W efekcie ściana nie tylko zyskuje dekoracyjny charakter, ale też poprawia się akustyka wnętrza, pomieszczenie prezentuje się przytulniej i co więcej, niedoskonałości podłoża zostają zamaskowane. Dziś weźmy na tapet retro tapety. Jaki model tapet tego typu wybrać? Do czego pasują?
Vintage z kolei jest zarezerwowane dla przedmiotów z przeszłością. Tradycyjnie tym mianem określa się ubrania czy przedmioty, które mają na karku przynajmniej 20 lat.
Są to zatem przedmioty autentyczne, wyprodukowane w duchu danego nurtu. Nie należy jednak mylić przedmiotów vintage z antykami, ponieważ na miano tych ostatnich zasługują przedmioty, które liczą sobie przynajmniej 100 lat.
Stylizacja mieszkania w estetyce retro to czerpanie inspiracji z wnętrzarskiej przeszłości. To wzory, kolory czy wreszcie meble stylizowane na te, których używano lata temu.
Retro serwuje nam zatem aranżacyjny powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu – sprzęty utrzymane w tej estetyce wykonane są współczesnymi metodami i w efekcie otrzymujemy solidne i ponadczasowe przedmioty.
Materiały wykończeniowe tego typu nie są uniwersalnym elementem wystroju i nie pasują do wszystkiego. Możesz za to je śmiało łączyć ze stylem skandynawskim, nowoczesnym oraz botanicznym. Jakie tapety w stylu retro warto wybrać?
Czytaj również: Zegar ścienny retro
Motywy kwiatowe – tapety z wzorem roślinnym będą prezentować się doskonale w pokoju dziennym czy sypialni. Najczęściej są barwne i mają wyraziste wzornictwo, dlatego najlepiej jest je stosować w formie akcentów i np. pokryć wzorzystą tapetą w stylu retro jedną ścianę, za łóżkiem czy sofą.
W ten sposób zaakcentujesz strefę wypoczynkową w pomieszczeniu, a kwiecisty wzór nie zdominuje stylizacji. W sprzedaży znajdziesz jednak również bardziej stonowane tapety retro, zdobione delikatnym kwiatowym lub liściastym wzorem.
Do czego pasuje tapeta z motywami kwiatowymi? Jeśli chcesz uzyskać efekt, który będzie przypominał nie tylko retro, ale nawet mieszkanie w stylu vintage, dobrym połączeniem jest zestawienie tapety z angielską boazerią.
Okładziny ścienne w takim wydaniu najczęściej są białe i sięgają do połowy wysokości ściany. Resztę płaszczyzny pokrywa tapeta. Ten trik sprawi, że tapeta nie zdominuje wnętrza, ściana będzie dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami, a aranżacja jeszcze ciekawsza.
Polecamy: Salon w stylu vintage
Takie połączenie da modny i nieco dramatyczny efekt, trzeba jednak uważać, aby zbyt ciemna kolorystyka nie przytłoczyła wnętrza.
Geometryczne wzory – regularne linie i kształty to zapożyczenie znane chociażby ze stylu art deco, gdzie zgeometryzowane formy miały być przeciwwagą dla nieco chaotycznej secesji.
Tapeta geometryczna w stylu retro, obok regularnych linii i kształtów odwołujących się do figur, wyróżnia się efektowną kolorystyką. Często są to intensywne barwy, np. bordo, granat czy musztarda.
Wzory geometryczne w wydaniu retro są dość wyraziste, dlatego dobrym posunięciem jest zestawienie ich z bardziej stonowanym otoczeniem.
Mapy – tapety, których wzór przedstawia mapę świata czy wybranego miejsca to element wystroju, który z pewnością nie pozostanie niezauważony.
Materiały wykończeniowe tego typu charakteryzuje najczęściej ciekawa kolorystyka. Tapeta ścienna retro w takim wydaniu również najlepiej sprawdzi się w roli akcentu dekoracyjnego.
Do czego pasują tapety retro z wzorami map? To dobre uzupełnienie stylizacji pokoju dziecięcego. Mapa świata może rozbudzić ciekawość młodego podróżnika oraz być nieocenioną pomocą naukową.
W tym przypadku warto poszukać również dodatków vintage, czyli tych z przeszłością. Stary fotel czy komoda po babci nie tylko będzie prezentować się dobrze, ale dodatkowo stanie się sentymentalnym uzupełnieniem do aranżacji.
Aby wszystko to zebrać w spójną kompozycję, trzeba dobrze przemyśleć całą kolorystyczną układankę. Dobry efekt dekoracyjny osiągniesz, jeśli barwy twojej retro tapety ściennej będą się odwoływać do innych kolorów wykorzystanych w stylizacji wnętrza.