Data modyfikacji:

Fikus - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Fikus to niezwykła roślina pokojowa, która oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z występujących fenoli i benzoli. Znakomicie sprawdza się zarówno w pomieszczeniu domowym, jak i w biurze. Kwiat ten najlepiej rozwija się w jednym stałym miejscu i nie lubi częstego przenoszenia. Zanim więc zdecydujemy się na jego zakup i hodowlę, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, w jakim miejscu go postawimy, uwzględniając niezbędne potrzeby w zakresie temperatury oraz odpowiedniego oświetlenia. Fikusy uwielbiają świeże powietrze oraz duże ilości światła. W okresie letnim można roślinę jak najbardziej wynieść na balkon czy wystawić na dwór, ale należy pamiętać o tym, że źle reaguje na przeciągi, ponieważ wtedy może zacząć gubić liście.
fikus

Jakie oświetlenie wybrać dla fikusa?

Fikus to roślina światłolubna, ale nie może być bezpośrednio narażona na działanie promieniowania słonecznego. Odmiany z grubymi liśćmi w ciemnym kolorze, można spokojnie ustawić w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Natomiast wszystkie rodzaje z lekkimi liśćmi wymagają intensywniejszego światła, a zimą zaleca się nawet to aby w ciągu dnia włączyć dodatkowe lampy. Jeśli nie dostarczymy kwiatu odpowiedniej ilości światła, to zacznie zrzucać liście, a jego wzrost będzie niewielki. Roślina nie lubi zmiany trybu oświetlania i zawsze w okresie aktywnego wzrostu wymaga więcej promieni słonecznych niż podczas spoczynku. Odmiany z różnobarwnymi liśćmi mogą stracić swój piękny kolor, jeśli nie dostarczymy wystarczającej ilości światła.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza dla fikusa?

W okresie letnim idealną temperaturą dla fikusa jest 22-28 stopni Celsjusza, a w zimę od 15 do 21 stopni. Decydując się na odmianę z różnobarwnymi liśćmi, należy pamiętać, że ten rodzaj najbardziej nie toleruję niskiej temperatury oraz przeciągów.

Zbyt duża lub niska temperatura doprowadzi do opadnięcia liści. Jeśli wybierzemy stanowisko, które nie będzie dobrze dopasowane do wymagań temperaturowych, to na zimę należy przenieść kwiat w cieplejsze miejsce, a nawet postawić w dodatkowym stojaku. Żeby w gorących upał zapewnić mu najlepszą temperaturę do wzrostu, bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się spryskiwanie pistolety natryskowe.

Fikus z grubymi liśćmi nie ma dużych wymagań dotyczących wilgotności powietrza. Doskonale czuję się w normalnych warunkach domowych. Zaleca się spryskiwać regularnie w okresie lata kwiaty o małych liściach. Do tego celu należy odstawić wodę na około 2-3 dni albo zastosować deszczówkę. Odmiana fikus Benjamin preferuje wysoką wilgotność i tutaj trzeba roślinę znacznie częściej podlewać. Jeżeli o tym zapomnimy, to z braku wilgoci będzie zrzucać liście.

Kiedy należy podlewać fikusa?

Zdecydowanie regularne i umiarkowanie podlewanie pozwala idealnie rozwijać fikusa. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nawadniać go rano lub wieczorem w tym samym czasie. Nie warto używać wody z kranu, jeżeli tak to powinna ona najpierw stać ze 3 dni.

Można podlewać wodą przegotowaną, która została przepuszczona przez filtr. Podczas podlewania woda powinna być również ciepła. Częstotliwość podlewania fikusa dopasowujemy do konkretnej pory roku. Podczas okresu zimowego wystarczy wykonać podlewanie wyłącznie raz w tygodniu, a podczas lata około 2 lub 3 razy na tydzień, a podczas bardzo upalnych dni nawet częściej.

Gatunki drobnolistne opryskuje się w celu dodatkowego nawodnienia. Zimą należy ograniczyć podlewanie, ponieważ można by doprowadzić do obumarcia rośliny. Jeśli wybierzemy stanowisko w pobliżu grzejnika, to podajemy wody nieco częściej. Co pewien czas należy także poluzować glebę, co zapewni idealną cyrkulację powietrza oraz bardzo dobrą wilgotność.

Jak wygląda nawożenie fikusa w domu?

Uprawiając fikusa w domu, możemy osiągnąć nawet 2 lub 3 m jego wysokości. Jednak do tego trzeba stosować okresowe nawożenie. Żeby roślina aktywnie mogła rosnąć, warto zacząć dokarmianie po okresie zimowym, na wiosnę i kontynuować przez cały okres lata aż do samego końca września, gdy są jeszcze ciepłe dni.

Nawozy zawierają niezbędny azot, który potrzebny jest do uzyskania pięknej korony kwiatu. Należy zacząć je stosować od wiosny i wczesnego lata, a zakończyć przed jesienią, ponieważ później można by doprowadzić do tego, że pędy byłyby cienkie i blade.

Żeby prawidłowo nawozić fikusa, musimy zakupić odpowiednie nawozy mineralne oraz organiczne. W porównaniu do innych roślin, ten gatunek nie wymaga częstego dokarmienia. Warto jednak zdecydować się na takie działanie, kiedy zauważymy, że:
  • fikus przestał rosnąć,
  • pędy są cienkie i wydłużone,
  • liście tracą barwę i jędrność,
  • kwiat zrzuca liście
  • albo zaczynają żółknąć.
Dodatkowym znakiem jest również pojawienie się plamy na liściach albo gdy zauważymy, że jakieś szkodniki zaczęły atakować osłabione już kwiat.

Kiedy należy przesadzić fikusa?

Przesadzanie fikusa może być konieczne, gdy zauważymy, że roślina chce rosnąć a ma niewystarczającą doniczkę. Należy to zrobić, kiedy występują takie czynniki jak:
  • korzenie zaczęły pojawiać się w otworach drenażowych,
  • dopiero zakupiliśmy fikusa w sklepie ogrodniczym,
  • zmniejszyła się gleba w doniczce i roślina nie chce rosnąć,
  • należy wymienić drenaż
  • albo musimy to zrobić, żeby rozmnażać dalej kwiat.
Roślina, która nie ma jeszcze 4 lat, musi być przesadzona każdego roku. Starsze można przesadzać co 3-5 lat. Bardzo dobrym momentem jest wczesna wiosna. Fikus nie lubi żadnych dużych zmian i dlatego po przesadzeniu może stracić liście. Na szczęście w sezonie letnim znowu je odzyskuje. Doniczka musi być idealnie dopasowana do rozmiarów rośliny, jeżeli jest to około 125 cm, to doniczka musi mieć już większą średnicę niż tylko 23 cm.
Zdjęcie: valeriygoncharukphoto/Envato Elements
Autor: Dominik Jankowski