Kształt doniczki – czy ma znaczenie?
Zdecydowanie! Przykładowo popularny zamiokulkas, który zyskał sobie miano rośliny niezniszczalnej, najlepiej rośnie w wąskich i wysokich doniczkach, ponieważ naczynia tego typu sprzyjają gęstemu porostowi nowych pędów. Z kolei rośliny uprawiane w formie drzewka bonsai powinny trafić do niskiego i szerokiego naczynia, do złudzenia przypominającego tacę. Dlatego zanim zaczniesz przesadzać rośliny, przekonaj się, jakie są wymagania poszczególnych gatunków i na tej podstawie dobierz nową doniczkę.
Przeczytaj także: Bohemian DIY - wiszące doniczkiA jakie doniczki do storczyków? Każdy miłośnik tych barwnych kwiatów wie doskonale, że storczyki sprzedawane są w mało estetycznych, przezroczystych osłonkach wykonanych z plastiku. Wynika to z zapotrzebowania roślin na światło – w naturalnych warunkach storczyki porastają konary drzew i pobierają światło również za pomocą korzeni. Dobrym rozwiązaniem są transparentne osłonki na storczyki, wykonane z mocniejszego tworzywa lub szkła. Dzięki nim nieestetyczna doniczka uprawowa zostanie zamaskowana.
Jakie doniczki do pnączy?
Rośliny o pokroju pnącym można uprawiać na kilka sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest tradycyjna doniczka i podstawka oraz palik wetknięty w ziemię, po którym pędy będą się wspinać. Alternatywą mogą być
doniczki wiszące, z których zwisające pędy będą się układać w efektowne zielone kaskady. Warto jednak wiedzieć, że różne
rośliny pnące mają specyficzne wymagania. Epipremnum złociste będzie świetnie rosnąć w obu wymienionych wyżej warunkach, ale bardzo popularna monstera adansonii do prawidłowego krzewienia potrzebuje podpory.