Data modyfikacji:

Jaki kupić stół do małej kuchni?

Mniejsza kuchnia wymaga nieco więcej zachodu przy dobieraniu wyposażenia. Przecież w każdej przestrzeni, nawet tej mikroskopijnej, muszą znaleźć się wszystkie niezbędne szafki i sprzęty. Czasem w ferworze projektowania zapominamy jednak o najważniejszym, czyli małym stoliku do kuchni, który nie zajmie wiele miejsca, a będzie jednocześnie funkcjonalny. Jaki więc kupić stół do małej kuchni, aby cieszyć się rodzinnymi posiłkami nawet w niewielkiej przestrzeni?

Mały stolik do kuchni – jaki kształt wybrać?

Coraz częściej,  w kuchniach czy w jadalniach,  widzimy owalne lub okrągłe stoły. Są one świetną alternatywą dla klasycznego kwadratu, pomieszczą więcej osób, a przy tym są bezpieczne dla rodzin z dziećmi – brak kantów nie powoduje dodatkowego zagrożenia.

Jeśli jednak szukasz małego stolika do kuchni, to nie polecamy takiego kształtu. Owalne modele zajmują znacznie więcej miejsca,  niż stoły kwadratowe lub prostokątne. Te ostatnie możesz w mniejszym wnętrzu ustawić przy ścianie,  dzięki czemu zyskasz więcej przestrzeni.

Jaki powinien być wymiar stołu w małej kuchni?

Zacznijmy od wysokości. Klasyczny stół do kuchni lub jadalni powinien mieć wysokość ok.  70-75 cm. Wyjątkiem są wyższe stoły barowe lub wyspy, przy których stawiamy chokery. A co z powierzchnią blatu twojego małego stolika do kuchni?

Każdy domownik, aby mógł swobodnie usiąść i zjeść posiłek, powinien mieć przestrzeń ok. 60x40 cm. Teraz tę wartość pomnóż przez liczbę mieszkańców, a uzyskany wynik będzie wskazywał,  jaki rozmiar stołu sprawdzi się idealnie dla waszej rodziny. A co,  jeśli nie możesz pozwolić sobie na tak duży stół? Wybierz model rozkładany.

Stół do kuchni rozkładany – rozwiązanie idealne dla małych wnętrz

Rozkładane stoły nie są wynalazkiem naszych czasów. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które było modne już znacznie wcześniej. Kilkadziesiąt lat temu rozłożenie takiego stołu było nie lada wyzwaniem. Teraz znajdziesz w sklepach stoliki tak proste w obsłudze, że do ich rozłożenia wystarczy jedna osoba i zaledwie kilka minut.

Co prawda ciężko byłoby rozkładać i składać stół każdego dnia, ale raz w tygodniu na przyjazd rodziny to już przecież żaden problem. Ponadto taki stół to dwa modele w jednym – kompaktowy i rodzinny. Dzięki niemu nawet w małej kuchni będziecie mogli urządzać wielkie biesiady.

Stół do kuchni przyścienny – kompaktowa propozycja dla niezbyt dużej rodziny

Bardzo modne w małych wnętrzach są także stoły przyścienne. Plusem takiego stołu jest to, że zajmuje często nawet o  połowę mniej przestrzeni niż klasyczny, kwadratowy lub prostokątny stół.

Ponadto niektóre z modeli mają opuszczany blat co sprawia, że w okamgnieniu je złożysz i zyskasz dodatkową przestrzeń. Takie stoły polecam jednak parom, małżeństwom bez dzieci lub samotnie mieszkającym singlom. Podobny stół ma mikroskopijne rozmiary i naprawdę ciężko byłoby przy nim zmieścić więcej niż dwie  osoby.

Mała kuchnia – gdzie ustawić stół?

Mały stolik do kuchni wybrany, a teraz kolejny dylemat – gdzie go ustawić, aby nie zagracić przestrzeni? Przede wszystkim nie może on blokować dostępu do szafek, blatów czy kuchennych sprzętów. Zrób mały test – ustaw kupiony stolik w wybranym przez siebie miejscu, dostaw do niego i wsuń krzesła, a teraz się przejdź.

Musisz mieć możliwość swobodnego poruszania się bez zawadzania o krzesło czy kant mebla. Masz mały aneks kuchenny? Postaw stół na granicy z salonem. W ten sposób oddzielisz jedną przestrzeń od drugiej i wydzielisz dwie strefy – kuchenną i dzienną. Stół może także być dosunięty do ściany. Co prawda tracisz wtedy jedno lub dwa miejsca siedzące, ale podczas odwiedzin gości zawsze możesz odsunąć mebel i w pełni go wykorzystać.

Polecamy:

Autor: Klaudia Borycka