Data modyfikacji:

Czym i jak wyczyścić fugi?

Fugi to newralgiczne punkty w kuchniach i łazienkach – w tych niewielkich szczelinach łatwo zbierają się zabrudzenia, a z czasem może pojawiać się nawet pleśń. Jeśli chcesz, aby spoiny między płytkami prezentowały się czysto i schludnie, zobacz, jak wyczyścić fugi oraz jaki środek do czyszczenia fug będzie pomocny. 
Fugowanie jest nieodłącznym elementem układania płytek na podłogach czy ścianach. Za pomocą spoin można zamaskować miejsca, w których stykają się kolejne płytki. Co prawda, na rynku istnieją tzw. systemy bezfugowe, czyli płytki rektyfikowane, których krawędzie są przycinane w taki sposób, aby kafle idealnie do siebie przylegały, jednak nie zawsze się to udaje. Dlatego, nawet jeśli chcesz osiągnąć minimalistyczny efekt, nie sposób uniknąć fugowania. W rezultacie z czasem staniesz w obliczu pytania – jak wyczyścić fugi?

Jak wyczyścić fugi? 

Jeśli szukasz sposobu na czyszczenie fug, do dyspozycji masz kilka sposobów. Możesz sięgnąć zarówno po domowe środki, jak i chemiczne preparaty do czyszczenia fug.

  • Czyszczenie fug sodą – w tym przypadku wystarczy rozrobić sodę oczyszczoną wraz z wodą, aby uzyskać gęsta pastę. Następnie otrzymana papka pozwoli na dokładne usunięcie zabrudzeń, jakie zgromadziły się w fugach.
  • Ocet do czyszczenia fug – ocet spirytusowy można stosować nawet do usuwania plam pleśni z fug. Wystarczy na około 12 godzin pozostawić na fugach okłady z octu, czyli waciki lub watę nim nasączoną. Po tym czasie fugi wystarczy wyszorować.
  • Pasta do zębów – biała pasta sprawdza się w przypadku niezbyt kłopotliwych zabrudzeń, więc można ją potraktować jako awaryjny środek czyszczący, jeśli w twoich zasobach zabraknie innych środków do mycia fug.

  • Silny detergent myjący – płyn do mycia toalet lub specjalny preparat do czyszczenia fug to silne środki, które dobrze poradzą sobie nawet z pleśnią i bardzo kłopotliwymi zabrudzeniami. Pamiętaj, aby podczas ich stosowania przestrzegać zaleceń producenta i nosić rękawiczki ochronne. 
Jeśli zastanawiasz się, jakich akcesoriów do czyszczenia fug użyć, możesz zdać się na kilka rozwiązań. Pierwszym i bardzo skutecznym będzie stara szczoteczka do zębów. Jej sztywne włosie, w połączeniu z jednym ze wspomnianych wyżej preparatów do czyszczenia fug, pozwoli skutecznie pozbyć się kłopotliwych zabrudzeń.

Dobrą alternatywą może być jednak specjalna szczotka do czyszczenia fug. To niewielkie i poręczne narzędzie – szczotka jest cienka i wydłużona, co pozwala na znacznie szybsze i efektywniejsze czyszczenie fug. W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzić się może także zwykła gąbka do mycia łazienek.

Usuwanie starej fugi

Czasem niestety nawet najlepsze sposoby na czyszczenie fug zawodzą – pleśń i grzyby oraz inne zabrudzenia mogą z czasem doprowadzić do trwałego odbarwienia fug, a na powierzchni spoin mogą powstać ubytki. W takim przypadku konieczna jest wymiana. Jak odnowić fugi i pozbyć się starych spoin?

  • Fugi cementowe – spoiny wykonane na bazie cementu najszybciej usuniesz mechanicznie. Do tego zadania możesz użyć ręcznego rylca lub narzędzia wielofunkcyjnego, nazywanego też elektronicznym multitoolem. Sprzęt pozwoli na precyzyjne usunięcie starych fug. Po zakończonej pracy pamiętaj o solidnym odpyleniu i wyczyszczeniu podłoża przed nakładaniem nowej figi. 
  • Fugi silikonowe – w przypadku silikonu, którym wypełnia się szczeliny przy wannie, umywalce lub brodziku, na początek najlepiej zastosować ostre narzędzie – specjalny nożyk lub nóż malarski. Za ich pomocą można łatwo usunąć większość silikonu, a jego pozostałości najlepiej usunąć za pomocą środków chemicznych. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można rozprowadzić nowy silikon. 
Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Czyszczenie fug - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego trzeba czyścić fugi?
Fugi szybko się brudzą i zanieczyszczają, dlatego ważne jest regularne ich czyszczenie, aby zachować estetykę i zapobiec rozwojowi bakterii oraz grzybów.

Jak wyczyścić fugi?
Fugi należy czyścić na mokro. Najpierw należy zamoczyć szczotkę w roztworze płynu do mycia podłóg lub specjalnego środka do czyszczenia fug, a następnie delikatnie szorować powierzchnię fugi. Należy unikać używania ostrych przedmiotów, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię fugi.

Jak często trzeba czyścić fugi?
Częstotliwość czyszczenia fug zależy od natężenia użytkowania oraz lokalizacji. Zaleca się, aby fugi czyścić co najmniej raz w miesiącu, szczególnie w miejscach, w których jest dużo ruchu i wilgoci.