Data publikacji:

Jak zagospodarować wnękę pod schodami? Pomysły i inspiracje 

Miejsce pod schodami w wielu domach jest martwą i niezagospodarowaną przestrzenią, głównie z powodu sporych trudności w jego poprawnej aranżacji, a także braku czasu lub pomysłu. Zazwyczaj kończy się na tym, że staje się ono wygodną graciarnią, w której, w zależności od wielkości, umieszczamy rower, a także inne zbędne przedmiot lub zwyczajnie zastawiamy szafką lub regałem. Przedstawimy kilka pomysłów na to, jak zagospodarować miejsce pod schodami, aby stanowiło ciekawy element wystroju mieszkania, a także spełniało funkcje użytkowe. 
jak wykorzystać przestrzeń pod schodami

Zabudowana szafa pod schodami

To zapewne jeden z najpopularniejszych pomysłów na zagospodarowanie wnęki pod schodami. Zamiast jednej szafki lub regałów możemy w estetyczny sposób całkowicie zabudować przestrzeń pod stopniami, tworząc jedną lub nawet kilka ukrytych szaf. W ten sposób możemy ukryć wszystkie zbędne szpargały, a także zimowe ubrania i buty. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w korytarzu, przedpokoju, jak i w salonie. 
Oczywiście wykonane zabudowy nie będzie łatwe, musi być przygotowana bezpośrednio na wymiar, niezbędne jest więc wykonanie odpowiedniego projektu. Jeżeli nie mamy duszy majsterkowicza, niezbędna okaże się pomoc fachowca. Nie zapominajmy przy tym o poprowadzeniu przewodu zasilającego oświetlenie w szafie – bez niego możemy mieć problemy ze znalezieniem potrzebnych przedmiotów. Ewentualnie możemy też postawić na lampki lub listwy LED zasilane bateriami. 

Biblioteczka pod schodami 

Doskonałym pomysłem na aranżację przestrzeni pod schodami w salonie jest całościowe lub częściowe zagospodarowanie jej półkami i regałami na książki. Jeżeli dysponujemy dużą biblioteką, możemy osiągnąć naprawdę przyciągający oko efekt. Podobnie jak w przypadku całkowitej zabudowy, półki przygotowujemy na zamówienie i solidnie montujemy do ściany oraz pionowych przegródek. Ponieważ konstrukcję budujemy według własnego projektu, nie wszystkie półki muszą mieć taką samą wysokość (dopasowujemy je do posiadanego księgozbioru). Pomiędzy nimi możemy zostawić przestrzeń na małe szafki albo ustawienie ulubionych ozdób i bibelotów. Okazałą biblioteczkę warto podświetlić reflektorkami lub listwami LED. 

Miejsce do pracy lub kącik do czytania pod schodami

Jeżeli wnęka pod schodami jest dość głęboka i wysoka, możemy zamienić ją w kącik do pracy lub czytania. Najwęższą część pod schodami możemy zabudować półkami na dokumenty lub książki, a resztę miejsca przeznaczyć na wygodne biurko. Jeżeli zależy nam na większym komforcie, zamiast niego ustawiamy wygodny fotel, a nawet małą sofę. W przypadku miejsca do pracy warto zadbać o instalację jednego lub kilku gniazdek elektrycznych, do których podłączymy np. komputer i lampkę. W razie potrzeby możemy nawet zainstalować lampę ścienną.

Zielony kącik lub mała galeria sztuki pod schodami

Jeżeli wnęka pod schodami jest w dobrze naświetlonym miejscu, możemy bardzo łatwo zamienić ją w zieloną przestrzeń. Korzystając z półek oraz stolików, wypełniamy ją różnego rodzaju roślinami doniczkowymi, które będą cieszyć oko przez cały rok. Naszą zieloną kompozycję możemy oświetlić wieczorami reflektorkami lub listwami LED. 
W podobny sposób możemy też wyeksponować jeden lub kilka obrazów czy plakatów. Jest to też świetne miejsce na galerię rodzinnych zdjęć, zwłaszcza jeżeli umieścimy je w przykuwających uwagę ramkach.
Zdjęcie: Envato Elements