Data modyfikacji:

Jak zrobić świeczkę DIY? Zapachową albo w słoku. Z czego knot?

Lubisz, gdy w pokoju płoną świece? Chcesz własnoręcznie wykonać świecę zapachową? Podpowiadamy, jak zrobić świecę ozdobną i świecę zapachową.

Zaproś magię do twojego domu. Płonąca świeca tworzy niesamowity klimat zarówno w chłodny, jak i w upalny wieczór. Jesienią i zimą spotęguj dzięki niej intymną atmosferę przytulnego wnętrza. Latem - oświetl taras, na którym ty i twoi przyjaciele spędzicie czas, planując kolejny wakacyjny dzień. Zrobić świecę to żadna sztuka. Ba, to świetna zabawa!
świeczka w słoiku

Skąd wziąć wosk do świeczki DYI?

Świeca składa się z dwóch podstawowych części: woskowej lub stearynowej bazy oraz knota. Płynną bazę stwórz, roztapiając stare świeczki lub kredki świecowe. Wykorzystaj do tego świece, które nie są niczym obudowane lub tealighty, które stosunkowo łatwo wyjąć z blaszek. Jeśli przygotowujesz świecę zapachową, możesz wykorzystać specjalny wosk w formie granulek lub płatków.


Upłynnij bazę. Umieść wosk lub stearynę w misce, którą włożysz do garnka z gorącą wodą. Pomocny może być też piekarnik lub mikrofalówka, jednak pamiętaj, aby wtedy wsypać stężałą substancję do odpowiedniego naczynia i ustawić urządzenia na niską temperaturę oraz krótki czas. Po ulaniu nowej świecy nie pal jej od razu. Poczekaj kilkanaście godzin aż baza całkiem ostygnie.

Jak zrobić knot do świeczki?

Użyj bawełnianego lub konopnego sznurka. Opcją jest także wykorzystanie bawełnianej, białej sznurówki, od której wcześniej odetniesz końcówki. Zanurz sznurek w bazie. Niech lekko nasiąknie woskiem.

Następnie wytrzyj go chusteczką. Na końcu knota warto zamocować blaszkę lub folię aluminiową.

Aby knot umieszczony był w pionie, zawieś go na patyczku. Patyczek oprzyj o wlew naczynia, które będzie formować świecę.

Pamiętasz, jak robi się kryształki soli zawieszone na nitce wpadającej do zawiesiny? To ta sama metoda. Knot warto przymocować do patyczka na przykład spinaczem do papieru.

Jak zrobić świeczkę zapachową?

Skutecznym sposobem jest dodanie do bazy olejków eterycznych. Wystarczy 20 – 30 kropli na 250 mililitrowy słoiczek lub kubek. Świeca będzie pachniała przepięknie, a twoje mieszkanie wypełni się zapachem, który najbardziej lubisz. Świecę zapachową zrobisz też, dodając do roztopionej bazy naturalne przyprawy.
Co powiesz na cynamon? Albo wanilię?

Jak zrobić świeczkę w słoiku?

Roztopiony wosk lub stearynę wlej do słoika, pamiętając, aby wcześniej zawiesić na patyczku przygotowany knot. Świeca w słoiku może wyglądać naprawdę efektownie, więc baw się kolorami, ozdabiaj.

Wykonaj świeczkę z roztopionych kredek świecowych. Każdy kolor niech tworzy osobną warstwę. Pamiętaj, aby kolejna warstwa nakładana była na tężejącą lub stężałą bazę poprzedniej warstwy.

Jeśli chcesz eksperymentować z łączeniem barw, stapiaj kredki, które razem tworzyć będą odpowiedni kolor. Nie planujesz burej świecy - mieszaj wszystkich kredek. Ciekawie będzie wyglądać świeca, której barwy są przejściem jednego kolory w drugi.

Czytaj również: Jakie dekoracje na parapet?

Przykładowo: warstwa pierwsza niech będzie zielona, druga – turkusowa (zmieszane ze sobą kredki zielone i niebieskie), trzecia – niebieska.
Zastanawiasz się, w jaki sposób wykonać ozdobną świeczkę? Tuż przy ściankach słoika umieść naturalne ozdoby: rośliny (najlepiej długie), muszelki, makaron, zasuszone plastry owoców. Wypełniaj słoik bazą, delikatnie przytrzymując ozdoby drewnianym patyczkiem. 

Możesz również odlać mniejszą świecę, ozdobić ją od zewnątrz, a następnie włożyć do słoiczka i pustą przestrzeń znów wypełnić ciekłą bazą. Mniejszą świeczkę zrobisz, wypełniając woskiem plastikowy kubeczek po jogurcie, który potem po prostu zdejmiesz. Aby to zrobić, natnij plastik w kilku miejscach i usuń obudowę.

Autor: Barbara Szega