5. Listwy przypodłogowe
Wspomniane wcześniej szczeliny dylatacyjne należy zamaskować za pomocą listw przypodłogowych. Dzięki nim wolna przestrzeń pozostanie niewidoczna i całość będzie prezentować się znacznie lepiej. Pamiętaj, że listwy przypodłogowe mocuje się do ściany, a nie do posadzki, co gwarantuje solidne osadzenie elementów maskujących.
Z reguły listwy dobiera się tak, aby pasowały kolorystycznie do paneli, alternatywnym rozwiązaniem są bardzo modne listwy przypodłogowe w kolorze białym. Na tym etapie warto pomyśleć o maskowaniu przewodów zasilających czy telewizyjnych – można je osadzić wewnątrz listw przypodłogowych, co dodatkowo poprawi efekt wizualny i pomoże ci uniknąć bezładnej
plątaniny kabli.
6. Czym docinać panele podłogowe?
Jak układać panele, aby idealnie skomponować całą tę układankę? Naturalnie konieczne jest docinanie paneli. W tym celu masz do dyspozycji kilka opcji.
- Tradycyjna piła ręczna z brzeszczotem do paneli to tanie rozwiązanie, które pozwala na sprawne docinanie paneli. Niestety, angażuje sporo siły i przy wykańczaniu posadzki o dużej powierzchni, może być bardzo męczące.
- Gilotyna do paneli jest bardzo wygodna i łatwa w obsłudze. Dodatkowo wyróżnia się precyzyjnym działaniem i krawędzie deski w miejscu cięcia nie są postrzępione. Minusem tego rozwiązania może być stosunkowo wysoki koszt zakupu i fakt, że gilotyna tego typu jest przeznaczona raczej jedynie do tej czynności.
- Wyrzynarka może okazać się lepszym rozwiązaniem, ponieważ znajdzie zastosowanie podczas wielu innych prac, a nie tylko w trakcie układania paneli. Precyzyjne urządzenie wykorzystasz też w trakcie przygotowywania otworów czy wykonywania złożonych cięć w deskach czy blaszanych elementach.
- Pilarka tarczowa z tarczą do cięcia drewna to uniwersalny sprzęt, który pozwala m.in. na cięcie czy szlifowanie różnych powierzchni i sprawdzi się też w przypadku paneli.
Polecamy: