Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są neutralne barwy, jak biel, szarość czy beż. Świetnie komponują się ze wszystkimi innymi kolorami, dlatego stanowią dobre tło dla reszty aranżacji.
Ponadto kolory tego typu nie oddziałują na nas w żaden sposób, dlatego neutralna baza kolorystyczna to dobra recepta na wnętrze sprzyjające odpoczynkowi. Wiemy jakie kolory będą modne w przyszłym roku w aranżacji wnętrz - dowiedz się!
Dzięki temu stylizacja będzie spójna. Warto jednak w kolorystycznym szaleństwie zachować pewien umiar. Jeśli chcesz uniknąć wpadki i przytłoczenia stylizacji zbyt intensywnymi kolorami, można zdać się na sprawdzony wnętrzarski trik. Intensywne barwy najlepiej zachować dla mniejszych akcentów np. tekstyliów, ceramicznych dekoracji, ozdób ściennych itd.
Dobrym sposobem na podkreślenie poszczególnych części wnętrza jest wykorzystanie dywanów. Ułożone w strefie wypoczynkowej oraz jadalnianej wyraźnie podkreślą odrębność tych części pomieszczenia.
Co więcej, dobrze dobrany dywan doda wnętrzu przytulności, urozmaici stylizację i może nawet poprawić akustykę – same plusy.
Innym dobrym sposobem na aranżację salonu z jadalnią oraz podział pomieszczenia na strefy, jest zwrócenie sofy tak, aby stała tyłem w kierunku jadalni. To stworzy naturalną granicę między obiema częściami pomieszczenia.
Ponadto sofa odsunięta od ściany może prezentować się jeszcze ciekawiej. Podobnie stół czy wyspa kuchenna mogą stanowić granicę między jadalnią a kuchnią.
Kolejnym pomysłem, który może pomóc ci zaakcentować strefy wnętrza, są dekoracje ścienne. Może to być zupełnie inny kolor farby na ścianie za kanapą czy przy stole jadalnianym lub tapeta, boazeria czy dekoracyjne cegły położone w tym miejscu. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się galeria ścienna.
Źródła światła zlokalizowane przy suficie zapewnią ogólne oświetlenie pomieszczenia, ale jeśli aranżacja salonu z jadalnią ma być naprawdę udana, to zdecydowanie za mało.
Uwzględniając lampy tego typu w aranżacji salonu z jadalnią sprawisz, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze i zapanuje w nim przyjemniejsza atmosfera.
Na koniec zostaje jeszcze światło dekoracyjne. Za jego pomocą możesz podkreślić ciekawe detale architektoniczne, wybrane dekoracje ścienne czy po prostu dodać do stylizacji jeszcze więcej klimatu. W tej roli dobrze sprawdzają się np. listwy LED zlokalizowane przy suficie podwieszanym, jeśli urządzasz nowoczesny salon z jadalnią.
Ponadto jako oświetlenie dekoracyjne w salonie z jadalnią warto wykorzystać sznury lampek – to modne rozwiązanie, które wprowadzi przyjemną atmosferę do stylizacji pomieszczenia – lampki tego typu kojarzą się z ozdobami świątecznymi, ale stosuje się je cały rok.
Dodatki typowe dla stylu skandynawskiego, czyli surowe drewno, wiklina, rattan czy len oraz bawełna dodadzą aranżacji przytulności.
To one pomagają wykreować przytulną atmosferę, która jest znakiem rozpoznawczym stylu rustykalnego. W takim przypadku warto postawić na tapicerowane meble do salonu i jadalni utrzymane w podobnej kolorystyce.
Elementy wystroju typowe dla stylu industrialnego, czyli surowe drewno, cegła, beton oraz widoczne rury czy elementy instalacji tworzą spójną całość, która pozwoli na zaaranżowanie dobrze pasujących do siebie salonu i jadalni.