Data publikacji:

Wybieramy drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe są wizytówką mieszkania. Nie tylko chronią lokatorów, ale pełnią także istotną, estetyczną funkcję. Dowiedz się, co jest ważne przy wyborze drzwi wejściowych. Jednym z najważniejszych zadań drzwi wejściowych jest na przykład ochrona domowników i ich mienia.

Bezpieczeństwo

Na rynku dostępne różnego rodzaju drzwi antywłamaniowe. Najlepiej szukać ich w renomowanych sklepach, których nie brakuje na rynku. Do wyboru są liczne okładziny i kolory. Solidna konstrukcja, wytrzymała blacha, blokady przeciwwyważeniowe, dodatkowe zawiasy – to tylko nieliczne z zabezpieczeń, w które wyposażone są takie drzwi. Przy wyborze drzwi antywłamaniowych należy kierować się klasą, oznaczenia znajdują się na opakowaniu lub w opisie produktu. Osoby, którym zależy na zabezpieczeniu przed niechcianymi gośćmi powinny zdecydować się na drzwi w klasie C lub 4. Dodatkowo warto sprawdzić, czy wybrany model posiada atest, dotyczy to także zamków. Porządne drzwi antywłamaniowe powinny mieć zamki w klasie 4.

Estetyka

Do wyboru, do koloru – można by rzec. PCV, aluminium, włókno szklane i drewno to materiały, z których wykonywane są drzwi. Styl i kolorystyka zależą od wyglądu domu lub mieszkania. Ostatnio popularne są drzwi drewniane. Bardzo dobrze się prezentują, ale nie należy zapominać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Deszcz, wilgoć oraz promienie słoneczne źle wpływają na drewno, dlatego regularna pielęgnacja jest podstawą. Drzwi muszą być pokryte specjalnym lakierem. W zależności od rodzaju wybranego preparatu, czynność należy powtórzyć. Drewno jest materiałem stosunkowo delikatnym. Usuwając zanieczyszczenia, nie wolno używać środków żrących. Najlepiej zaopatrzyć się w preparaty pielęgnujące do drewna.

Funkcjonalność

W większości sklepów w cenie drzwi jest także ich montaż. Przed instalacją warto zastanowić się, w którym kierunku mają się otwierać  – na zewnątrz czy do wewnątrz?  W przypadku mieszkań w blokach, drzwi najczęściej otwierają się do wewnątrz. W domkach jednorodzinnych pole manewru jest większe. Największą zaletą pierwszego rozwiązania jest to, że po otwarciu drzwi nie zajmują miejsca w korytarzu. Są też pewne wady: tak zamontowane drzwi są w większym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego muszą być wykonane z odpowiednich materiałów – być  wodoodporne i szczelne. Drzwi otwierane do wewnątrz sprawdzą się w przypadku dużego przedpokoju. Niekiedy producenci nie dają wyboru, zwłaszcza w przypadku drzwi antywłamaniowych,  przy zakupie warto zwrócić uwagę na tę kwestię.

Autor: Ola Sztobryn