Data publikacji:

Oświetlenie kuchni. Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia kuchni warto rozpatrzyć już na etapie projektu. Późniejsze zmiany mogą być stosunkowo trudne i generować niepotrzebne koszty. Jak jednak zaplanować oświetlenie do kuchni, by korzystanie z niego było intuicyjne i w pełni zadowalające? Podpowiadamy, jakie typy oświetlenia warto uwzględnić w projekcie i jakich błędów uniknąć.

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni – dlaczego jest takie ważne?

Zaprojektowana w 1927 roku przez architektkę Margarete Schütte-Lihotzky kuchnia frankfurcka, stała się niemal archetypem współczesnej kuchni. Miała być „maszyną do gotowania”, a rozmieszczenie poszczególnych szafek, blatów, urządzeń i stanowisk pozwalało na obsługę kuchni z wygodnego obrotowego krzesła – niczym w laboratorium.

Choć dzisiejsze kuchnie mocno ewoluowały, wciąż muszą cechować się dużą praktycznością. Aby jednak krojenie, smażenie czy gotowanie było w pełni bezpieczne, niezbędne jest dobre oświetlenie powierzchni roboczych. Jak łatwo się domyślić, centralna lampa, nawet o dużej mocy, nie jest najlepszym wyborem. Mocno ograniczone światło będzie dotkliwe, zwłaszcza w tzw. ślepych kuchniach, bez dostępu do okna.

Przeczytaj również: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Zaprojektowanie dobrego światła w kuchni ma jednak więcej celów. Oprócz intensywnego światła do gotowania czy sprzątania kuchni, nie można zapomnieć o nastrojowym oświetleniu. Nie bez przyczyny większość imprez kończy się w kuchni – to miejsca tętniące życiem, o bardzo przyjemnym, rodzinnym klimacie.

Podział oświetlenia w kuchni

Projekt oświetlenia kuchni warto rozpocząć od wyróżnienia kilku funkcji. Możliwość manipulowania światłem w kuchni jest bardzo przydatna, zwłaszcza w przypadku aneksów połączonych z salonem lub kuchni otwartych na resztę mieszkania. Czasem niewielkie i energooszczędne żarówki ozdobne wystarczą, by wnętrze było bardziej przytulne.

Rodzaje oświetlenia w kuchni:

  • Oświetlenie główne – centralna lampa wisząca lub sufitowe punkty światła, np. wkomponowane w podwieszany sufit.
  • Oświetlenie zadaniowe – punktowe doświetlenie blatów roboczych, stołu czy zakamarków. Przydatne nie tylko podczas gotowania, ale i prac porządkowych czy sprzątania.
  • Oświetlenie nastrojowe – lampy dekoracyjne lub słabe źródła światła, których głównym zadaniem jest dbanie o przyjemny klimat w kuchni.
Warto podkreślić, że dobór różnego rodzaju lamp ma względy nie tylko praktyczne. Doskonale wpłyną one również na wystrój wnętrza i mogą być głównymi ozdobami w kuchni. Przykładem są lampy wiszące nad stołem kuchennym, które jednocześnie doświetlają blat, ale i pozwalają zachować spójność stylistyczną.

Sufitowe oświetlenie do kuchni

Mocne oświetlenie sufitowe jest w kuchni niezbędne. Nie zawsze musi być to jednak centralnie umieszczona lampa wisząca. W kuchniach o nieregularnym kształcie lub nierównomiernym rozmieszczeniu mebli mogłoby to być niefunkcjonalne i gryzące się z wystrojem. Często lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy w innym miejscu, np. nad wyspą, lub wybór punktów światła rozmieszczonych na całym suficie.

Wybór lamp, np. halogenowych lub ledowych, wkomponowanych w sufit, ma dodatkową zaletę. Może optycznie powiększyć kuchnię o niskim suficie. Co naturalne, taka oświetlenie nie będzie też przeszkadzać wysokim osobom. Popularnym błędem jest zakup zbyt dużej lampy, sięgającej zbyt nisko. Przy wytyczaniu minimalnej wysokości lampy trzeba wziąć pod uwagę nie tylko domowników, ale i gości. Inną kwestią jest to, że niektóre modele lamp dobrze wyglądają jedynie na długim kablu, zamontowane w wysokich pomieszczeniach.

Punktowe oświetlenie kuchni

Wyspa, stół, blat roboczy – wszystkie te miejsca wymagają dodatkowego, punktowego oświetlenia. Główne światło może nie być wystarczające, zwłaszcza podczas precyzyjnych prac. Oświetlenie zadaniowe można zamontować nieco niżej, by jak najlepiej doświetlało konkretne miejsce. Nad wyspą oraz stołem bardzo dobrze sprawdzą się wiszące modele lamp. Designerskie, nowoczesne lampy mogą doskonale podkreślić stylistykę kuchni. Zwróć uwagę, czy lampa nad stołem wyposażona jest w klosz rozpraszający światło – nie może przecież razić oczu.

Jak doświetlić blaty robocze, zlewozmywak, kuchenkę i stoliki znajdujące się przy ścianie? Oprócz typowych lampek i kinkietów, warto wyróżnić lampy na wysięgniku. Są bardzo użyteczne, bowiem można je skierować dokładnie tam, gdzie potrzebne jest silne światło. Po wykonanej pracy wystarczy złożyć wysięgnik i przysunąć lampę do ściany.

Oświetlenie kuchni podszafkowe

Dużą wygodę podczas krojenia i gotowanie daje oświetlenie podszafkowe. Choć nie stosuje się tu mocnych źródeł światła, już niewielkie żarówki i listwy LED zapewnią dobrą widoczność. Co więcej, listwy z diodami można zamontować na własną rękę i nie wymagają przeróbki mebli. Modele zasilane bateriami wystarczy przykleić na górnych szafkach, najlepiej w niewidocznym miejscu.

Podczas wyboru oświetlenia ledowego musisz jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W modelach z zasilaczem zwróć uwagę na to, czy diody nie migają podczas spadków napięcia. Niskiej jakości listwy LED mogą po dłuższym czasie mocno męczyć oczy. Sprawdź też temperaturę barwową wyrażoną w Kelwinach. Im wyższa, tym bardziej niebieskie, zimne i nienaturalne jest światło. Daje to czasem wrażenie „trupiego” światła i może negatywnie wpływać na odbiór koloru przygotowywanych potraw. Ciepłe światło ma temperaturę barwową poniżej 3000 K.

Nastrojowe oświetlenie w kuchni

Wchodząc do kuchni nocą lub zabierając z niej jedynie szklankę wody, nie chcesz od razu włączać pełnej mocy. Jeśli kuchnia połączona jest z pokojem, znacznie milej spędza się czas w salonie, gdy w kuchni nie jest całkiem ciemno. Nastrojowe światło w kuchni ma jednak o wiele więcej zalet. Sprzyja intymności, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie.

Dekoracja światłem to wciąż nieoceniany aspekt wyposażenia kuchni, ale w ostatnich latach można zauważyć poprawę. Dużą popularnością cieszą się żarówki dekoracyjne, wyposażone w charakterystyczny żarnik o rozmaitych kształtach. W tej roli doskonale spisują się też minimalistyczne kinkiety podkreślające fakturę ściany, np. cegłę lub tynk strukturalny. W nowoczesnych kuchniach ciekawym rozwiązaniem mogą być natomiast lampki imitujące… gwiazdy!

Oświetlenie szafek i szuflad

Nie trzeba tłumaczyć, jak denerwujące bywa przeszukiwanie szafek w poszukiwaniu rzadko używanej rzeczy, znajdującej się na samym końcu półki. A gdyby tak wykorzystać rozwiązanie znane m.in. z lodówki? Szafki i szuflady kuchenne z automatycznym światłem zdecydowanie ułatwią korzystanie z kuchni. Montując oświetlenie w przeszklonych szafkach, zyskasz dodatkową ozdobę kuchni. Szczególnie dobrze wygląda to w połączeniu z mlecznymi, rozpraszającymi światło szybami.

Jeżeli oświetlenie w twojej kuchni jest zbyt słabe lub nieergonomiczne, najwyższa pora je zmienić. Dodatkowym bodźcem do zmiany może być też energooszczędność nowoczesnych żarówek ledowych. Czasem wystarczy dołożyć jedną lampkę lub kilka listw LED, by odmienić oblicze kuchni. Wykorzystując je, możesz dodatkowo realnie obniżyć koszty energii. Zwłaszcza wtedy, jeśli uwielbiasz gotować i wolne chwile spędzasz w kuchni.

Autor: Szymon Sonik