Data modyfikacji:

Czarny zlew - kiedy zamontować, jak czyścić?

Czarny zlew kuchenny to modne rozwiązanie, ale czy praktyczne? Czym czyścić czarny zlew? Do jakich aranżacji pasuje model tego typu? I wreszcie, z jakiego materiału wybrać czarny zlew kuchenny? Przekonajmy się.
czarny zlew
Tradycyjnie w większości kuchni montowane były zlewozmywaki białe lub stalowe. Wynikało to z prostej przyczyny – były najłatwiej dostępne.

Na szczęście, od dłuższego już czasu na rynku bez trudu znaleźć można ich odpowiedniki w kolorze szarym, beżowym czy właśnie czarnym. Przyjrzyjmy się bliżej czarnym zlewom kuchennym – warto na nie postawić?

Czarny zlew – jaki wybrać?

  • Stalowy – czarny zlew wykonany ze stali to trwałe rozwiązanie. Model tego typu dobrze zniesie kontakt z wysokimi temperaturami czy środkami chemicznymi. Minusem zlewozmywaków kuchennych wykonanych ze stali jest znaczny pogłos, jaki wydaje woda opadająca na dno zlewu – na dłuższą metę może to być dokuczliwy dźwięk. Ponadto na stalowej powierzchni szybko powstają zacieki.
  • Konglomeratowy – to bardzo popularne rozwiązanie. Zlewozmywaki tego typu powstają z połączenia kruszywa, najczęściej granitowego oraz żywic syntetycznych. W rezultacie zlewy konglomeratowe do złudzenia przypominają modele wykonane z naturalnego materiału, cechują się jednak znaczną odpornością na działanie wysokich temperatur czy środków chemicznych. Niestety na powierzchni zlewu tego typu z czasem mogą pojawiać się odbarwienia.
  • Ceramiczny – zlewozmywaki wykonane z ceramiki są efektowne i wytrzymałe – nie straszna im wysoka temperatura czy uszkodzenia mechaniczne. Aby prezentowały się dobrze i na czarnej powierzchni ceramiki nie pojawiały się zacieki, po każdym myciu najlepiej jest wytrzeć zlew do sucha. 
  • Szklany – w tej kategorii kryje się tak naprawdę zlewozmywak wykonany ze szkła oraz stali. Stal stosuje się do wykończenia komory, a szkło hartowane stanowi obudowę oraz montuje się je w roli ociekacza. Czarny zlew kuchenny tego typu prezentuje się nowocześnie i daje niebanalny efekt dekoracyjny. Stalowa komora jest odporna na wysokie temperatury, uszkodzenia oraz silne detergenty, a utrzymanie powierzchni w czystości nie jest kłopotliwe. Do minusów zlewów tego typu zaliczyć należy zacieki – powstaną one niemal po każdym myciu, zarówno na szklanej, jak i na stalowej powierzchni.

Jaki zlew wybrać? 

Aktualnie najczęściej stawia się na zlewy konglomeratowe, ponieważ mają świetny stosunek ceny do jakości – zakup zlewozmywaka tego typu to niewielki wydatek, sprzęt jest trwały i dobrze się prezentuje, a ponadto dostępny jest w wielu różnych modelach.

W przypadku zlewozmywaków stalowych czy szklanych, wybór kształtów i rozmiarów jest ograniczony. Dobrą opcją jest również zlewozmywak ceramiczny, jednak aby prezentował się dobrze, trzeba zachować systematyczność w jego czyszczeniu.

Do jakiej kuchni pasuje czarny zlew? Z czym dobrze się komponuje?

Biały czy stalowy zlew kuchenny łatwo wkomponować do stylizacji wnętrza. Ich czarny odpowiednik jest nieco mocniejszym akcentem dekoracyjnym, dlatego jeśli chcesz uzyskać dobry efekt końcowy, musisz dobrze przemyśleć całą aranżację. Do jakiej kuchni pasuje?
  • Total black look – czarna kuchnia to ryzykowny krok aranżacyjny, ale efekt finalny może być naprawdę elegancki. W takim wydaniu czarny zlew kuchenny będzie dobrym dopełnieniem całości – w zestawieniu z czarnym blatem i frontami całość nabierze spójnego charakteru.
  • Marmurowe płytki i blaty – czarny zlew świetnie komponuje się z płytkami o marmurowym rysunku oraz z blatami utrzymanymi w tej estetyce. Możesz tu zdać się na zasadę kontrastu i zestawić czarny zlew z białymi marmurowymi płytkami lub przeciwnie – dobrać czarne płytki i czarny zlew.
Przeczytaj także: Czarna kuchnia - 5 sposobów na aranżację
  • Biel i czerń – to klasyczne połączenie, które zawsze się sprawdza. Jeśli chcesz postawić na czarny zlew kuchenny w białej kuchni, pamiętaj, aby uzupełnić stylizację o inne akcenty w ciemnym kolorze. Mogą to być uchwyty, sprzęt AGD czy akcesoria kuchenne – jeśli elementy tego typu znajdą wspólny mianownik kolorystyczny z wybranym przez ciebie zlewozmywakiem, aranżacja kuchni będzie spójna.
  • Drewniane blaty – czarny zlew będzie dobrym dopełnieniem drewnianych blatów, zwłaszcza jeśli postawisz na drewno o naturalnym odcieniu. To nowoczesne połączenie, dzięki któremu kuchnia wpisze się w aktualne wnętrzarskie trendy.
  • Beton architektoniczny – to dobry przepis na kuchnię utrzymaną w stylu industrialnym. Blaty oraz okładziny ścienne wykonane z betonu architektonicznego bardzo dobrze komponują się z czernią, a całość da nieco surowy efekt, odwołujący się wprost do estetyki, jaką znamy z pofabrycznych loftów. 

Jak czyścić czarny zlew?

Niestety, na czarnej powierzchni zlewu kuchennego wszelkie zabrudzenia są wyraźnie widoczne. Dlatego jeśli chcesz, aby ten element wyposażenia kuchni doprze się prezentował, przekonaj się, jak czyścić czarny zlew.
  • Czym wyczyścić czarny zlew z konglomeratu? W tym przypadku znajdziesz w sprzedaży środki, które są przeznaczone właśnie do czyszczenia powierzchni z konglomeratu. Alternatywą są uniwersalne mleczka do sprzątania powierzchni kuchennych.
  • Czym czyścić zlew stalowy? Jeśli w twojej kuchni został zamontowany zlew wykonany ze stali, zdecydowanie odłóż na bok druciane czyściki czy gruboziarniste preparaty. Ich zastosowanie może prowadzić do powstawania nieestetycznych rys. Lepszym rozwiązaniem są delikatne gąbki i mleczka. Inną opcją jest soda oczyszczona oraz ocet – to ekologiczne środki czyszczące, które dobrze usuną osady oraz nieprzyjemny zapach. Podobnie sprawa się ma w przypadku zlewu szklanego czy ceramicznego. 
Warto pamiętać nie tylko o zasadach mówiących, jak czyścić czarny zlew. Do tego zestawu dodaj jeszcze kilka reguł codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętaj o częstym płukaniu zlewu, zwłaszcza jeśli trafią do niego silnie barwiące ciecze, jak np. herbata. Z kolei solidne czyszczenie zlewu powinno się powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. 

Przeczytaj także:
  1. Męska sypialnia - jakie kolory?
  2. Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
  3. Pralka w kuchni - czy to dobry pomysł?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny