Data modyfikacji:

Pokój młodzieżowy. Aranżacje i inspiracje

Aranżacja pokoju młodzieżowego niesie ze sobą sporo wyzwań. W stylizacji trzeba mieć na uwadze względy praktyczne i dekoracyjne, i przede wszystkim kierować się upodobaniami dorastającego dziecka. Jak to zrobić? Zobacz kilka inspirujących pomysłów na meble, dodatki i kolory do pokoju młodzieżowego.


pokój młodzieżowy

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Kolory

O ile kolorystyka pokojów dziecięcych w większości przypadków wydaje się dość oczywista i wielu z nas sięga po sprawdzone stylizacyjne rozwiązania, o tyle w pokojach nastolatków sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Przede wszystkim rodzice powinni brać pod uwagę również zdanie swoich dzieci i razem wypracować kolorystyczny kompromis.

Jaki kolor wybrać do aranżacji pokoju młodzieżowego? Sprawdzonym tropem mogą być uniwersalne neutralne barwy, które królują w aranżacji wnętrz. Biel czy szarość dobrze komponują się z innymi kolorami i są świetnym tłem dla całości wystroju. W aranżacji pokoju młodzieżowego warto jednak postawić na kolor zgodny z upodobaniami jego lokatora. Granat, fiolet, brudne odcienie różu, zieleń, musztardowa żółć mogą efektownie urozmaicić stylizację wnętrza i dodać jej optymistycznego charakteru.


Jeśli obawiasz się, że intensywne kolory zdominują wnętrze, możesz zdać się na sprawdzony wnętrzarski trik, który dobrze sprawdzi się też w aranżacji pokoju młodzieżowego. Pomalowanie jednej ściany na ciemniejszy lub intensywniejszy kolor niż reszta płaszczyzn da korzystny efekt aranżacyjny. To może być też dobry sposób na optyczne wydzielenie konkretnej strefy w pomieszczeniu.

Meble w pokoju młodzieżowym: na jakie modele postawić?

  • Łóżko czy tapczan? Wszystko zależy od metrażu. Wygodniejszym rozwiązaniem jest naturalnie klasyczne łóżko, ponieważ materac tworzy równą i komfortową powierzchnię do spania. W przypadku składanych łóżek czy tapczanów, zwłaszcza w tańszych modelach, materace bywają niewygodne. Szacuje się, że optymalna szerokość jednoosobowego łóżka powinna wynosić przynajmniej 90 cm. W sprzedaży znajdziesz ciekawe modele łóżek, które wyposażone są w szuflady czy półki, co pozwoli dodatkowo wygospodarować ekstra miejsce do przechowywania.
  • Biurko – to jeden z najważniejszych elementów wystroju pokoju młodzieżowego. Biurko powinno być na tyle duże, aby zmieściły się na nim komputer, książki i zeszyty oraz przybory do pisania i nauki. Szacuje się, że optymalna wielkość blatu to przynajmniej 70 x 120 cm, o ile w pomieszczeniu znajdzie się wystarczająco dużo miejsca. Dobrym patentem są modele z możliwością regulacji wysokości położenia blatu, co pozwoli optymalnie dostosować biurko do wzrostu nastolatka.
  • System przechowywania w pokoju młodzieżowym to kolejny bardzo ważny punkt aranżacji. Dzieciaki w tym wieku z reguły gromadzą wiele szpargałów – mają sporo ubrań, przyborów szkolnych i akcesoriów związanych z hobby czy uprawianym sportem. To wszystko trzeba gdzieś przechowywać, dlatego planując pokój swojego nastoletniego dziecka, zaprojektuj solidny system przechowywania. Szafy do pokoju młodzieżowego to podstawa. Najlepiej w praktyce sprawdzają się modele do zabudowy, ponieważ dzięki nim można najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń np. poprzez osadzenie mebla we wnęce. Warto zdać się także na półki czy popularne kubiki i meble systemowe. Dzięki nim na ścianach można zaplanować dodatkowe miejsce do przechowywania.
  • Fotel lub krzesło brazylijskie to może być dobry dodatek do aranżacji pokoju młodzieżowego. Siedzisko tego typu przyda się podczas nauki czy czytania książek lub w sytuacji, gdy twoje dziecko odwiedzą przyjaciele. Dodatkowo fotel lub hamak mogą być ciekawym urozmaiceniem stylizacji. Przykładowo modne fotele uszaki dostępne są w wielu ciekawych wariantach wykończeniowych. Z kolei modne krzesła brazylijskie wyróżniają się subtelnym wzornictwem wpisującym się w estetykę stylu boho.

Aranżacja pokoju młodzieżowego: tekstylia

Tekstylia są punktem obowiązkowym w stylizacji każdej sypialni, niezależnie od wieku lokatorów. Dzięki nim można urozmaicić stylizację wnętrza, dodać do niej więcej wzorów i kolorów, ale przede wszystkim tekstylia pomagają kreować przytulną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi.
  • Estetyczna pościel – jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, aby prezentował się świetnie, nie można pominąć kwestii doboru estetycznej pościeli. Zwłaszcza jeśli w pokoju stanie klasyczne łóżko, pościel będzie widoczna praktycznie przez cały czas. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo ciekawych wzorów i kolorów – warto dobrać je tak, aby pasowały do ogólnej kolorystyki wnętrza, co pozwoli stworzyć spójną całość.
  • Poduszki dekoracyjne – ozdobne poduszki będą nie tylko wygodnym dodatkiem, ale też sposobem np. na sezonową dekorację wnętrza. Poszewki można łatwo zmieniać, aby np. dodać nieco sezonowej kolorystyki czy świątecznych akcentów.
  • Koc i narzuta na łóżko – kolejny kolorystyczny i dekoracyjny akcent w postaci koca czy narzuty ma też wymiar praktyczny – kurz nie będzie osiadał bezpośrednio na pościeli.
  • Dywan do pokoju młodzieżowego – jeśli dobrze dobrana lampa sufitowa jest kropką nad „i” w aranżacji wnętrza, to dywan śmiało można nazwać jej podstawą. To dodatkowy akcent kolorystyczny, który sprawi, że pomieszczenie stanie się jeszcze przytulniejsze.

Dodatki do pokoju młodzieżowego

  • Galeria zdjęć – to mogą być klasyczne zdjęcia w ramkach, ale ciekawym pomysłem są wydruki z aparatu natychmiastowego. Nawet jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, wydruki tego typu można zamówić w sieci.
  • Sznury lampek – świetlne girlandy królują w dekoracji tarasów, balkonów, sypialni i pokojów dziennych. W aranżacji pokoju młodzieżowego będą też świetnym sposobem na dekoracyjne oświetlenie wnętrza.
  • Tablica wymalowana za pomocą farby magnetycznej może być dobrym miejscem na zapiski i dodatkowo wplecie do aranżacji kolejne urozmaicenie.