Data modyfikacji:

Kultowe lampy Tiffany, czyli historia klasyków designu

Chociaż ich historia sięga końca XIX wieku, lampy w stylu Tiffany wciąż świecą sukcesy na salonach. I to dosłownie – efektowne witrażowe klosze mieniące się opalizującym blaskiem kolorowych paciorków, mimo dominujących minimalistycznych trendów, wciąż znajdują swoje miejsce w aranżacji wnętrz. Jeśli cenisz sobie klasykę światowego designu i szukasz pięknych lamp do salonu czy sypialni, poznaj historię lamp Tiffany i zobacz, do jakich wnętrz będą pasować.
lampy tiffany
Wnętrzarska moda lubi zaskakiwać, a trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. W tym bogactwie wzorów, kolorów i faktur, jakie w każdym kolejnym sezonie proponują nam projektanci, są jednak takie rozwiązania, które nigdy nie wychodzą z mody. Nawet więcej – zasłużyły sobie na miano klasyków.

Do tego zaszczytnego grona z pewnością należą lampy Tiffany z charakterystycznymi witrażowymi kloszami, jakich nie sposób pomylić z żadnymi innymi modelami.

Historia kultowych lamp

Swoją nazwę charakterystyczne lampy zawdzięczają nazwisku artysty i przedsiębiorcy, za którego sprawą witrażowe klosze trafiły do sprzedaży. Louis Comfort Tiffany, syn Charlesa Lewisa Tiffaniego, założyciela jednego z najpopularniejszych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją luksusowych pierścionków, kolczyków i naszyjników, swoje artystyczne działania skierował właśnie ku wzornictwu przemysłowemu i projektowaniu m.in. lamp.

Artysta zafascynowany wyrobami ze szkła, a konkretniej pracą z opalizującym materiałem, w 1885 roku założył swoją własną firmę, której działalność skupiała się właśnie wokół tego materiału. W przedsiębiorstwie zatrudnienie znalazł duet designerów, czyli Clara Dricoll oraz Fredeick WIllson. To właśnie oni, w ścisłej współpracy ze swoim pracodawcą, przygotowywali najpierw projekty witraży okiennych, by z czasem skupić się na misternej sztuce tworzenia lamp witrażowych.
lampa tiffany

Jak wyglądają lampy Tiffany?

Lampy zaprojektowane pod szyldem Tiffany, jak i późniejsze modele nimi inspirowane, to bardzo charakterystyczne elementy wystroju wnętrz. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim witrażowy klosz. Powstaje on ręcznie z dużych płatów opalizującego szkła, ciętego na niewielkie kawałki i misternie układanych na formie klosza.


Szklane paciorki tworzą barwne kompozycje i do najpopularniejszych wzorów należą te z motywami roślinnymi, geometrycznymi oraz szczególnie efektowne przedstawiające ważki. Niezależnie od wybranego wzoru i kolorystyki klosza, lampy Tiffany prezentują się najlepiej dopiero po uruchomieniu światła, które pięknie przenika przez witraż i podkreśla kształt oraz formę każdego z paciorków.

Gdzie pasują lampy witrażowe?

Bieżące wnętrzarskie trendy do kilku lat serwują nam stylizacyjny zwrot ku minimalizmowi. We wnętrzach dominują meble i elementy wystroju o nieskomplikowanej formie i zdobione jedynie w niewielkim stopniu. Jak w tej prostocie odnajdą się lampy w stylu Tiffany? Gdzie pasują?
  • Wnętrza urządzone w tradycyjnym stylu najczęściej pełne są elementów retro, czyli tych stylizowanych na stare, oraz vintage (czytaj również: Salon w stylu vintage), czyli przedmiotów z przeszłością. W takim otoczeniu lampa Tiffany świetnie się odnajdzie.
  • Styl rustykalny pełen jest naturalnych kolorów i drewna o wyraźnie zarysowanym rysunku słojów. W takim przytulnym otoczeniu i na dość stonowanym tle, lampy Tiffany będą prezentować się bardzo dobrze.

Najlepszy efekt dekoracyjny można uzyskać, jeśli lampę Tiffany z witrażowym kloszem zestawisz z neutralną bazą kolorystyczną. Na takim tle lampa stanie się wyrazistym dodatkiem, który nada całej aranżacji wyjątkowego charakteru. Aby kompozycja była spójna, warto poszukać kolorystycznych spójnych mianowników dla barwnego witrażowego klosza z innymi dodatkami w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że im kolory są intensywniejsze, tym lepiej stosować je w mniejszej ilości, dzięki czemu wyraziste barwy nie zdominują aranżacji.

Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz nie tylko charakterystyczne, bajecznie kolorowe modele lamp tego typu. Bardzo popularne są warianty utrzymane w kremowej tonacji, osadzone na metalowych np. mosiężnych podstawach. Lampy witrażowe tego typu są niej dekoracyjne, ale łatwiej je wkomponować do stylizacji wnętrza, dlatego mogą się dobrze dopasować nawet do stylizacji urządzonej zgodnie z bieżącymi trendami w aranżacji wnętrz.

W jakim pomieszczeniu sprawdzą się lampy Tiffany?

Lampy Tiffany w salonie z sypialnią to strzał w dziesiątkę. Możesz postawić na klasyczne modele stołowe, które znajdą miejsce na komodzie salonowej czy stoliku pomocniczym. To dobra recepta zarówno na oświetlenie boczne, jak i dekoracyjne – światło, wydobywające się spod witrażowego klosza ma ciepłą barwę i jest przyjemne w odbiorze.

Jeśli potrzebujesz więcej światła w pomieszczeniu, dobrą opcją może być lampa podłogowa w stylu Tiffany. Najczęściej modele tego typu mają większe klosze i wyposażone są w przynajmniej dwa źródła światła. Dzięki temu mogą lepiej oświetlić pomieszczenie.

Lampa Tiffany ustawiona w przedpokoju na konsolce to rozwiązanie, które idealnie wpisze się w tradycyjny wystrój wnętrz. Konsolka, czyli wąski stolik przyścienny i lampa stołowa to duet, jaki często stosuje się w stylizacji przedpokoju. Do kompletu możesz dodać jeszcze lustro w ozdobnej ramie, które dodatkowo podkreśli lampę i odbije jej światło.

Lampy Tiffany będą także dobrze prezentować się w roli lampek nocnych w sypialni. Warto zestawić je z łóżkiem drewnianym w stylizowanej ramie, a do kompletu dodaj stonowaną pościel w neutralnych kolorach oraz inne sypialniane tekstylia tego typu.

Poza lampami stojącymi w sprzedaży dostępne są także modele sufitowe np. plafony oraz kinkiety. Dlatego jeśli chcesz w efektowny sposób oświetlić np. rozległy pokój dzienny, możesz postawić na cały zestaw lamp utrzymanych w stylu Tiffany.