Data modyfikacji:

Jak układać panele podłogowe? 6 najważniejszych zasad

Panele  to uniwersalny materiał wykończeniowy, który świetnie sprawdza się w większości domowych pomieszczeń, nawet w kuchni. Jest trwały i daje świetny efekt wykończeniowy, a odpowiednio dobrany, może być położony również na posadzce z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, panele podłogowe można zamontować samodzielnie – dzięki sprytnemu systemowi zatrzasków,  panele nie wymagają klejenia i zadanie to możesz wykonać w pełni samodzielnie. Jak układać panele podłogowe? Przekonajmy się!
Z lektury tego artykułu dowiesz się:
  1. Jak przygotować podłoże pod układanie paneli.
  2. Jak układać panele podłogowe względem okna?
  3. Jakie zachować szczeliny dylatacyjne?
  4. Jak prawidłowo zmierzyć wnętrze?
  5. Jak dobrać listwy przypodłogowe?
  6. Czym docinać panele podłogowe?
 

1. Przygotowanie podłoża pod panele podgłogowe

Zanim zaczniesz układać panele podłogowe, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.
  • Wylewka, na której zostaną osadzone, musi być związana i pozbawiona większych nierówności czy ubytków. Jeśli to okaże się konieczne, wypukłości powinny zostać zeszlifowane, a ubytki uzupełnione. Ponadto posadzka nie może być wilgotna. Szacuje się, że po dostarczeniu materiału na miejsce prac, powinien on przynajmniej jedną dobę leżeć w pomieszczeniu, w którym zostanie zamontowany, dzięki temu panele zaadoptują się do temperatury i wilgotności powietrza panującej we wnętrzu.
  • Folia i podkłady. Zanim na posadzkę trafią panele, najpierw należy ułożyć na podłodze warstwę folii, a następnie specjalne podkłady piankowe lub wykonane z płyty pilśniowej. Ich zastosowanie poprawi akustykę wnętrza i pomoże zniwelować ewentualne nierówności podłoża. W przypadku podkładów piankowych warto przyklejać je do siebie nawzajem oraz do folii za pomocą dwustronnej taśmy, co znacznie usprawnia cały proces. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie podkłady, jeśli układasz panele na posadzce z ogrzewaniem podłogowym.

2. Jak układać panele podłogowe względem okna?

  • Generalna zasada układania paneli podłogowych mówi, aby układać je prostopadle w kierunku okna. Dzięki temu promienie słoneczne padają na deski równolegle, co sprawia, że miejsca łączeń pozostają mniej widoczne. Dotyczy to paneli pozbawionych v-fugi, ponieważ w przypadku desek o frezowanych krawędziach miejsca łączeń i tak będą widoczne. W celu podkreślenia tego efektu ułóż panele równolegle do okna. W rezultacie promienie padające na panele  stworzą na fugach niewielkie cienie, co dodatkowo uwypukli frezowanie. Natomiast,  jeśli w pomieszczeniu znajduje się kilka okien, zaleca się, aby układać panele podłogowe równolegle do dłuższego boku.
Czytaj również: Jaki kolor ścian w sypialni?

3. Szczeliny dylatacyjne

Panele podłogowe,  co prawda nie wyróżniają się takim współczynnikiem skurczu, jak naturalne drewno, jednak materiał ten może pracować z czasem. Aby uniknąć ryzyka, że podłoga się wybrzuszy i odkształci, konieczne jest zachowanie szczelin dylatacyjnych. Co to znaczy? W miejscach, gdzie posadzka będzie stykać się ze ścianami, należy zachować niewielką odległość między panelami a krawędzią ściany. Powinno to być mniej więcej 10-20 mm.

4. Niezbędne pomiary do ułożenia paneli podłogowych

Jeśli zastanawiasz się, jak układać panele podłogowe, przed przystąpieniem do przycinania i układania desek, należy wykonać dokładne pomiary. Zmierz, ile rzędów desek zmieści się na danej płaszczyźnie. Musisz wiedzieć, że ostatni rząd desek nie może być węższy niż 5 cm, ponieważ w takim przypadku bardzo trudno byłoby trwale osadzić panele w tym miejscu. W takim przypadku konieczne jest docięcie również pierwszego rzędu paneli, aby ostatni rząd był w rezultacie szerszy.

5. Listwy przypodłogowe

Wspomniane wcześniej szczeliny dylatacyjne należy zamaskować za pomocą listw przypodłogowych. Dzięki nim wolna przestrzeń pozostanie niewidoczna i całość będzie prezentować się znacznie lepiej. Pamiętaj, że listwy przypodłogowe mocuje się do ściany, a nie do posadzki, co gwarantuje solidne osadzenie elementów maskujących.

Z reguły listwy dobiera się tak, aby pasowały kolorystycznie do paneli, alternatywnym rozwiązaniem są bardzo modne listwy przypodłogowe w kolorze białym. Na tym etapie warto pomyśleć o maskowaniu przewodów zasilających czy telewizyjnych – można je osadzić wewnątrz listw przypodłogowych, co dodatkowo poprawi efekt wizualny i pomoże ci uniknąć bezładnej plątaniny kabli.

6. Czym docinać panele podłogowe?

Jak układać panele, aby idealnie skomponować całą tę układankę? Naturalnie konieczne jest docinanie paneli. W tym celu masz do dyspozycji kilka opcji.
  • Tradycyjna piła ręczna z brzeszczotem do paneli to tanie rozwiązanie, które pozwala na sprawne docinanie paneli. Niestety, angażuje sporo siły i przy wykańczaniu posadzki o dużej powierzchni, może być bardzo męczące.
  • Gilotyna do paneli jest bardzo wygodna i łatwa w obsłudze. Dodatkowo wyróżnia się precyzyjnym działaniem i krawędzie deski w miejscu cięcia nie są postrzępione. Minusem tego rozwiązania może być stosunkowo wysoki koszt zakupu i fakt, że gilotyna tego typu jest przeznaczona raczej jedynie do tej czynności.
  • Wyrzynarka może okazać się lepszym rozwiązaniem, ponieważ znajdzie zastosowanie podczas wielu innych prac, a nie tylko w trakcie układania paneli. Precyzyjne urządzenie wykorzystasz też w trakcie przygotowywania otworów czy wykonywania złożonych cięć w deskach czy blaszanych elementach.
  • Pilarka tarczowa z tarczą do cięcia drewna to uniwersalny sprzęt, który pozwala m.in. na cięcie czy szlifowanie różnych powierzchni i sprawdzi się też w przypadku paneli.

Polecamy: