Data publikacji:

Farba tablicowa w kuchni: ciekawe aranżacje

Farba tablicowa daje ciekawy efekt dekoracyjny i przede wszystkim umożliwia swobodne rysowanie kredą. Preparat tego typu tworzy wytrzymałą powłokę, która sprawdzi się nawet w trudnych kuchennych warunkach. Czy warto zastosować farbę tablicową w kuchni?
farba tablicowa w kuchni
W aranżacji kuchni każdy stylizacyjny krok trzeba dobrze przemyśleć. Urządzenie pomieszczenia to kosztowna sprawa, a naprawa ewentualnych błędów może mieć przykre konsekwencje. Weźmy dziś pod lupę farbę tablicową i przekonajmy się, czy sprawdzi się w kuchni oraz przyjrzyjmy się najciekawszym pomysłom na aranżację.

Farba tablicowa w kuchni – zalety i wady

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie farby tablicowej w kuchni, zobacz, jakie mocne i słabsze strony ma takie rozwiązanie.

Zalety:

 • Powierzchnia odporna na ścieranie i wilgoć – w kuchni dużo się dzieje, dlatego na wszystkich powierzchniach z czasem pojawiają się plamy. Na szczęście farba tablicowa tworzy solidną powłokę, która wyróżnia się odpornością na działanie wilgoci oraz ścieranie. W rezultacie możliwe jest dokładne usuwanie zabrudzeń bez uszczerbku dla pomalowanej powierzchni.
 • Ciekawy efekt dekoracyjny – w najmodniejszym wydaniu farba tablicowa to preparat czarny lub ciemnozielony. Ściany pomalowane tymi kolorami będą prezentować się bardzo efektownie i niecodziennie. Farba tablicowa w kuchni nad blatem czy stołem doda aranżacji ciekawszego charakteru i może stać się jedną z ważniejszych ozdób pomieszczenia.
 • Możliwość tworzenia dekoracyjnych rysunków i zapisków – powierzchnia, na której swobodnie można pisać i rysować kredą daje duże pole do kreatywnego popisu. Na kuchennej tablicy tego typu można zapisywać menu na bieżący tydzień, listę zakupów, miłe wiadomości dla domowników czy tworzyć sezonowe rysunki, np. na Boże Narodzenie lub Wielkanoc.
 • Atrakcja dla dzieciaków – pisanie na ścianie z pewnością znajdzie uznanie w oczach najmłodszych domowników. To może być też dobry sposób na zabawę i zachęcenie dzieciaków do wspólnego gotowania.

Wady:

 • Zabrudzenia z pyłu poniżej ściany pomalowanej farbą tablicową – to największy minus, jaki trzeba zaliczyć na konto farby tablicowej. Pisząc na ścianie pokrytej tym preparatem, musisz się spodziewać, że poniżej pojawi się pył. W kuchni, gdzie przygotowujesz posiłki i szczególnie ważne jest utrzymanie czystości, może się to okazać bardzo kłopotliwe.
 • Farby gorszej jakości są mało wydajne i trudno rozprowadzają się na malowanym podłożu.

Farba tablicowa w kuchni – do czego pasuje?

Farba tablicowa nie pasuje do każdego wnętrza. W aranżacjach utrzymanych w estetyce glamour czy Hampton dodatki tego typu mogłyby okazać się zupełnie nietrafione. Do jakich aranżacji będzie pasować farba tablicowa w kuchni?

 • Styl skandynawski 

Chociaż scandi opiera się na jasnych barwach, to estetyka wypracowana w krajach chłodnej północy wcale nie stroni od wyrazistych kolorów. Zarówno czerń jak i butelkowa zieleń, czyli kolory w jakich najczęściej występuje farba tablicowa, dobrze wpiszą się w aranżacje utrzymane w stylu skandynawskim. W estetyce scandi nie brakuje wyrazistych i zdecydowanych akcentów.

 • Styl industrialny

Czerń jest jednym z podstawowych kolorów stosowanych w loftach. To jeden z głównych punktów rozpoznawczych stylu, obok surowej cegły, betonu, metalu czy szkła. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli zestawisz ze sobą ścianę w kuchni pomalowaną właśnie farbą tablicową z sąsiednią płaszczyzną wykończoną przy użyciu płytek ceglanych w naturalnym rudym kolorze.

