Data modyfikacji:

Szlifierka do mebli - jaką wybrać? Jaka najlepsza do renowacji drewna?

Oscylacyjna, taśmowa, a może mimośrodowa – jaka szlifierka do renowacji mebli będzie najlepszym wyborem? A co, jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup sprzętu tego typu? Są na to sposoby. Przekonaj się, jaka szlifierka do mebli będzie najlepszym wyborem oraz jak możesz wykorzystać inny sprzęt warsztatowy do usuwania starych powłok malarskich.

W tym artykule dowiesz się:
Szlifowanie to jeden z najważniejszych etapów renowacji mebli. Jeśli chcesz nadać nowy blask starym meblom i pomalować je na nowo, najpierw musisz usunąć stary lakier lub farbę. W tym przypadku najczęściej sięga się po szlifierkę. W gąszczu urządzeń dostępnych na rynku trudno się połapać, zwłaszcza jeśli jesteś dopiero początkującym domowym majsterkowiczem. Jaka szlifierka będzie najlepszą opcją w renowacji mebli DIY w domowym zaciszu?

Rodzaje szlifierek:

  • Szlifierka oscylacyjna
  • Szlifierka mimośrodowa
  • Szlifierka taśmowa
  • Szlifierka delta

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna to sprzęt wyposażony w prostokątną stopę szlifierską. Przeznaczona jest do szlifowania powierzchni płaskich i sprawdzi się świetnie np. jeśli przyjdzie ci czyścić ze starych powłok blat stołu czy inne podłoże tego typu.

Stopa szlifierska w urządzeniu jest sztywna, a obrabiając drewno wykonuje ruch wahadłowy. To dość uniwersalne urządzenie, które sprawdza się przy obróbce niewielkich mebli.

Szlifierka mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa jest znacznie bardziej efektywna w działaniu, ponieważ stopa szlifierska wykonuje nie tylko ruch wahadłowy, ale też obrotowy. Za pomocą tego sprzętu możliwa jest obróbka nieco zakrzywionych materiałów, ponieważ tarcza szlifierska jest elastyczna.

Ponadto sprzęt znajdzie więcej zastosowań w twoim przydomowym warsztacie, np. podczas szlifowania zgrubnego i wykończeniowego czy w trakcie polerowania.


Szlifierka taśmowa

Szlifierka taśmowa to sprzęt, który najczęściej wykorzystuje się do zgubnego czyszczenia dużych powierzchni, ponieważ nie jest byt precyzyjny. Szlifierka tego typu obraca taśmę papieru ściernego, usuwając stare powłoki.

Szlifierka delta

Szlifierka delta – kształt stopy szlifierskiej w sprzęcie tego typu przypomina literę delta. To dobre rozwiązanie do szlifowania małych elementów i narożników.

Jaka szlifierka do mebli?

Jeśli zastanawiasz się, jaka szlifierka do renowacji mebli w domowym zaciszu będzie najlepsza, warto sięgnąć po urządzenie mimośrodowe, ponieważ daje szerszy wachlarz zastosowań. Dobrym pomysłem może być szlifierka delta, ponieważ najczęściej są to małe i poręczne urządzenia, którymi łatwo jest operować, co jest szczególnie ważne dla początkujących.

Jeśli nie szlifierka, to co?

  • Tarcza szlifierska do szlifierki kątowej – szlifierka tego typu to bardzo uniwersalny sprzęt, który może służyć do cięcia i szlifowania właśnie. W przypadku renowacji mebli DIY urządzenie posłuży do wstępnego szlifowania – nie jest ono zbyt precyzyjne, dlatego konieczne będzie szlifowanie wykończeniowe np. za pomocą kostki ściernej.
  • Tarcza do wiertarki - jeśli dysponujesz zwykłą wiertarką z tradycyjnym uchwytem, możesz zamontować na niej tarczę szlifierską. Niestety, operowanie narzędziem tego typu jest dość trudne i również będzie wymagało dodatkowej wykończeniowej obróbki.
  • Renowacja mebli papierem ściernym – renowacja mebli krok po kroku za pomocą kostki z papieru ściernego to długie i męczące zajęcie, ale jednocześnie zakup akcesoriów tego typu jest najtańszym rozwiązaniem.
  • Cyklina – to podstawowe narzędzie stolarskie do usuwania starych powłok. Składa się najczęściej drewnianego trzonka oraz osadzonego pod kątem ostrza. Czyszczenie drewna za pomocą cykliny jest długotrwałe, ale efektywne.
  • Opalarka – jeśli przyjdzie ci usuwać stare powłoki lakiernicze, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się opalarka. To urządzenie przypominające suszarkę, jednak podgrzewa powietrze do znacznie wyższej temperatury, w efekcie czego stary lakier puchnie i można go łatwo usunąć za pomocą szpachelki. Najtańsza opalarkę można zakupić już za kilkadziesiąt złotych.