Data modyfikacji:

Wybieramy stolik nocny

Niewielki mebel przydaje się do przechowywania codziennych drobiazgów lub książek czytanych do poduszki i jest świetnym miejscem na lampkę. Radzimy, jak kupić stolik nocny.

Stolik nocny powinien współgrać ze stylem sypialni, a jego funkcjonalność wyznaczają nasze oczekiwania i nawyki. Mebel z otwieraną szafką lub szufladami będzie dodatkowym miejscem do przechowywania, przydatnym zwłaszcza w małych sypialniach. Stolik nocny składający się z blatu i nóżek to propozycja minimalistyczna dla tych, którzy szukają miejsca na odłożenie książki, okularów czy biżuterii tuż przed snem.

Jego wymiary zależą od miejsca, którym dysponujemy oraz wysokości łóżka. Blat powinien znajdować się na poziomie materaca lub nieco powyżej lub poniżej, ale nie na tyle, by utrudniał sięganie po rzeczy bądź stwarzał niebezpieczeństwo przypadkowego uderzenia głową w czasie snu.

W wyjątkowo małych sypialniach sprawdzi się stolik nocny z nóżkami przy krawędzi blatu, który w razie potrzeby wsuwa się pod łóżko, a na czas snu odstawia na bok. By lampka zajmowała jak najmniej miejsca, można wybrać niewielki model z klipsem do przymocowania na blacie.

Materiał wykonania pozostaje kwestia indywidualną – stolik nocny to mebel, który nie musi znosić dużych obciążeń i nie jest mocno eksploatowany, więc bez obaw można sięgnąć po modele z tworzywa sztucznego czy płyt wiórowych. Jeśli kupujemy stolik nocny dla dziecka musimy zwrócić szczególną uwagę na wykończenia - krawędzie meble muszą być zaokrąglone, a powierzchnia dobrze wygładzona.

Stolik nocny nie musi być klasycznym meblem - w tej roli równie dobrze sprawdzi się wiklinowy kosz lub duże pudełko z pokrywką, które będzie dodatkowym miejscem do przechowywania.

Autor: Kasia Szulik