Data publikacji:

Wybieramy dywan do salonu – najważniejsze zasady i przegląd najmodniejszych wzorów

Czy wiesz, że dobrze dobrany dywan jest nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale też może regulować poziom wilgotności powietrza lub poprawić akustykę wnętrza? Jeśli żyrandol jest kropką nad „i” w aranżacji salonu, to dywan stanowi jej mocną podstawę. Przekonaj się zatem, jak wybrać dywan, który będzie wyglądał świetnie.

To wnętrzarska klasyka i idealny sposób na dodanie do aranżacji przytulnego charakteru. Dywan w salonie jednak ma nie tylko charakter dekoracyjny, ale też zapewnia poczucie komfortu, ponieważ twoje stopy nie mają kontaktu z chłodną posadzką. Jaki dywan do salonu wybrać? jaki materiał i jaki wzór będą najlepszym rozwiązaniem? Garść wskazówek, dzięki którym wybierzesz dywan idealny, znajdziesz poniżej.

Jaki dywan do salonu - sztuczny czy naturalny?

Na pierwszy ogień weźmy materiał, z jakiego będzie wykonany twój wymarzony dywan do salonu. Do wyboru masz dwie opcje: dywany naturalne oraz dywany sztuczne. Te pierwsze są wykonane z wełny, bawełny bądź jedwabiu. Dywany bawełniane są najtańsze spośród tych wykonanych z naturalnych materiałów. Są dość trwałe, ale ich największą zaletą jest możliwość bezproblemowego prania – z bawełny bez trudu usuniesz większość zabrudzeń.

Ich szlachetniejszymi odpowiednikami są dywany wełniane. Zapewniają one duże poczucie komfortu, ponieważ są ciepłe i miękkie w dotyku. Dodatkowo taki dywan pomaga utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, ponieważ włókna wełniane chłoną wilgoć. Kolejną ich zaletą jest fakt, że nie są podatne na odkształcanie – jeśli przesuniesz mebel, który stał wcześniej na wełnianym dywanie, włókna wrócą po pewnym czasie do swojego naturalnego układu. Natomiast dawany jedwabne to najbardziej luksusowe tekstylia w całym zestawieniu. Nie elektryzują się, są miękkie i miłe w dotyku, ale niestety ich cena potrafi być naprawdę zawrotna.

Rozprawmy się teraz z dywanami sztucznymi. Do ich produkcji najczęściej stosuje się akryl, polipropylen bądź poliamid. Tekstylia tego typu charakteryzują się znaczną wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia, dlatego mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli w twoim domu mieszkają zwierzaki. Do tego warto dodać, że dobrze sprawdzają się w otoczeniu alergików, ponieważ sztuczne włókna nie są sprzyjającym środowiskiem do rozwoju pleśni, roztoczy czy bakterii, które mogą uczulać.

Jaki dywan do salonu? Rodzaj runa

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę to długość runa. Chodzi tu o wysokość włókien dywanu. Jednymi z najmodniejszych są obecnie dywany typu „shaggy”, których runo jest długie, a dywan dzięki temu jest puszysty, miękki w dotyku i świetnie izoluje. Czy jest to dobry dywan do salonu? Niekoniecznie. Długie runo jest trudne do utrzymania w czystości, a jak wiadomo, w salonie zazwyczaj wiele się dzieje – w pokoju dziennym bawią się twoje dzieci,  tu też odpoczywasz i podejmujesz gości. Innymi słowy – o zabrudzenia dywanu w salonie nie trudno. Dywan „shaggy” będzie zatem lepszym rozwiązaniem w aranżacji sypialni.

W salonie może za to dobrze sprawdzić się dywan o krótszym runie, którego wysokość nie przekracza 3 cm. Innym rozwiązaniem są dywany tkane płasko, w których uzyskuje się gładką powierzchnię materiału bez wydających pętelek czy włókien. Te dwa rodzaje dywanów są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości oraz mniej podatne na odkształcenia.

Dywan do salonu - wzór i kolor

Na koniec zostaje nam chyba najtrudniejsza decyzja – jaki kolor i wzór dywanu wybrać? Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Otóż nie wystarczy, że dobierzesz kolor dywanu do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Co ciekawe, na twoją decyzje powinien wpływać również fakt, jakiego koloru jest sierść twojego zwierzaka. Myślisz, że to absurd? Niekoniecznie, wszak psy i koty uwielbiają wylegiwać się na dywanach, a sierść rudego kota czy psa będzie idealnie widoczna np. na ciemnym dywanie. Analizując swoje indywidualne potrzeby w kwestii wyboru dywanu do salonu, warto brać pod uwagę również takie czynniki.

Przejdźmy jednak do konkretów. Bardzo modne są obecnie białe puchate dywany. To rozwiązanie świetnie wpisuje się w klimat stylu skandynawskiego i sprzyja aranżowaniu jasnego i przytulnego wnętrza. Niestety, biały dywan oznacza spore kłopoty. Chodzi oczywiście o utrzymanie go w czystości. Jeśli wśród członków twojej rodziny znajdują się małe dzieci i zwierzaki, to może być kiepski pomysł.

Lepszą opcją mogą okazać się dywany w naturalnych kolorach, takich jak beż, szarość czy wreszcie brąz. Po pierwsze barwy te łatwo wkomponujesz do stylizacji wnętrza, ponieważ pasują do większości kolorów. W takim przypadku pogodzisz zatem dokupiony z czasem dywan do reszty wystroju. Jeśli jednak hołdujesz wyrazistym kolorom i chcesz, aby dywan w twoim domu naprawdę przykuwał wzrok, poszukaj dla niego wspólnego mianownika kolorystycznego z innymi elementami wystroju. Takie odwołanie pozwoli ci uzyskać spójną kompozycję.

Ostatni element, o którym musisz pamiętać, odpowiadając sobie na pytanie – jaki dywan do salonu wybrać? jest dopasowanie jego rozmiaru do wielkości strefy wypoczynkowej. Dywan powinien być tak dobrany, aby przednie nóżki kanapy oraz foteli znajdowały się na jego powierzchni.  Dzięki temu zapewnisz sobie komfort, ponieważ podczas wypoczynku na kanapie twoje stopy nie będą miały kontaktu z chłodną posadzką, a strefa wypoczynkowa zostanie dodatkowo podkreślona.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny