Data modyfikacji:

Praca home office. Jak urządzić domowe biuro?

Pracujesz z domu lub po godzinach prowadzisz bloga? A może musisz wziąć przymusowy home office? Jeśli potrzebujesz miejsca do pracy w mieszkaniu, poznaj skuteczny przepis na piękny i inspirujący home office. Wystarczy tylko kilka prostych kroków, aby twoje zwykłe biurko komputerowe, zamieniło się w efektowny kącik do pracy.
jak urządzić home office

Nie ważne, czy jest to jedynie niewielkie biurko wciśnięte gdzieś w kącie salonu lub sypialni, czy domowe biuro z prawdziwego zdarzenia – jeśli chcesz wygodnie i twórczo pracować w domu, nie możesz traktować swojego home office po macoszemu. Oto kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików, dzięki którym dowiesz się jak urządzić home office jak z instagramowego obrazka.

Sprawdź także: Środki do dezynfekcji.

Dobrze zorganizuj swój home office

To pierwszy i najważniejszy krok do aranżacji idealnej. Jeśli twoje domowe biuro ma być wygodne i inspirujące jednocześnie, musisz zacząć od odpowiedniej organizacji przechowywania.

Kontenerek i szuflady to jedno, ale nie zapominaj też o dobrym wykorzystaniu wszystkich powierzchni przylegających do biurka. Na ścianach zawieś półki oraz organizery. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są te druciane, jakie widzisz na zdjęciu. Za pomocą klamerek przytwierdzisz do nich nie tylko notatki z ważnymi zapiskami, pocztówki, zdjęcia oraz inne dekoracje.  W ten sposób stworzysz sobie spersonalizowany kolaż, który przypomni o najważniejszych zadaniach i jednocześnie wprawi cię w pozytywny nastrój.

Organizacja domowego biura wymaga zgromadzenia kilku różnych akcesoriów. Jak najlepiej urządzić swoje miejsce do pracy? Przede wszystkim będą ci potrzebne różnego rodzaju zasobniki na akcesoria biurowe – mogą to być pojemniki przeznaczone właśnie w tym celu, ale równie dobrym rozwiązaniem, będzie kreatywne kombinowanie. Bo po co kupować kolejne organizery na długopisy i ołówki, jeśli w domu masz kilka ładnych i pustych doniczek po kwiatkach? Do zestawu dodaj kilka pudełek lub koszyków na mniejsze drobiazgi oraz segregatory na dokumenty.

Na koniec pamiętaj też o zorganizowaniu przewodów. Nic tak nie irytuje przy biurku oraz nie wprowadza poczucia chaosu, jak bezładna plątanina kabli. Dlatego w twoim domowym biurze powinny znaleźć się prowadnice i maskownice do przewodów.

Jakie oświetlenie do pracy home office?

jakie oświetlenie home office

Pewnie wiesz doskonale, że najlepszym światłem do pracy jest naturalne oświetlenie. Jest ono nie tylko najzdrowsze dla naszego wzroku, ale też sprzyja koncentracji. Dlatego w twoim idealnym home office przede wszystkim nie może brakować naturalnego światła. Zweryfikuj całą aranżację wnętrza. Przekonaj się, czy niektóre meble i sprzęty nie ograniczają dopływu światła do twojego domowego biura. Pamiętaj jednak, aby nie pozbywać się zasłon czy rolet – w słoneczne dni, gdy światło będzie zbyt intensywne, praca przy komputerze może okazać się niemożliwa.

Kolejny krok w tej oświetleniowej układance to sztuczne oświetlenie twojego biurka komputerowego. Lampka biurkowa to punkt obowiązkowy, jeśli chcesz pracować wieczorami. Ale nie bagatelizuj roli, jaką pełni sztuczne światło.

Ma ono nie tylko funkcję praktyczną, ale też estetyczną. Możesz przecież dodatkowo udekorować swoje domowe biuro właśnie za pomocą światła. Wystarczy, że postawisz na sznur lampek czy nawet niewielkie lampki led na druciku, które umieścisz gdzieś na ściennym organizerze. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – nie dość, że dodatkowo rozświetlisz biurko komputerowe, to jeszcze udekorujesz kącik biurowy.

Jak udekorować home office?

A jeśli już o dekoracjach mowa, to nie zapominaj, że one również są ważne w stylizacji domowego biura. Przecież ma być ci tam nie tylko wygodnie, ale też powinieneś się dobrze czuć w swoim miejscu pracy. Idealną dekoracją twojego home office będzie galeria ścienna.

Może to być kompozycja najróżniejszych obrazów i plakatów, które zainspirują cię do twórczej pracy. Stawiaj na różnorodność i miksuj ciekawe wzory – z tych eksperymentów z plakatami w roli głównej na pewno wyjdzie coś dobrego.

W dekoracji swojego biurka wykorzystaj też książki i czasopisma, które kolekcjonujesz. Możesz je rozwiesić na ściennym organizerze lub tak jak widzisz na zdjęciu - na dekoracyjnej drabinie. Nie dość, że książki i czasopisma to często bardzo pięknie wydane przedmioty, to jeszcze jeśli stawiasz na branżowe periodyki, to mogą ci one podsunąć wiele kreatywnych pomysłów we własnej pracy. Stos czasopism możesz też po prostu ustawić na biurku czy półce – kilka numerów tego samego magazynu stworzy dodatkowe podwyższenie, na którym ustawisz inne dekoracje.

Dodaj rośliny do domowego biura

Zauważyłeś jeden wspólny punkt na prawie wszystkich zamieszczonych tu zdjęciach? To oczywiście rośliny. Jeśli twoje domowe biuro na home office ma faktycznie być przyjaznym miejscem, koniecznie dodaj rośliny do jego stylizacji. Nie dość, że naturalna zieleń będzie miała dobry wpływ na twoje samopoczucie, to jeszcze rośliny doniczkowe są naturalnymi filtrami powietrza. Jeśli postawisz na skrzydłokwiat, paproć, dracenę odwróconą czy zielistkę, to zyskasz domowe oczyszczacze powietrza, które usuną z niego szkodliwe związki. I na koniec powiedzmy sobie szczerze – rośliny po prostu wyglądają obłędnie.

Jak widzisz, niewiele trzeba, aby zwykłe biurko zamieniło się w stylowe home office. Wystarczy odrobina kreatywności oraz dobrze zorganizowana powierzchnia do przechowywania, aby praca we własnych progach była twórcza i naprawdę przyjemna.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny