Data modyfikacji:

Klasyki designu: kultowe lampy Tiffany

Magiczne klosze witrażowe, dzięki którym rozchodzące się światło tworzy spektakularną atmosferę. Dziś są symbolem ruchu Art Nouveau. O kultowych lampach Tiffany oraz ich produkcji opowiadają specjaliści z pracowni e-witraze.pl, na co dzień zajmującej się ręczną produkcją replik lamp witrażowych.

Lampy zaprojektowane i wykonywane przez Louisa Comforta Tiffany'ego w jego studio to symbol ruchu Art Nouveau. Są wykonane z ręcznie tworzonych tafli szkła z amerykańskich hut szkła Uroboros and Youghiogheny. Przedstawiają motywy florystyczne, owady; mają również proste, geometryczne formy. Pierwsze projekty powstały na początku XX wieku. Dziś oryginały mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów! Poprosiliśmy ekipę manufaktury Fest Lampy o porządną lekcję dotyczącą lamp witrażowych.

Rodzaje lamp Tiffany

Wybór lampy witrażowej zależy od wnętrza i gustów jego właścicieli. Możliwości w doborze kolorystyki i wzorów są niemal nieograniczone.

Wzory

Motywy florystyczne

Lampa witrażowa może mieć bardzo skomplikowany wzór i być bardzo strojna. Może również uwodzić swoją prostotą. Zazwyczaj zaleca się zasadę przeciwieństwa: gdy wnętrze jest proste, kolorowa niczym rajski ptak lampa może stać się jego najbardziej charakterystycznym, przykuwającym uwagę elementem. Ponadto może nabrać nowoczesnego wyglądu, „puszczać oko” do sztywnych zasad urządzania wnętrz, być deklaracją dobrego gustu właściciela. Najpopularniejszymi lampami Tiffany’ego przedstawiającymi motywy kwiatowe są: Magnolia, Wisteria, Maki, Żonkile, Piwonie.

Wzornictwo geometryczne

Jeżeli poszukujesz czegoś skromniejszego, wybierz lampy geometryczne, które zostały zainspirowane twórczością Franka Lloyda Wrighta. Do ich produkcji zazwyczaj używa się białego lub lekko zabarwionego szkła. Dzieki temu uzyskujemy subtelniejszy efekt. Geometryczna forma tworzy wspaniałą bazę zarówno pod wykreowanie wnętrza w stylu współczesnym, eklektycznym, jak i do stworzenia wyjątkowego klimatu w salach gier i pokojach bilardowych.

Ważki

Jedynym odstępstwem w lampach Tiffany’ego od motywów kwiatowych na rzecz zwierząt są wzory przedstawiające ważki jako najbardziej szlachetne z owadów. Owady te zawsze przedstawiane są na pięknym, kolorowym tle. To idealny motyw do wnętrz w stylu klasycznym, wiktoriańskim, shabby chic i awangardowym.

Styl industrialny

Ostatnio w świecie designu pojawił się nowy trend oświetleniowy. Dziś wiele osób preferuje lampy proste, niemal ascetyczne, za to ciekawe w formie i przykuwające uwagę właśnie swoją prostotą. One również są wykonywane z wykorzystaniem techniki Tiffany'ego, jednak ich wygląd znacząco odbiega od strojnych motywów kwiatowych prekursora sztuki witrażownictwa użytkowego.

Na grafice: 1. Lampa Tiffany ważka Dragonfly, 2870 zł; 2. Szklana lampa industrialna DIAMENT, 259,90 zł

Modele

Lampy wiszące stołowe

Lampy wiszące Tiffany’ego występują w jednym z dwóch stylów: plafony i lampy stołowe otwarte od dołu. Lampy stołowe kierują światło do dołu, co pozwoli zastosować je jako oświetlenie nad rodzinnym stołem w jadalni. Wyspę kuchenną czy bar można efektownie oświetlić kilkoma mniejszymi lampkami sufitowymi bądź jedną podłużną – tzw. bilardową.

