Data publikacji:

Zrywanie tapety: jak zerwać tapetę ze ściany? 

Zrywanie tapety może być meczącym i niezwykle kłopotliwym procesem. Tym bardziej jeżeli zmuszeni jesteśmy do usunięcia tapety wykonanej z winylu lub innego wytrzymałego materiału. Podpowiadamy więc, jak krok po korku podejść do tego zadania, by uniknąć zbędnego bałaganu i zapobiec dodatkowym pracom remontowym.
zrywanie tapety
Dobrze dobrane tapety mają wiele oczywistych zalet i regularnie wracają do łask wnętrzarskich trendseterów. Ich skuteczne usunięcie może być jednak niezwykle uporczywym zadaniem, które przysparza sporego bólu głowy. Niewłaściwe podejście do tematu może mieć opłakane skutki i doprowadzić np. do kompletnego zniszczenia tynku na ścianie, co wiązać będzie się z dodatkowymi kosztami i kolejnymi godzinami pracy. Radzimy więc, jak bezpiecznie zrywać tapetę.

Jak przygotować się do zerwania tapety?

W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować całe pomieszczenie. Oczywiście pozbywamy się z niego wszystkich mebli oraz niepotrzebnych przedmiotów, zostawiając sobie jak najwięcej miejsca do pracy. W trakcie całego procesu z pewnością mocno nabrudzimy i nabałaganimy. W zależności od wybranej metody zrywania, musimy liczyć się też z tym, że prędzej czy później rozlejemy gdzieś wodę lub zachlapiemy podłogę. Dlatego też warto szczelnie pokryć całą posadzkę folią malarską. Wykorzystując taśmę, powinniśmy również zabezpieczyć gniazdka i włączniki elektryczne przed kurzem i wodą.


Przeczytaj także: Jaka tapeta w sypialni? Inspirujące pomysły
Kolejnym etapem jest skompletowanie narzędzi. Wśród nich na pierwszym miejscu powinna znaleźć się szpachelka malarska do podważania i zrywania kolejnych płacht tapety. Dodatkowo możemy też zakupić bardziej poręczną szpachelkę specjalnie stworzoną do tego zadania. Niezbędny okaże się też duży i szeroki pędzel do zmaczania ścian z pomocą wody lub dedykowanych środków chemicznych. Na liście niezbędnych narzędzi znalazł się też nożyk i wałek z kolcami lub specjalne dziurkacze do tapet, a także szczotka do czyszczania ścian. W wypadku, gdy pracujemy w wysokim mieszkaniu, nie obędzie się również bez solidnej drabiny.

Metody zrywania tapet

Najprostszą metodą usuwania tapety jest jej namaczanie wodą przez co najmniej kilkanaście minut. Powinno to sprawić, że po pewnym czasie okładzina zacznie znacznie łatwiej odchodzić od ściany przy zdrapywaniu szpachelką. Dodajmy, że jednym z domowych sposobów na poprawienie działania wody jest dodanie do niej odrobiny octu (stężenie około 10 procent). 

Sposób ten nie zawsze okazuje się jednak w pełni skuteczny, dlatego też zaleca się stosowanie specjalistycznych rozpuszczalnych środków do usuwania tapet, znacząco przyśpieszających cały proces. Nakładamy je przez kilkanaście minut przy pomocy wałków, szczotek lub pędzli i rozcieńczamy według wskazówek producenta. 
Tapety usuniemy też w sposób mechaniczny, ale z metod tych korzystać będą zazwyczaj dobrze wyposażone firmy remontowe. Wśród dostępnych narzędzi należy wymienić przed wszystkim parownicę, która używa skondensowanego strumienia pary do zwilżania powierzchni ścian. 

Zrywanie tapety papierowej

Ze względu na użyty materiał jest to najprostszy typ tapety do zerwania. Najcieńsze z nich zejdą z łatwością nawet po lekkim namoczeniu pędzlem. W przypadku grubszych papierowych powierzchni, przed przystąpieniem do usuwania możemy je nakłuć i porysować w niektórych miejscach nożykiem lub kolczastym wałkiem, by ułatwić płynowi do zrywania lub wodzie penetrację ich powierzchni. Nie przesadzajmy jednak, bowiem możemy utrudnić sobie robotę, uniemożliwiając jednoczenie odrywanie dużych płacht materiału.

Zrywanie tapety  flizelinowej

Dobrze położoną tapetę na podkładzie flizelinowym zerwiemy nawet na sucho przy pomocy zwykłej szpachli. W przeciwnym wypadku stosujemy podobne metody, jak w przypadku okładzin papierowych.

Zrywanie tapety winylowej

Mimo tego, że mamy do czynienia ze względnie najmocniejszym materiałem, jak szybko pójdzie nam zrywanie tapety, będzie zależało głównie od tego, w jakim stanie znajduje się okładzina. Jeżeli mamy szczęście, może ona odchodzić bez większego problemu po lekkim pociągnięciu lub szybko kruszyć się ze starości. W najgorszym wypadku, kiedy klej jest wciąż bardzo silny, będziemy zmuszeni do drobiazgowego obrabiania ściany (nacinanie i dziurkowanie), a następnie jej namaczania (ze względu na swoją naturę tapeta potrzebuje więcej płynu i wody) i powolnego zrywania kolejnych fragmentów. Może zdarzyć się też, że zmuszeni zostaniemy, by w pierwszym etapie zerwać wierzchnią warstwę tapety, a później osobno jej podkład wraz z klejem.

Zakończenie pracy i wykończenie

Po zerwaniu tapety i wyschnięciu ściany, jeżeli nie ma na niej żadnych widocznych ubytków, przecieramy ją papierem ściernym (możemy użyć też elektrycznej szlifierki). Usuwamy też ewentualne resztki okładziny i kleju. Następnie możemy przystąpić do gruntowania, wygładzania lub szpachlowania ściany.


Przeczytaj także:
  1. Tapeta w salonie na jednej ścianie
  2. Tapeta w stylu skandynawskim - jaką wybrać?
  3. Rodzaje tapet na ścianę. Najmodniejsze wzory

Autor: Michał Kułakowski