Data publikacji:

Ciekawe elewacje domów jednorodzinnych. Jak zrobić?

Temat elewacji budynków bywa w Polsce wyjątkowo drażliwy. Popularna „pasteloza” sprawia, że panoramy wielu osiedli przypominają pstrokatą pisankę. Na jaką elewację domu się zdecydować, by nie stworzyć architektonicznego potworka? Oto pomysły na ciekawe oraz eleganckie elewacje domu.

elewacje domów

Dobra elewacja domu – dlaczego powinna uwzględniać kontekst okolicy?

Mankamentem polskich miast i wsi wciąż jest mała spójność stylistyczna. Plany zagospodarowania przestrzennego często dają furtkę do nadużyć, a niski poziom świadomości architektonicznej nie sprzyja planowaniu ładnych, zadbanych osiedli. Problemem jest chociażby silna chęć wyróżnienia się, co owocuje tym, że na jednej ulicy możemy niejednokrotnie spotkać dom w stylu dworkowym, parterowy bungalow, drewniany domek w stylu podhalańskim oraz nowoczesną stodołę.


Przeczytaj także: Okna antywłamaniowe - czy warto?


Kolor i rodzaj elewacji warto przemyśleć nie tylko pod względem samego projektu, ale i koncepcji ogrodu czy wręcz całej okolicy. Wpisując się w charakterystykę dzielnicy lub czerpiąc z elementów szczególnych dla danego regionu, sprawisz, że twój dom idealnie wpisze się w przestrzeń. Będzie jego częścią, wzbogacającą całość, a nie jedynie kolejnym architektonicznym koszmarkiem. Już krótka przejażdżka po okolicy podpowie ci, z jakich nurtów stylistycznych warto skorzystać. Górska chata nad morzem lub nowoczesny bungalow w zabytkowej dzielnicy willowej to kiepskie pomysły.

Jak dobrać kolor elewacji domowej?

Wielu inwestorów obawia się, że jasne i stonowane kolory dadzą nudny efekt. Aby wyróżnić swój dom, decydują się na kolorowe tynki, np. różowe, pomarańczowe lub żółte. W większości przypadków skutkuje to uzyskaniem niezbyt przyjemnego w odbiorze, pastelowego koloru, znanego chociażby z nieudanych termomodernizacji bloków mieszkalnych.

Warto jednak podejść do tego w inny sposób. Wykorzystaj kolor tynku jako bazę, a interesujący charakter nadaj elewacji dodatkowymi elementami. Kontrastowe wstawki wokół okien, drzwi balkonowych, podcieni czy balkonów nadadzą bryle budynku dynamiczny wygląd i przełamią monotonię dużych połaci. Mogą także optycznie poprawić niekorzystne proporcje budynku.

Zastosowanie drewna, kamienia czy cegły może być drogie, ale dobrą alternatywą jest zastosowanie wyróżniającej się barwy tynku. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór jasnego tynku oraz grafitowych, szarych lub brązowych wstawek.
Nie zapomnij, że kolor tynku musi współgrać z barwą dachu. Ze względu na dużą dostępność różnych farb elewacyjnych, dużo łatwiej dobrać elewację do barwy dachu niż odwrotnie. Weź pod uwagę także kolor stolarki okiennej i drzwiowej, schodów, a nawet rur spustowych – to wszystko musi do siebie pasować. Ciekawym zabiegiem jest kontynuacja okładziny elewacyjnej na innym elemencie, np. ogrodzeniu, garażu, wiacie lub tarasie.

Jakie materiały na elewacje wybrać?


  • Tynk akrylowy, mineralny lub silikatowy – najtańszy i najpowszechniejszy rodzaj elewacji domów jednorodzinnych. Najmodniejsze barwy to połączenie szarości z bielą.
  • Okładziny drewniane – drewniane okładziny sprawdzą się chociażby w stylu skandynawskim. Niewielkie wstawki z desek drewnianych znajdą także zastosowanie w nowoczesnym stylu. Alternatywą dla drewna mogą być panele kompozytowe z mączki drewnianej, przypominające swym wyglądem prawdziwe deski. Ich zaletą jest odporność na korozję biologiczną.
  • Panele PVC – elewacja z paneli PVC być może nie grzeszy urodą i nie jest ostatnimi czasy najpopularniejsza, ale zapewnia dużą ochronę, a jej pielęgnacja jest bardzo prosta. Na plus należy zaliczyć także niską cenę okładzin.
  • Cegła klinkierowa – w miejscach o dużych tradycjach architektonicznych związanych z cegłą, np. na Śląsku lub w miastach fabrycznych, warto zastanowić się nad okładzinami z cegły klinkierowej. Dostępna jest w odcieniach pomarańczy lub ciemnego brązu. Wierną imitacją cegły są elastyczne płytki z żywicy akrylowej.
  • Naturalny kamień –  charakterystyczne dla stylu angielskiego kamienne fasady nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, ale warto wziąć je pod uwagę. Proponujemy jednak oszczędne stosowanie kamienia, jedynie na niewielkich fragmentach. Pokrycie kamieniem całego domu może skutkować topornym wyglądem. Tańszą alternatywą dla prawdziwego kamienia jest stylizowany beton.

Elewacja domu to nie tylko wygląd

Na koniec przypominamy, że elewacji domu nie można rozpatrywać jedynie w kontekście estetycznym. Spełnia ona również praktyczną funkcję, chroniąc mury oraz warstwę izolacyjną przed uszkodzeniem, przemoczeniem czy szkodliwym działaniem słońca. Dobierając rodzaj elewacji, należy również wziąć pod uwagę to, czy jest ona łatwa w czyszczeniu oraz czy nie wymaga dodatkowej impregnacji. Przykładem mogą być elementy z drewna, które wyglądają znakomicie, ale z czasem mogą poryć się siwym, nieestetycznym nalotem. Regularne oczyszczanie oraz impregnowanie drewnianych paneli jest niezbędne.