Data modyfikacji:

Zaskakujący dizajn made in Poland: stół Kasparo I [WYWIAD]

Najwyższa pora powiedzieć: polski dizajn osiągnął poziom światowy! A może to świat może czerpać od naszych rodaków? Rozmawiamy z pomysłodawcą nowej, innowacyjnej marki Kasparo, Rafałem Kasprzakiem, o niezwykle ciekawym meblu: stole emitującym intrygujące światło.

Wiele osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań do wnętrz zasięga wyłącznie opinii w zagranicznych źródłach. Chętnie powołujemy się na obce nazwiska, magazyny, portale czy przedsiębiorstwa. Tymczasem piękno, funkcjonalność i niepowtarzalność łączą się tuż pod naszymi drzwiami! Powstająca w Kotlinie Kłodzkiej marka Kasparo po raz kolejny przypomniała nam o potencjale drzemiącym w rodzimym wzornictwie. Dzięki solidnej pracy i zaangażowaniu udało się wyprodukować mebel, którego forma i sposób działania (!) zachwyca, inspiruje i oczarowuje.

Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy ciekawą rozmowę z Rafałem Kasprzakiem, który opowiedział nam okoliczności powstania firmy Kasparo oraz dizajnerskiego stołu Kasparo I.

Wnętrza ze smakiem: Panie Rafale, bardzo dziękujemy, że odpowiedział Pan na nasze zaproszenie.

Rafał Kasprzak: Mnie również jest bardzo miło. Razem z całą ekipą Kasparo chcielibyśmy podziękować za niespodziewane zaproszenie. Spodziewaliśmy się takich reakcji, ale nie aż tak szybkich [śmiech].

Nic dziwnego! Stół robi wrażenie. Nie mogliśmy przepuścić takiej okazji. Wracając jednak do tematu: proszę opowiedzieć nam o marce Kasparo. 

Kasparo to unikatowa marka oferująca ekskluzywne produkty z drewna i mirażu drewna z innymi materiałami. Tworzone przez nas przedmioty są unikatowe na skalę światową.  Produkty wytwarzane są wyłącznie z drewna klasy I. Stosujemy żywice, lakiery i bejce z najwyższej półki.

Precyzja wykonania i wysoka jakość to nasza strategia. Każdy etap przeprowadzany jest z niezwykłą starannością, którą doceni nawet najbardziej wymagający klienci. Proces szlifowania powierzchni to nawet 200 roboczogodzin, proces kontroli jakości jednego produktu może trwać nawet 30 godzin.

Przez stół płynie błękitna rzeka wykonana z żywicy. Stół Kasparo I wyczuje obecność osoby w domu i  przywita ją animacją gdy ta wejdzie do domu. Jedna noga jest wykonana z przeźroczystego hartowanego szkła co daje efekt lewitacji a klient w zamian za zakup jednego produktu posadzi jedno drzewo.

Idea tworzenia niezwykłych mebli zrodziła się dwa lata temu. Powód był dość prozaiczny - szukałem mebli do własnego domu. Stwierdziłem, że ciężko znaleźć coś wyszukanego na rynku, który, wydawało się, jest pełny dizajnerskich i pięknych mebli...

Źródło: materiały producenta

Potrzeba matką wynalazku! 

I tak, i nie. [śmiech] Od zawsze chciałem tworzyć niezwykłe rzeczy, które zostaną w pamięci na długo. Zawsze miałem bogatą wyobraźnie i od dziecka lubiłem przenosić się w świat marzeń - taki też jest też nasz stół Kasparo I - magiczny, niezwykły, trochę jak z baśni.

Tym razem bajka jednak wyszła spoza swoich dotychczasowych ram. Czy miał Pan jakieś wsparcie? Ile osób pracuje nad urzeczywistnianiem tej wizji?

W tej chwili zespół Kasparo składa się z 6 osób.

Rok temu do współpracy zaprosiłem Panią projektant - Annę Piotrowiak, z którą wspólnie opracowaliśmy koncept marki, jej misję i cele oraz projekt pierwszego produktu. Wiedziałem, że nasz stół musi być wyjątkowy na skalę globalną, więc postawiliśmy na wysoką jakość i innowacje. Wtedy do naszego zespołu dołączył absolwent Politechniki Wrocławskiej - Michał Marzyński, który opracował skomplikowaną technologię animacji na naszym stole Kasparo I, system wykrywania obecności osoby w mieszkaniu oraz dodatkowo system uruchomienia animacji po kilkukrotnym zapukaniu w stół. Proszę sobie wyobrazić, że po powrocie do domu po ciężkim dniu w pracy, stół Kasparo zawsze nas przywita miłą animacją i choć na chwile przeniesie nas w inny, magiczny świat...

Źródło: materiały producenta

Dzięki współpracy udało się Państwu przekształcić statyczny mebel w interaktywny system. Jak jednak pogodzić go we własnym domu? Wydaje się, że stół ma duże wymagania...

"Obsługa" stołu nie jest bardzo skomplikowana. Zasilanie jest w dwóch rodzajach: pierwszy to ukryty akumulator, który wystarczy nam na ponad pół roku działania. Później wystarczy go podładować jak telefon komórkowy. Jeśli jest możliwość podłączenia do stałego źródła prądu, to możną skorzystać z drugiego rozwiązania, jakim jest zasilacz.

A co z czujnikiem ruchu? Jaki ma zasięg? Czy można go wyłączyć? Na dłuższą metę funkcja może wydawać się uciążliwa. Jak oświetlenie zewnętrzne na fotokomórkę - włącza się, ilekroć w jego polu poruszy się jakikolwiek obiekt.

Bez obaw [śmiech]. Animacja trwa około 20 sekund i uruchamia się tylko kilka razy na dobę, więc nie będzie odwracać naszej uwagi podczas rodzinnego obiadu. Zasięg wynosi około 4-5 metrów. Samą funkcję wykrywania obecności w pomieszczeniu można całkowicie wyłączyć. Dzięki zastosowaniu specjalnej farby uzyskujemy efekt głębi w stole i nawet bez podświetlenia robi duże wrażenie.

Właściwie skąd pomysł, żeby żywica podświetlała się po wejściu do mieszkania? Chodziło jedynie o spektakularny efekt wizualny? Czy może stoi za tym głębsza idea?

Innowacyjność na rynku meblarskim to tylko jedna strona medalu. Idea Kasparo to życie - podświetlona żywica przecinająca blat stołu jest tego wyrazem. Staramy się realizować ją [ideę] na każdym kroku. Dlatego też m.in. każdy nasz klient otrzymuje indywidualne zawiadomienie o nasadzeniu drzewa po zakupie produktu. W zawiadomieniu widnieją jego dane oraz dokładne współrzędne geograficzne posadzonego drzewa. Zawsze może je odwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie odbywają się nasadzenia. Te działanie ma podkreślić filozofię firmy. Patrzymy w przyszłość, ale nie zapominamy o przeszłości, oddajemy naturze to, co zabraliśmy. Dodatkowo świadomość klienta, że przyczynił się do zwrócenia uwagi na kurczące się zasoby naturalne dodatkowo podnosi prestiż samego produktu.

Każdy nasz klient otrzymuje indywidualne zawiadomienie o nasadzeniu drzewa po zakupie produktu. W zawiadomieniu widnieją jego dane oraz dokładne dane geograficzne posadzonego drzewa, które zawsze może odwiedzić w Kotlinie Kłodzkiej gdzie odbywają się nasadzenia. Te działanie ma podkreślić filozofię firmy, która patrzy w przyszłość ale nie zapomina o przeszłości, oddaje naturze to co zabrała. Dodatkowo świadomość klienta, że przyczynił się do zwrócenia uwagi na kurczące się zasoby naturalne dodatkowo podnosi prestiż samego produktu.

Źródło: materiały producenta

Skoro mowa o prestiżu, stół Kasparo I ma powstać w niewielkim nakładzie.

Tak, powstanie jedynie 100 egzemplarzy Kasparo I. Ma to podkreślić unikatowość produktu.  W chwili obecnej istnieje tylko jedna sztuka oznaczona numerem "1", która nie jest na sprzedaż.

Czy owa unikatowość ogranicza się jedynie do liczby? 

Nie. Unikatowość zawiera się również w możliwości personalizacji projektu. Stoły powstają na indywidualne zamówienie klienta. Ma on możliwość wyboru gatunku drewna. Może wybrać również kolor żywicy, który będzie najbardziej pasował do jego wnętrza, oraz rozmiar stołu.

Skąd pochodzi drewno wykorzystywane do produkcji?

W produkcji wykorzystujemy zarówno rodzime gatunki, jak i egzotyczne. Drewno pochodzi z Kotliny Kłodzkiej gdzie też zlokalizowana jest produkcja. Gatunki egzotyczne sprowadzamy na indywidualne zamówienie poprzez wypracowane od lat kontakty. Jest starannie wybierane pod kątem jakości, wilgotności oraz walorów estetycznych.

Możemy również wykonać stół z Czarnego Dębu. To bardzo ciekawy materiał. Dębina jest wydobywana z wody lub spod ziemi, gdzie przebywała od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy lat. W jego [Czarnego Dębu] wypadku produkcja jest niezwykle skomplikowana, dlatego to produkt bardzo wymagających klientów z zasobnym portfelem.

Źródło: materiały producenta

Jaki jest czas realizacji zamówienia?

Czas produkcji jest uzależniony od rodzaju drewna. Z gatunków krajowych wykonamy i dostarczymy gotowy stół w ciągu 4 tygodni, z drewna egzotycznego i Czarnego Dębu - nawet 10 tygodni.

Gdzie możemy zobaczyć Państwa produkty?

W chwili obecnej jesteśmy po wstępnych rozmowach z dużymi sklepami oferującymi unikatowe meble w największych miastach Polski. W niedługim czasie podamy na naszej stronie listę lokalizacji gdzie można zobaczyć nasze stoły. Na stronie kasparo.pl możecie Państwo zobaczyć zdjęcia i filmy naszych produktów i dowiedzieć się więcej o samej marce.

Niebawem powstanie nasz następny produkt. Teraz mogę tylko zdradzić, że będzie to biurko i podobnie jak stół Kasparo I będzie z innej planety...

W takim razie życzymy powodzenia i z niecierpliwością wyczekujemy informacji o kolejnych meblach! Dziękujemy Panu za rozmowę.

Również chciałbym podziękować Państwu i wszystkim Czytelnikom Wnętrz ze Smakiem.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firm www.kasparo.pl

Autor: Cieplik