 • Styl boho

Estetyka inspirowana artystyczną cyganerią pełna jest wyrazistych wzorów i motywów etnicznych, dlatego farba tablicowa w kuchni będzie strzałem w dziesiątkę. Chociaż podstawową paletą są odcienie bieli i beżu, czerń farby tablicowej dobrze dopełni jasną kolorystykę.

Jak wykorzystać farbę tablicową w kuchni – inspiracje

Jeśli już wiesz, że chcesz postawić właśnie na farbę tablicową w kuchni, zobacz ciekawe aranżacyjne rozwiązania, jakie masz do dyspozycji.

 • Na ścianie nad stołem

Jeśli stół kuchenny postawiony jest w taki sposób, aby z jednej strony przylegał do ściany, warto właśnie tę płaszczyznę pomalować farbą tablicową. To dobry trik, który pozwoli optycznie wyodrębnić część jadalnianą na tle całej aranżacji pomieszczenia. 

 • Farba tablicowa w kuchni nad blatem

Jak już wiesz, farba tablicowa tworzy powłokę odporną na ścieranie i działanie wilgoci, dlatego z powodzeniem można nią pomalować ścianę między dolnym a górnym rzędem szafek. Jeśli obawiasz się szczególnie kłopotliwych zabrudzeń w pobliżu kuchenki, można tam miejscowo zamontować szklaną taflę.

Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, jeśli na ścianie pomalowanej farbą tablicową w kuchni nad blatem, zamontujesz otwarte półki. Tło czarnej ściany efektownie podkreśli półki kuchenne, na których wyeksponujesz zastawę czy dekoracje. W tej roli dobrze prezentować się będą minimalistyczne półki wykonane z surowego drewna.

 • Na drzwiach wejściowych lub frontach mebli

Farba tablicowa w kuchni może znaleźć też zastosowanie podczas remontu pomieszczenia. Za jej pomocą możesz pomalować drzwi prowadzące do kuchni czy wybrane fronty szafek kuchennych. Musisz wiedzieć, że preparaty tego typu cechują się także bardzo dobrą przyczepnością i po lekkim zmatowieniu powierzchni, sprawdzą się także na meblach.

 • Farba tablicowa na dekoracjach

Farba tablicowa daje też duże pole do popisu podczas przygotowywania dekoracji typu DIY. Preparatem można pomalować doniczki na zioła, słoiki, z których wykonasz lampiony i wiele innych przedmiotów.

Jaki kolor farby tablicowej wybrać?

Czarna farba tablicowa w kuchni to często spotykane rozwiązanie. Chociaż uzyskany efekt dekoracyjny jest wyrazisty i zdecydowany, ciemna płaszczyzna stanowi idealne tło dla zapisków i rysunków wykonanych kredą. Równie popularnym odcieniem preparatu jest butelkowa zieleń. Farba tablicowa w tym wydaniu będzie prezentować się doskonale, jeśli w pomieszczeniu nie brakuje roślin doniczkowych i naturalnych ziół – w ten sposób znajdziesz wspólne mianowniki dla różnych elementów aranżacji.

Co ciekawe, w sprzedaży dostępne są także subtelniejsze odcienie. Szara farba tablicowa do kuchni może być dobrą alternatywą dla czerni, jeśli w aranżacji wnętrz hołdujesz bardziej stonowanym kolorom. Efekt wykończeniowy nie będzie przytłaczający i unikniesz ryzyka, że zbyt ciemna barwa da ponury efekt.

Co zamiast farby tablicowej w kuchni?

Jeśli obawiasz się malowania kuchni farbą tablicową, możesz postawić na inny patent na tablicę na zapiski i rysunki. W sprzedaży znajdziesz maty i naklejki, które łatwo przytwierdzisz do ściany. Naklejki i maty tego typu osadzone są na folii samoprzylepnej, więc ich montaż jest bardzo łatwy. Na rynku znajdziesz szereg różnych wariantów – od mat przypominających zwykłą tablicę szkolną, przez ciekawe figury geometryczne, aż po naklejki w najefektowniejszych kształtach przypominających np. zarysy górskich szczytów. 

Jak widzisz, farba tablicowa może dać naprawdę spektakularne efekty w aranżacji kuchni. Wystarczy odrobina fantazji i pomysłowości, aby zaaranżować kuchnię w zupełnie nietypowy sposób, właśnie dzięki preparatowi tego typu.