Tapety usuniemy też w sposób mechaniczny, ale z metod tych korzystać będą zazwyczaj dobrze wyposażone firmy remontowe. Wśród dostępnych narzędzi należy wymienić przed wszystkim parownicę, która używa skondensowanego strumienia pary do zwilżania powierzchni ścian.
Zrywanie tapety papierowej
Ze względu na użyty materiał jest to najprostszy typ tapety do zerwania. Najcieńsze z nich zejdą z łatwością nawet po lekkim namoczeniu pędzlem. W przypadku grubszych papierowych powierzchni, przed przystąpieniem do usuwania możemy je nakłuć i porysować w niektórych miejscach nożykiem lub kolczastym wałkiem, by ułatwić płynowi do zrywania lub wodzie penetrację ich powierzchni. Nie przesadzajmy jednak, bowiem możemy utrudnić sobie robotę, uniemożliwiając jednoczenie odrywanie dużych płacht materiału.
Zrywanie tapety flizelinowej
Dobrze położoną tapetę na podkładzie flizelinowym zerwiemy nawet na sucho przy pomocy zwykłej szpachli. W przeciwnym wypadku stosujemy podobne metody, jak w przypadku okładzin papierowych.
Zrywanie tapety winylowej
Mimo tego, że mamy do czynienia ze względnie najmocniejszym materiałem, jak szybko pójdzie nam zrywanie tapety, będzie zależało głównie od tego, w jakim stanie znajduje się okładzina. Jeżeli mamy szczęście, może ona odchodzić bez większego problemu po lekkim pociągnięciu lub szybko kruszyć się ze starości. W najgorszym wypadku, kiedy klej jest wciąż bardzo silny, będziemy zmuszeni do drobiazgowego obrabiania ściany (nacinanie i dziurkowanie), a następnie jej namaczania (ze względu na swoją naturę tapeta potrzebuje więcej płynu i wody) i powolnego zrywania kolejnych fragmentów. Może zdarzyć się też, że zmuszeni zostaniemy, by w pierwszym etapie zerwać wierzchnią warstwę tapety, a później osobno jej podkład wraz z klejem.
Zakończenie pracy i wykończenie
Autor: Michał Kułakowski