Data publikacji:

Aranżacja salonu z jadalnią. Jak urządzić salon z jadalnią?

Aranżacja salonu z jadalnią wymaga przemyślanego planu działania. W tym całym zamieszaniu chodzi o to, aby pogodzić ze sobą dwa zupełnie różne pomieszczenia w jednym wnętrzu. Jeśli chcesz zaaranżować przytulną strefę dzienną, gdzie jadalnia i salon będą dobrze ze sobą współgrać, zobacz, na jakie elementy wystroju zwrócić uwagę w tej stylizacyjnej układance.
aranżacja salonu z jadalnią

Salon z jadalnią – wady i zalety takiego rozwiązania

Zanim zaczniesz na dobre się urządzać w otwartej strefie dziennej, wato się zastanowić, jakie plusy i minusy ma aranżacja salonu z jadalnią w jednym pomieszczeniu.

Zalety:

  • Otwarta strefa pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Połączony salon z jadalnią sprawi, że wnętrze będzie przestronne.
  • W pomieszczeniach tego typu najczęściej jest dużo światła, ponieważ ścianki działowe nie blokują jego przepływu.
  • Wspólna strefa dzienna sprzyja rodzinnym relacjom.

Wady:

  • Zapach posiłków rozprzestrzenia się po całym wnętrzu i może wnikać przede wszystkim w tekstylia.

Jak urządzić salon z jadalnią? Kolorystyka

W salonie z jadalnią trzeba tak naprawdę pogodzić ze sobą dwa zupełnie różne pomieszczenia w jednym wnętrzu. Dlatego urządzając strefę dzienną tego typu, musisz myśleć o salonie z jadalnią jako o całości. Pierwszym krokiem do udanej aranżacji jest dobra baza kolorystyczna.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są neutralne barwy, jak biel, szarość czy beż. Świetnie komponują się ze wszystkimi innymi kolorami, dlatego stanowią dobre tło dla reszty aranżacji.

Ponadto kolory tego typu nie oddziałują na nas w żaden sposób, dlatego neutralna baza kolorystyczna to dobra recepta na wnętrze sprzyjające odpoczynkowi. Wiemy jakie kolory będą modne w przyszłym roku w aranżacji wnętrz - dowiedz się!

Nie obawiaj się jednak kolorystycznej nudy. Neutralnej bazie można łatwo dodać rumieńców za pomocą dodatków. Ważne, aby zbliżone akcenty kolorystyczne przewijały się zarówno w salonie, jak i w jadalni.

Dzięki temu stylizacja będzie spójna. Warto jednak w kolorystycznym szaleństwie zachować pewien umiar. Jeśli chcesz uniknąć wpadki i przytłoczenia stylizacji zbyt intensywnymi kolorami, można zdać się na sprawdzony wnętrzarski trik. Intensywne barwy najlepiej zachować dla mniejszych akcentów np. tekstyliów, ceramicznych dekoracji, ozdób ściennych itd.

Przytulny salon z jadalnią: podział na strefy

Chociaż salon z jadalnią w jednym pomieszczeniu tworzą wspólną całość, trzeba zaakcentować pewien podział na strefy. Można to zrobić na kilka sposobów, wykorzystując elementy wystroju wnętrza.

Dobrym sposobem na podkreślenie poszczególnych części wnętrza jest wykorzystanie dywanów. Ułożone w strefie wypoczynkowej oraz jadalnianej wyraźnie podkreślą odrębność tych części pomieszczenia.

Co więcej, dobrze dobrany dywan doda wnętrzu przytulności, urozmaici stylizację i może nawet poprawić akustykę – same plusy.

Pamiętaj, aby dobrze dobrać dywan zarówno do części wypoczynkowej, jak i jadalnianej. W idealnym wydaniu dywan powinien stanowić podstawę stylizacji tych miejsc, czyli w salonie przynajmniej przednie nóżki kanapy oraz foteli powinny znajdować się na dywanie. W przypadku jadalni, najlepiej aby stół i krzesła znajdowały się na dywanie.

Innym dobrym sposobem na aranżację salonu z jadalnią oraz podział pomieszczenia na strefy, jest zwrócenie sofy tak, aby stała tyłem w kierunku jadalni. To stworzy naturalną granicę między obiema częściami pomieszczenia.

