Data modyfikacji:

Beton architektoniczny w salonie, czyli pomysł na nowoczesne wnętrza

To nowoczesny i bardzo popularny materiał wykończeniowy, który wciąż bywa mylony ze swoim konstrukcyjnym odpowiednikiem. I chociaż beton architektoniczny jest równie wytrzymały, to daje zupełnie inny efekt wykończeniowy. Jeśli chcesz wystylizować salon, w którym znajdzie się miejsce dla betonu architektonicznego, zobacz, jakie właściwości ma materiał oraz poznaj garść inspiracji na ciekawą aranżację.

beton architektoniczny

Beton architektoniczny – do jakiego stylu pasuje?

Beton architektoniczny to wyrazisty materiał wykończeniowy. Nie wszędzie pasuje, dlatego jeśli chcesz postawić na płyty bądź wylewkę tego typu, zobacz, z jakimi wnętrzarskimi stylami będzie się dobrze komponować.
  • Styl industrialny wywodzi się z czasów Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, kiedy opuszczone pomieszczenia fabryczne masowo zmieniano w lokale mieszkalne. W rezultacie styl industrialny i lofty wyróżniają takie elementy wystroju, jak widoczne elementy instalacji, charakterystyczne lampy reflektory oraz materiały: metal, surowa cegła, szkło i beton właśnie. Jeśli szukasz sposobu na beton architektoniczny w salonie, styl industrialny będzie świetnym rozwiązaniem, ponieważ łatwo skomponujesz spójną stylizację.
  • Styl nowoczesny opiera się przede wszystkim na minimalistycznych rozwiązaniach i nieskomplikowanej formie. Beton architektoniczny idealnie wpisuje się w nowoczesną estetykę – gładkie betonowe powierzchnie o wyrazistej fakturze mogą stać się dobrym tłem dla aranżacji salonu, w którym króluje minimalizm.
  • Chociaż styl skandynawski to przede wszystkim naturalne materiały, a podstawowym elementem wykończeniowym jest drewno, można znaleźć sposób na beton architektoniczny w salonie w estetyce scandi. Podobnie jak wspomniany wczesnej styl nowoczesny, skandynawskie trendy również czerpią wiele z minimalizmu. Beton architektoniczny o subtelnej strukturze będzie dobrze komponować się ze skandynawskimi bielą i szarością, które stanowią kolorystyczną podstawę aranżacji.

Beton architektoniczny – właściwości

Beton architektoniczny to mieszanka bardzo podobna do swojego konstrukcyjnego odpowiednika. Podstawową różnicą między betonem architektonicznym a tym stosowanym w budownictwie, jest uzyskany efekt wykończeniowy. Nowoczesne mieszanki stosowane w aranżacji wnętrz dają gładką i dekoracyjną powierzchnię. Na betonie architektonicznym widać smugi i przebarwienia, jednak jego powierzchnia jest gładka i miła w dotyku.

Bliskie pokrewieństwo z betonem konstrukcyjnym sprawia, że materiał stosowany w aranżacji wnętrz wyróżnia się walorami wytrzymałościowymi. Powierzchnie wykończone przy użyciu betonu architektonicznego są odporne na uszkodzenia czy działanie wilgoci.

Beton architektoniczny daje duże możliwości aranżacyjne. Nie dość, że możesz postawić na najróżniejsze kolory mieszanek, to jeszcze możesz niemal dowolnie kształtować powierzchnie, jakie zostaną wykończone przy jego użyciu. Przykładowo jeśli postawisz na posadzkę betonową w salonie, można ją wykończyć w bezspoinowy sposób na całej powierzchni, co przekłada się na estetykę wykończenia.

Jak wykorzystać beton architektoniczny w salonie?

Beton architektoniczny w salonie możesz wykorzystać na kilka sposobów. W sprzedaży znajdziesz np. gotowe płyty, które można przytwierdzić do ściany, betonowe panele czy wreszcie zaprawy, które można łatwo nanieść na ścinany. Co więcej, na rynku wykończeniowym działają firmy, które specjalizują się w betonie architektonicznym. Mogą np. wykonać posadzkę z betonu czy blaty na wymiar. A jak wykorzystać beton architektoniczny nawet w małym salonie?
  • Betonowa posadzka to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie. Można ją wykonać w bezspoinowy sposób, więc to dobra opcja, jeśli twój salon, jadalnia i kuchnia tworzą wspólną strefę dzienną. W takim przypadku wylewka z betonu architektonicznego stworzy równomierną powierzchnię.
  • Beton architektoniczny na ścianie w salonie to bardzo popularny sposób np. na wykończenie ściany za telewizorem lub kanapą. W tym pierwszym przypadku za warstwą zaprawy z betonu architektonicznego lub zabudową z płyt łatwo ukryjesz przewody zasilające odbiornik czy nawet elementy montażowe telewizora. To przełoży się na estetykę wykończenia kącika telewizyjnego. Z kolei beton architektoniczny na ścianie w salonie za kanapą będzie dobrym tłem dla strefy wypoczynkowej. Miejscowe zastosowanie materiału pozwoli optycznie wyodrębnić tę część pomieszczenia.
  • Beton architektoniczny 3D w salonie to sposób na naprawdę spektakularne wykorzystanie materiału. W sprzedaży znajdziesz betonowe płyty, które są formowane w taki sposób, aby dawały przestrzenny efekt. Najczęściej mają geometryczną formę, co dobrze wpisuje się w nowoczesne wnętrzarskie trendy.
  • Meble salonowe z betonowymi elementami również mogą być ciekawą formą wykorzystania tego materiału w aranżacji pokoju dziennego. Stoliki kawowe czy konsolki z betonowymi blatami prezentują się bardzo efektownie.
  • Beton i drewno w salonie to trafiony wnętrzarski duet. Drewno sprawi, że aranżacja z betonem stanie się przytulniejsza i naturalny materiał złagodzi surowy efekt. Beton i drewno można łączyć na kilka sposobów. Przykładowo drewniana podłoga w zestawieniu ze ścianami wykończonymi betonem architektonicznym będzie prezentować się świetnie. Ponadto powierzchnie wykończone betonem staną się dobrym tłem dla drewnianych mebli.
Jak widzisz, beton architektoniczny w aranżacji salonu może przynieść naprawdę ciekawe efekty. Co ważne, materiał nie tylko świetnie wygląda, ale jest też trwały, dzięki czemu twój pokój dzienny będzie prezentować się nienagannie przez wiele lat.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny