Zastanawiasz się, w jaki sposób udekorować komodę? Nie masz pomysłu na ciekawą aranżację? Podpowiadamy, co postawić na komodzie, aby pomieszczenie uzyskało niepowtarzalny styl.
Komoda jest meblem tak popularnym, bo niezwykle funkcjonalnym. Postawić ją możesz zarówno w salonie, w pokoju dziecięcym, w sypialni, jak i w przedpokoju. W zależności od aranżacji całego wnętrza zdecydujesz się na mebel w konkretnym stylu.
Wolisz bogate zdobienia czy pełną kontrastów nowoczesność? A może bliski ci jest skandynawski minimalizm lubujący się w jasnym drewnie? Wybierz odpowiednią komodę, a następnie ozdób ją w taki sposób, by dekoracja była dopełnieniem mebla, a jednocześnie odzwierciedlała styl całego pomieszczenia.
Świetnie, jeśli to, co postawisz na komodzie, odda twój charakter. Szczególnie łatwo jest efekt ten uzyskać w sypialni, nieco trudniej w salonie. Zastanów się, na ile dekoracja komody ma być ciekawą aranżacją, na ile miejscem zaświadczającym o tym, że dom nie zapadł w letarg.
Książki na komodzie są ostatnio modnym akcentem dekoracyjnym. Jeśli ułożysz stosik (mający na celu stanowić podwyższenie jakiejś konkretnej ozdoby, np. wazonu), zwracając uwagę na kolorystykę, stworzysz ładną aranżację. Jeśli jednak ramkę ze scrapem w wakacji, czyli pojedynczym elementem scrapbookingu, umieścisz na książkach tematycznych (np. legendy z okolicy, biografia kogoś związanego z regionem, zielnik), dekoracja ożyje.
Salon jest wizytówką domu, dekoracja na komodzie – w pewnym sensie – wizytówką salonu. Pamiętaj, że jak zwykle sprawdza się zasada „więcej znaczy mniej”. Na komodzie ustaw więc kilka ciekawych przedmiotów.
Zwróć uwagę na styl mebla. Nowoczesność lubi kontrasty, ale nie znosi przepychu. Do czarnej komody pasują białe lub srebrne dodatki. Wazon, ramka, świecznik, lampka. Bogato zdobiona komoda w salonie już sama w sobie jest dekoracją. Umieszczone na niej przedmioty niech będą jak najuboższe w swojej formie i niech nie będzie ich dużo.
Styl skandynawski lubi proste formy i łagodne uspokajające kolory. Na komodzie połóż oparty o ścianę plakat w ramie. Wysokość zrównoważ niskim, szerokim przedmiotem, na przykład drewnianą kasetką. Dołóż przedmiot w pastelowej barwie, ale nie tej samej co kolor użyty na obrazie.
Pamiętaj, że bez względu na to, co postawisz na komodzie, aranżacja powinna być spójna. Co ciekawe, spójność tę uzyskasz przez zróżnicowanie. Czy potrafisz wyobrazić sobie kolekcję niebieskiego szkła wyeksponowaną na meblu? Coś nie gra. Za dużo, za pięknie, zbyt dokładnie. Przez co – nieco bazarowo.
Elementy dekoracyjne komody muszą różnić się od siebie. Jednak aby zachować proporcje, dobrze, by pewne parametry się powtarzały. Z czterech elementów niech dwa będą białe, pozostałe dwa w innych kolorach. Z pięciu elementów o różnej wysokości – zupełnie wysokie także dwa. Błysk przełam matem – tekstura użytych przedmiotów i materiał, z których zostały wykonane, również mają znaczenie.
Co położyć na komodzie w salonie? Wystaw zdjęcia najbliższych. To najbardziej uniwersalna opcja. Zdjęcia cieszą oko, są wspomnieniem cudownych momentów w życiu i dzięki temu, że widać na nich emocje, wnoszą w pomieszczenie życie.
Na komodzie w sypialni postawić możesz właściwie wszystko. Sypialnia jest pomieszczeniem bardzo prywatnym, więc inwencja jej właściciela może nie mieć granic.
Komoda w sypialni często służy jako toaletka. Umieść tam lustro. W zależności od stylu mebla niech będzie bardziej lub mniej ozdobne. To także miejsce na lampkę bądź fikuśny świecznik. Kolekcję perfum, kasetki z biżuterią…
W przedpokoju najczęściej stawia się pudełka na przedmioty niezbędne przed wyjściem z domu oraz te, które przynosimy zaraz po wejściu do środka. Są to więc skrzynki na klucze, korespondencję, dokumenty. Ciekawym elementem dekoracyjnym może być powieszenie nad komodą w przedpokoju skrzynki na klucze.
Przeczytaj także:
Autorka: Barbara Szega