Data modyfikacji:

Jak dobierać doniczki na kwiaty?

Pielęgnacja roślin to dość skomplikowany proces. Swoim zielonym podopiecznym musisz zapewnić odpowiednio nasłonecznione lub zacienione stanowisko, właściwą ilość wilgoci oraz składników odżywczych w podłożu. A co z doniczkami? Musisz wiedzieć, że wybór doniczki wpływa nie tylko na efekt dekoracyjny. Okazuje się, że dobrze dobrana doniczka może korzystnie wpłynąć na kondycję rośliny. Jak zatem dobierać doniczki i osłonki na kwiaty?
osłonki na doniczki

Osłonki na doniczki i doniczki na kwiaty – czym się różnią?

Doniczki z reguły występują w duecie z podstawkami. A to dlatego, bo w dolnej części doniczki znajduje się otwór drenażowy, przez który swobodnie wypływa nadmiar wody z podlewania i następnie trafia do podstawki. Z kolei osłonki stanowią dekorację dla mniej estetycznych doniczek rozsadowych, czyli czarnych pojemników, w których rośliny są sprzedawane.
Która opcja jest lepsza? Doświadczeni domowi ogrodnicy sięgają po oba rozwiązania, ale jeśli jesteś na początku swojej przygody z pielęgnacją roślin domowych, lepiej wybrać sprawdzony duet, czyli doniczkę i podstawkę. W takim przypadku łatwo zauważysz, jeśli podlewanie było zbyt obfite i szybko pozbędziesz się nadmiaru wody. A musisz wiedzieć, że zbyt wilgotne podłoże to prosta droga do gnicia korzeni i więdnięcia rośliny.

Kształt doniczki – czy ma znaczenie?

Zdecydowanie! Przykładowo popularny zamiokulkas, który zyskał sobie miano rośliny niezniszczalnej, najlepiej rośnie w wąskich i wysokich doniczkach, ponieważ naczynia tego typu sprzyjają gęstemu porostowi nowych pędów. Z kolei rośliny uprawiane w formie drzewka bonsai powinny trafić do niskiego i szerokiego naczynia, do złudzenia przypominającego tacę. Dlatego zanim zaczniesz przesadzać rośliny, przekonaj się, jakie są wymagania poszczególnych gatunków i na tej podstawie dobierz nową doniczkę.


Przeczytaj także: Bohemian DIY - wiszące doniczki


A jakie doniczki do storczyków? Każdy miłośnik tych barwnych kwiatów wie doskonale, że storczyki sprzedawane są w mało estetycznych, przezroczystych osłonkach wykonanych z plastiku. Wynika to z zapotrzebowania roślin na światło – w naturalnych warunkach storczyki porastają konary drzew i pobierają światło również za pomocą korzeni. Dobrym rozwiązaniem są transparentne osłonki na storczyki, wykonane z mocniejszego tworzywa lub szkła. Dzięki nim nieestetyczna doniczka uprawowa zostanie zamaskowana.

Jakie doniczki do pnączy?

Rośliny o pokroju pnącym można uprawiać na kilka sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest tradycyjna doniczka i podstawka oraz palik wetknięty w ziemię, po którym pędy będą się wspinać. Alternatywą mogą być doniczki wiszące, z których zwisające pędy będą się układać w efektowne zielone kaskady. Warto jednak wiedzieć, że różne rośliny pnące mają specyficzne wymagania. Epipremnum złociste będzie świetnie rosnąć w obu wymienionych wyżej warunkach, ale bardzo popularna monstera adansonii do prawidłowego krzewienia potrzebuje podpory.

Doniczka samonawadniająca – czy warto?

To świetna opcja dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu. System samonawadniający zapewnia wilgotność podłoża przez długi czas. W naczyniach tego typu warto uprawiać rośliny lubiące wilgoć, czyli storczyki, skrzydłokwiat, krotona czy zioła.

Doniczki na taras i balkon – na co zwrócić uwagę?

W tym przypadku najlepiej jest postawić na ceramiczne donice lub drewniane osłonki czy kosze, w których wyląduje doniczka uprawowa z rośliną. Na balkonie lub tarasie panują inne warunki, niż w domu – doniczki będą się szybko nagrzewać pod wpływem ciepła w słoneczne dni, a to z kolei będzie prowadzić do szybkiego odparowywania wilgoci. Co więcej, donice wykonane z naturalnych materiałów pozwalają na swobodniejszy dopływ powietrza do korzeni, co również przekłada się na kondycję roślin. Alternatywą mogą być lekkie doniczki z tworzywa sztucznego, ale na zewnętrznym tarasie zdecydowanie lepiej unikać osłonek metalowych.