Data publikacji:

Co to jest konglomerat? Wady i zalety materiału

Stosując materiały wykończeniowe we wnętrzach, najczęściej tak samo bardzo zależy nam na ich estetyce, jak i trwałości. Przestronna, otwarta na salon kuchnia z luksusową wyspą czy też świetnie doświetlona łazienka w stylu pokojowym z dwoma umywalkami to marzenie wielu posiadaczy dużych mieszkań i domów. Aranżując takie pomieszczenia, warto zwracać uwagę na ekskluzywne materiały wykończeniowe, do których z pewnością należy konglomerat. Co to jest konglomerat, gdzie najlepiej się sprawdzi i czy rzeczywiście warto inwestować w ten materiał?
co to jest konglomerat

Konglomerat – co to za surowiec i gdzie znajduje zastosowanie?

Co to jest konglomerat? W przyrodzie konglomeratem określa się litą skałę osadową, która złożona jest z okruchów różnego pochodzenia oraz z naturalnego spoiwa. Sztuczny konglomerat to natomiast produkt przemysłowy. W jego skład wchodzi kruszywo kamienne, syntetyczne spoiwo oraz często również frakcje lustrzane, szklane, czy też ceramiczne. Kruszywo kamienne w postaci najczęściej marmuru, granitu lub kwarcu stanowi zwykle około 90-95% objętości produktu. Istotnym elementem wielu konglomeratów jest także mała ilość kolorowego pigmentu.

Jako spoiwo najczęściej wykorzystuje się wysokiej jakości syntetyczną żywicę poliestrową lub epoksydową. W ten sposób powstają bardzo wytrzymałe płyty, które wykorzystuje się podczas stylizacji wnętrz jako alternatywę dla naturalnego kamienia. Konglomeratu nie należy mylić z termoplastycznym i przyjmującym rozmaite kształty kompozytem.

Płyty z konglomeratu znajdą zastosowanie nie tylko w przypadku blatów kuchennych czy też parapetów. Coraz częściej zdobią one kominki, powierzchnie ścian oraz podłóg. Popularność zyskuje także konglomerat na schody. Ten unikalny materiał sprawdzi się doskonale przy brodzikach , wannach, a także jako blat łazienkowy. Konglomerat doda każdej łazience elegancji i wytwornego charakteru.

Właściwości konglomeratu – zalety, którym trudno dorównać

Wiemy już, co to jest konglomerat. Przyjrzyjmy się teraz jego zaletom. Konglomeraty cieszą się bardzo dobrymi opiniami klientów. Pewne ich właściwości zależą oczywiście od tego, z jakim rodzajem konglomeratu mamy do czynienia. Znaczenie ma to, czy będzie to produkt, w którym dominuje marmur, granit, czy też kwarc. Jakie są zalety konglomeratu porównując go do naturalnego kamienia?

Konglomerat przede wszystkim jest materiałem tańszym oraz może pochwalić się wyższymi parametrami fizykochemicznymi. Jest lżejszy od kamienia i dzięki stosowaniu pigmentów cieszy się dużo bogatszą kolorystyką.

Konglomerat przyjmuje temperaturę otoczenia, więc nie jest niekomfortowo zimny w dotyku. Płyty można z powodzeniem łączyć ze sobą oraz z innymi elementami wyposażenia w sposób całkowicie bezspoinowy.

Konglomerat cechuje się ponadto niższą od kamienia nasiąkliwością. Obecnie bardzo chętnie we wnętrzach wykorzystywany jest konglomerat granitowo-kwarcowy lub też konglomerat kwarcowy. Cena tego materiału jest wciąż uznawana przez klientów za wysoką, co czyni go produktem ekskluzywnym. Biorąc jednak pod uwagę pakiet korzyści, można śmiało stwierdzić, że koszt ten szybko się zwraca. Konglomerat kwarcowy to przede wszystkim produkt:
  • bardzo wytrzymały na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i zadrapania,
  • trwały i o długiej żywotności,
  • wodoodporny,
  • plamoodporny,
  • niechłonący zapachów,
  • odporny na bakterie, higieniczny,
  • pozbawiony substancji toksycznych, a więc nadający się do bezpośredniego kontaktu z żywnością,
  • łatwy do czyszczenia i konserwacji,
  • jednolity kolorystycznie, o wyszukanych barwach i wzorach oraz o szerokim wachlarzu odcieni i wykończeń.
Plamy z kawy czy też z czerwonego wina z łatwością zostaną usunięte z konglomeratu przy użyciu jedynie mydła i wody. Nie bez powodu to właśnie konglomerat jest wybierany jako materiał na blaty w różnych laboratoriach. Wszechstronność kolorystyczna i wzornicza oraz unikalny design tego wyjątkowego produktu sprawia, że łatwo stworzyć jest z jego udziałem rozmaite stylowe aranżacje.

Konglomerat – czy to materiał bez wad?

Za jedną z głównych wad konglomeratu można uznać cenę. To z tego względu w kuchniach częściej goszczą blaty laminowane czy też drewniane. Warto także wiedzieć, że konglomerat stosować można jedynie wewnątrz budynku. Nie będzie więc on właściwym rozwiązaniem, jeśli chodzi na przykład o parapet zewnętrzny. Konglomerat nie powinien być bowiem eksponowany na światło słoneczne. Dzieje się tak z tego względu, że żywica syntetyczna nie jest spoiwem odpornym na długotrwałe działanie promieni UV.

Konglomeraty ponadto wykazują niższą wytrzymałość na temperatury w porównaniu na przykład z granitem czy też ze spiekami ceramicznymi. Amatorami konglomeratu nie będą również z oczywistych względów wielbiciele materiałów naturalnych. Przed zakupem świadomym również należy być tego, że pięknie prezentujący się, ale miękki i dość chłonny konglomerat marmurowy raczej nie sprawdzi się jako intensywnie eksploatowany blat kuchenny.

Jeśli prace w kuchni będą zajmować nam sporo czasu, to zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w konglomerat kwarcowy albo granitowy. Konglomerat marmurowy okaże się za to idealnym materiałem na parapety wewnętrzne.

Konglomerat blat – cena nie bezpodstawna bo odzwierciedlająca estetykę na najwyższym poziomie

Marzy nam się industrialny blat kuchenny imitujący beton architektoniczny, czy też preferujemy nieskazitelną biel o wysokim i niemal lustrzanym połysku, która optycznie rozświetli wnętrze?

A może najbliższe są nam barwy naturalne lub też eksperymentalne terazzo? Konglomerat spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających wielbicieli pięknych kuchni i łazienek. To dlatego wyznawcy wysublimowanego stylu decydują się właśnie na blat kuchenny konglomerat. Cena ostateczna takiej inwestycji będzie zależała przynajmniej od kilku czynników. Istotne będzie nie tylko to, na jaką grubość blatu się zdecydujemy i jak skomplikowana okaże się realizacja wymarzonego projektu. O całkowitym koszcie decydować będzie również wybrany wzór, wykończenie oraz kolorystyka konglomeratu.

Nie bez znaczenia będzie oczywiście także to, czy wybierzemy materiał pochodzący od renomowanych dostawców z wieloletnią gwarancją czy też jego tańszy odpowiednik.
Autorka: Małgorzata Korytkowska