Data publikacji:

Co na ścianę w przedpokoju? Garść inspiracji

Nie masz pomysłu na ściany w przedpokoju? Specyfika pomieszczenia sprawia, że niełatwo rozstrzygnąć ten dylemat. Oto kilka pomysłów, co można położyć na ścianę w przedpokoju, aby pomieszczenie wyglądało świetnie i było funkcjonalne.

ściany w przedpokoju

Co na ścianę w przedpokoju?

W przedpokoju dużo się dzieje. To strefa wejściowa do twojego mieszkania, gdzie przechowujesz obuwie, okrycia wierzchnie, a często również wiele innych sprzętów. Pomieszczenie najczęściej jest pozbawione okien i znajduje się tu przynajmniej kilka par drzwi, które prowadzą do pozostałych części wnętrza.

A jakby tego wszystkiego było mało, przedpokój jest też wizytówką mieszkania – przecież to właśnie to miejsce widzą jako pierwsze odwiedzający cię goście. Nic zatem dziwnego, że aranżacja przedpokoju może być sporą zagwozdką. Zobacz, co położyć na ściany w przedpokoju, żeby się nie brudziły, oraz jak sprawić, aby pomieszczenie wyglądało świetnie.

 1. Tapeta
 2. Boazeria angielska
 3. Cegła
 4. Panele ścienne
 5. Farba tablicowa

Co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła? Tapeta!

Przedpokój jest ważnym ciągiem komunikacyjnym, dlatego ściany narażone są tu na kłopotliwe zabrudzenia. Co położyć na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła? W stylizacji tego pomieszczenia sprawdzi się dobrze tapeta winylowa lub z włókna szklanego. Modele tego typu wyróżniają się znaczną odpornością na ścieranie czy działanie wilgoci, będą więc świetną opcją.

Zalety tapety na ścianie w przedpokoju

 • Dekoracyjny wygląd i przytulny efekt – tapeta pozwoli osiągnąć szalenie ciekawy efekt dekoracyjny. Zastanawiasz się, co położyć na ściany w małym przedpokoju i jak urządzić przedpokój w bloku? Postaw na tapetę, która zastąpi inne dekoracje. Ponadto materiał poprawi akustykę wnętrza
 • Łatwość w utrzymaniu w czystości – z powierzchni wymienionych rodzajów tapet możesz łatwo usunąć zabrudzenia.

Jakie są wady tapet w przedpokoju?

 • Wymiana tapety – w zasadzie kłopotem może okazać się jedynie usuwanie tapety, jeśli najdzie cię ochota na metamorfozę wnętrza. W razie ewentualnego remontu usuwanie tapety bywa dość czasochłonne, niezbędne jest również oczyszczanie podłoża z pozostałości kleju.

  Co na ścianę w przedpokoju? Boazeria do przedpokoju w stylu angielskim

  Zastanawiasz się, co dać na ścianę w przedpokoju, aby osiągnąć naprawdę ciekawy efekt? Postaw na boazerię angielską. To stylizowane okładziny ścienne wykonane najczęściej z drewna lub płyty MDF, malowane na biało lub na inny kolor. Boazerię montuje się w dolnej części ściany, mniej więcej do połowy jej wysokości. Często łączy się ją z tapetą, co daje bardzo przytulny i elegancki efekt wykończeniowy.

  Jakie są plusy boazerii na ścianie w przedpokoju?

  • Boazeria zabezpieczona odpowiednim preparatem jest łatwa w utrzymaniu w czystości – jeśli panele ścienne tego typu pokryjesz emalią do drewna, zabrudzenia wystarczy usunąć za pomocą zwilżonej ściereczki. Co wybrać na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła? Wiesz już, że możesz sięgnąć po tapetę lub boazerię.
  • Okładziny pozwalają na ukrycie niedoskonałości ścian – jeśli na ścianie w pomieszczeniu nie położono gładzi lub znajdują się na nich nieestetyczne nierówności, boazeria skutecznie zamaskuje ten efekt.

  Co jest modne na ściany w przedpokoju? Cegła

  To rozwiązanie, które sprawdza się doskonale w stylizacji różnych pomieszczeń, w tym również przedpokoju. Płytki do złudzenia przypominające cegłę lub wykonane z cegły rozbiórkowej pozwolą na skuteczne zabezpieczenie ściany i nadanie jej eleganckiego wyglądu. Cegła tego typu może mieć najróżniejszy charakter – od bielonych płytek, przez te przypominające naturalny kamień, aż po modele w rudym kolorze surowej cegły.

  Zalety cegły na ścianie przedpokoju

  • Płytki tego typu dobrze pokrywają nierówności ściany.
  • Duże możliwości aranżacyjne – płytki z cegły można zamontować jedynie miejscowo lub pokryć nimi całą ścianę w przedpokoju. Mają dość uniwersalne wzornictwo, więc dobrze komponują się z różnymi stylami.

  Wady położenia cegły na ścianie w przedpokoju

  • Kłopotliwe czyszczenie – jeśli postawisz na cegłę o chropowatej fakturze, czyszczenie powierzchni może przysporzyć nieco problemów. Lepszym rozwiązaniem może się okazać materiał gładki.

  Panele ścienne, czyli co położyć na ściany w przedpokoju, aby wygłuszyć pomieszczenie

  Panele ścienne mają najróżniejszą formę – od tekstylnych okładzin w najróżniejszych kształtach, przez korkowe romby czy drewniane panele do złudzenia przypominające deski. W sprzedaży znajdziesz szereg modeli utrzymanych w różnych stylach.

  Jakie są plusy paneli ściennych?

  • Panele ścienne mogą poprawić akustykę wnętrza – tekstylne okładziny lub specjalne panele wyciszające mogą sprawić, że do wnętrza w mniejszym stopniu docierać będą odgłosy z zewnątrz.

  Co dać na ścianę w dużym przedpokoju? Farba tablicowa

  Możesz nią pomalować fragment ściany czy większą płaszczyznę, warto jednak zachować umiar, aby farba tablicowa nie zdominowała stylizacji. Farba tego typu występuje w różnych kolorach, nie tylko w typowej czerni czy butelkowej zieleni. W ofercie różnych producentów dostępny jest szereg jasnych odcieni, więc jeśli urządzasz ciemny przedpokój, to może być dobry trop.

  Przeczytaj również: Jak urządzić zieloną sypialnię?

  Zalety farby tablicowej w przedpokoju

  • Farba tablicowa tworzy zmywalną powłokę – z powierzchni pomalowanej preparatem usuniesz nie tylko kredowe zapiski, ale też różnego rodzaju plamy. W rezultacie łatwo utrzymasz ścianę w przedpokoju w dobrym stanie.
  • Preparat daje ciekawy efekt dekoracyjny – ściana pomalowana na czarno czy zielono będzie wyglądać efektownie i dodatkowo elementy wystroju tego typu dobrze wpisują się w aktualne trendy.
  • Dzięki zastosowaniu farby tablicowej zyskasz miejsce na zapiski – to dobry patent na przypominanie sobie o rzeczach, które musisz zabrać przed wyjściem z domu lub zostawianie miłych wiadomości dla pozostałych domowników.

  Wady farby tablicowej

  • Farba tablicowa w klasycznym wydaniu, czyli w kolorze czarnym lub ciemnozielonym może przytłoczyć wnętrze. Może się to okazać szczególnie kłopotliwe, jeśli twój przedpokój jest ciemny i mały. Jeżeli więc zastanawiasz się, co położyć na ściany w małym przedpokoju, raczej wybierz którąś w wcześniejszych opcji.