Data publikacji:

Wady i zalety zlewu pod oknem

To modne i efektowne rozwiązanie, ale czy na pewno praktyczne? Zlew pod oknem może być ciekawym sposobem na zaaranżowanie strefy zmywania. Jeśli chcesz postawić na właśnie taki stylizacyjny krok, zobacz wady i zalety takiego rozmieszczenia. Bierzemy pod lupę zlew pod oknem.

wady i zalety zlewu

Okno w kuchni nad zlewem - zalety

  • Dobre naświetlenie strefy zmywania – to najważniejszy atut ulokowania zlewu pod oknem. Taki układ sprawi, że w ciągu dnia nie będzie potrzeby doświetlania tej części kuchni, co może przynieść także pewne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo w trakcie mycia naczyń można spoglądać przez okno, dzięki czemu ta niezbyt lubiana czynność stanie się nieco bardziej przyjemna.
  • Duże możliwości aranżacyjne – okno w kuchni nad zlewem prezentuje się bardzo efektownie. Jeśli urządzasz kuchnię w kształcie litery „u”, gdzie okno i zlew będą położone na krótszej ścianie u zbiegu dwóch rzędów szafek, uzyskasz korzystną perspektywę, a wnętrze będzie świetnie naświetlone. Co więcej, w kuchni ze zlewem pod oknem można ciekawie zaaranżować parapet. Jeśli postawisz na blat z konglomeratu lub betonu architektonicznego, parapet i przestrzeń robocza mogą tworzyć wspólną całość. To pozwoli na uzyskanie modnego i minimalistycznego efektu.

Wady zlewu przy oknie

Niestety, zlew przy oknie nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Zanim postawisz na taki właśnie układ kuchni, zobacz, jakie minusy należy zapisać na jego konto.
  • Zachlapane szyby – podczas mycia naczyń czasem trudno uniknąć chlapania wodą dookoła zlewu, zwłaszcza podczas zmywania dużych naczyń i garnków. W efekcie szyby okien regularnie mogą wymagać mycia.
  • Utrudnione mycie okna – mycie szyb należy do tych najmniej lubianych domowych obowiązków i musisz wiedzieć, że jeśli zlew zostanie zamontowany pod oknem, to zadanie może stać się jeszcze trudniejsze. Przy takim układzie mebli i sprzętów, dostęp do okna będzie nieco trudniejszy.
  • Konieczność doboru odpowiedniej baterii – jeśli zlew pod oknem ma prezentować się świetnie i być wygodną w użytkowaniu strefą zmywania, szczególną uwagę trzeba zwrócić na kwestię doboru baterii kuchennej. Zanim wybierzesz konkretny model, przekonaj się, czy po jego zamontowaniu możliwe będzie swobodne otwieranie skrzydła okiennego. W takim przypadku, jeśli chcesz postawić na baterię sztorcową przy zlewie pod oknem, sprawdzić się mogą np. modele składane lub z wyciąganą wylewką.
  • Zmiana położenia grzejnika – tradycyjnie grzejniki montuje się pod oknami. Jeśli chcesz postawić na zlew przy oknie, konieczna może okazać się zmiana położenia urządzenia grzewczego. Dla specjalistów nie jest to trudne zadanie, ale to dodatkowa czynność, którą trzeba dopisać do listy prac remontowych.
  • Zabezpieczenie parapetu przed wilgocią – nie jest to, co prawda, wielki problem, ale trzeba mieć na uwadze, że podczas zmywania woda może chlapać na nawet dużą odległość. W przypadku osadzenia zlewu pod oknem, parapet powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie wody lub zakonserwowany w taki sposób, aby wilgoć nie niszczyła materiału.
Chociaż wydawać by się mogło, że kuchnia ze zlewem pod oknem nie jest praktycznym rozwiązaniem, to taki układ może być stylizacyjnym strzałem w dziesiątkę. Jeśli dobrze skomponujesz elementy wnętrzarskiej układanki, czyli dobierzesz właściwy parapet lub go odpowiednio zabezpieczysz i dodasz do tego pasującą baterię, zmywanie w takich okolicznościach może być naprawdę wygodniejsze.