylu skandynawskim w kuchni również może być ciekawym urozmaiceniem stylizacji. Modnym rozwiązaniem jest montaż materiału wykończeniowego tego typu na ścianie między górnym a dolnym rzędem szafek. W celu zabezpieczenia, można całość wykończyć np. taflą ze szkła hartowanego.