Ponadto sofa odsunięta od ściany może prezentować się jeszcze ciekawiej. Podobnie stół czy wyspa kuchenna mogą stanowić granicę między jadalnią a kuchnią.

Kolejnym pomysłem, który może pomóc ci zaakcentować strefy wnętrza, są dekoracje ścienne. Może to być zupełnie inny kolor farby na ścianie za kanapą czy przy stole jadalnianym lub tapeta, boazeria czy dekoracyjne cegły położone w tym miejscu. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się galeria ścienna.

Nowoczesny salon z jadalnią – oświetlenie

W przypadku oświetlenia pomieszczenia, w którym pogodzić trzeba dwie różne funkcje, jak właśnie w salonie z jadalnią, świetnie sprawdza się powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Odnosi się to do głównych punktów świetlnych w pomieszczeniu.

Źródła światła zlokalizowane przy suficie zapewnią ogólne oświetlenie pomieszczenia, ale jeśli aranżacja salonu z jadalnią ma być naprawdę udana, to zdecydowanie za mało.

Jeśli chcesz uzyskać przytulną i efektowną aranżację, oświetleniową układankę w tej strefie powinno uzupełnić światło boczne oraz dekoracyjne. Boczne światło to np. kinkiety, lampki stołowe czy podłogowe. Dają one znacznie przyjemniejsze w odbiorze światło, niż lampy sufitowe, ponieważ nie pada ono bezpośrednio z góry.

Uwzględniając lampy tego typu w aranżacji salonu z jadalnią sprawisz, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze i zapanuje w nim przyjemniejsza atmosfera.

Na koniec zostaje jeszcze światło dekoracyjne. Za jego pomocą możesz podkreślić ciekawe detale architektoniczne, wybrane dekoracje ścienne czy po prostu dodać do stylizacji jeszcze więcej klimatu. W tej roli dobrze sprawdzają się np. listwy LED zlokalizowane przy suficie podwieszanym, jeśli urządzasz nowoczesny salon z jadalnią.

Ponadto jako oświetlenie dekoracyjne w salonie z jadalnią warto wykorzystać sznury lampek – to modne rozwiązanie, które wprowadzi przyjemną atmosferę do stylizacji pomieszczenia – lampki tego typu kojarzą się z ozdobami świątecznymi, ale stosuje się je cały rok.

Salon z jadalnią: inspiracje

Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na aranżację salonu z jadalnią, poniżej znajdziesz garść inspiracji w różnych stylach.

Styl skandynawski to dobra recepta na aranżację salonu z jadalnią. Wnętrza utrzymane w estetyce rodem z krajów chłodnej północy są jasne i jednocześnie przytulne. Neutralna baza kolorystyczna typowa dla scandi, pozwoli na spójne połączenie salonu z jadalnią.

Dodatki typowe dla stylu skandynawskiego, czyli surowe drewno, wiklina, rattan czy len oraz bawełna dodadzą aranżacji przytulności.

Styl rustykalny wywodzi się z kolei z wiejskich domów. W aranżacjach tego typu dominuje drewno w naturalnym wydaniu, uzupełnione o inne dodatki z naturalnych materiałów. W salonie z jadalnią utrzymanym w stylu rustykalnym, obok wspomnianego drewna, pierwsze skrzypce grać będą tekstylia.

To one pomagają wykreować przytulną atmosferę, która jest znakiem rozpoznawczym stylu rustykalnego. W takim przypadku warto postawić na tapicerowane meble do salonu i jadalni utrzymane w podobnej kolorystyce.

Styl industrialny to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli urządzasz przestronny salon z jadalnią. Estetyka ta wywodzi się z pofabrycznych wnętrz, dlatego z zasady wnętrza tego typu powinny być przestronne.

Elementy wystroju typowe dla stylu industrialnego, czyli surowe drewno, cegła, beton oraz widoczne rury czy elementy instalacji tworzą spójną całość, która pozwoli na zaaranżowanie dobrze pasujących do siebie salonu i jadalni.

Jak widzisz, w aranżacji salonu z jadalnią dzieje się naprawdę dużo. Jednak zdając się na kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików, możesz sprawić, że te z pozoru zupełnie różne wnętrza stworzą spójną i estetyczną całość.