Plafony

Jeżeli poszukujesz lampy w stylu Tiffany do oświetlenia całego pomieszczenia, wybierz plafon witrażowy, który kieruje światło do góry.  Plafon równomiernie rozprasza je na całą powierzchnię pokoju. Dzięki temu, że  wisi pod samym sufitem, nie stwarza ograniczeń przestrzennych i może być zlokalizowany w centralnej części sufitu. W dużych pomieszczeniach wspaniale prezentują się dwa lub nawet trzy plafony zawieszone symetrycznie.

Lampy podłogowe

Idealne, gdy we wnętrzu posiadamy więcej przestrzeni na ziemi niż na stole. Miejsce, w którym będzie zlokalizowana, determinuje wielkość klosza i wysokość podstawy. Cała lampa może mieć wysokość nawet 175 centymetrów. W połączeniu z dużym kloszem tworzy niesamowity efekt. Lampy podłogowe świetnie sprawdzą się postawione obok fotela czy kanapy.

Oświetlenie ścienne - kinkiety

Kinkiety witrażowe są doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy wypełnić całe pomieszczenie dużą ilością światła. Mogą służyć jako oświetlenie ciemnej hali, a dzięki temu, że nie zabierają cennej przestrzeni - również wąskich pomieszczeń, takich jak przedpokój czy łazienka. Idealnie sprawdzą się także w kuchni bez szafek zamontowanych na ścianie.

Jak przebiega praca?

Każdy klosz jest niepowtarzalny. Praca witrażysty polega nie tylko na odtworzeniu kompozycji, ale również na doborze odpowiedniego szkła, wycięciu z niego nawet kilku tysięcy małych kawałków. Następnie każdy z nich należy oszlifować i owinąć miedzianą taśmą. Kawałki kolejno nakładane są obok siebie na wzornik, tzw. kopyto, które pozwala na zachowanie powtarzalności kształtu klosza. Wszystko dopełnia ręcznie wykonana podstawa z mosiądzu.

Poniżej prezentujmy historię powstania Parasola – prostego w formie klosza, który można zastosować jako lampę stojącą, wiszącą albo plafon. Daje ona wiele możliwości: występuje w różnych rozmiarach, kolorach – również jako wielokolorowy klosz. Wykonując taką lampę na zamówienie, możemy zdecydować o każdym aspekcie jej finalnego wyglądu.

Etap I

Tafla szkła wykorzystana do produkcji klosza, fot. archiwum Fest Lampy

Witrażysta rozpoczyna pracę od obejrzenia w podświetleniu ręcznie wykonanej tafli szkła, której użyje do wykonania lampy. Na zdjęciu widać, jak różnorodne przejścia ma ona przejścia – wszystko to będzie miało wpływ na finalny wygląd Parasola.

Etap II

Etap II, fot. archiwum Fest Lampy

Kolejnym krokiem jest wycięcie każdego z 480 elementów (tyle elementów posiada Plafon o średnicy 50 cm) i ułożenie ich na podświetlanym stole roboczym. Każdy element ma przypisany sobie numer, aby podczas owijania taśmą nie pozamieniać kolejności szklanych kawałków.

Etap III

Etap III, fot. archiwum Fest Lampy

Ponumerowane, owinięte miedzianą tasiemką kawałki układa się na wzorniku, zgodnie z ustaloną kolejnością. Klosz nabiera ostatecznego wyglądu.

Etap IV

Etap IV, fot. archiwum Fest Lampy

Po naniesieniu wszystkich elementów witrażysta przystępuje do lutowania konstrukcji. Solidne i równe luty gwarantują trwałość klosza przez dziesiątki lat. Aby nadać lampie szlachetnego wyglądu, po zakończeniu lutowania nakłada się patynę, zazwyczaj w kolorze czarnym. Dzięki temu lampy wyglądają na stare wyroby i zyskują szlachetny wygląd.

Autor: Cieplik