Data publikacji:

Gaz czy indukcja? Co wybrać? Wady i zalety obu rozwiązań


Podczas wyposażania kuchni w niezbędne sprzęty AGD, często stajemy przed dylematem dotyczącym wyboru kuchenki gazowej. Choć płyty gazowe to sprawdzone od wielu lat rozwiązanie, coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny wariant płyty indukcyjnej. Gaz czy indukcja? Co okaże się lepsze? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych obszarów użytkowania płyty grzewczej wraz z porównaniem zalet i wad obu rozwiązań.
indukcja

Bezpieczeństwo użytkowania


To właśnie aspekt bezpieczeństwa użytkowania płyty indukcyjnej jest jednym z głównych powodów, dla których ten wariant jest najczęściej wybierany wśród rodzin z małymi dziećmi. Płyty indukcyjne są bez wszelkich wątpliwości najbezpieczniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Dlaczego tak jest?

Po pierwsze, funkcje automatycznego wyłączania pola grzewczego, gdy płyta nie identyfikuje żadnego naczynia. Co więcej, nawet gdy płyta nie jest już użytkowana, wskaźnik ciepła resztkowego poinformuje nas, że dane pole wciąż emituje ciepło. Po drugie, minimalizacja przypadku oparzenia się rozgrzanym polem - płyty indukcyjne, ze względu na specyfikę budowy, nie wydzielają takiego gorąca jak płyta gazowa. Ostatni, równie ważny powód przemawiający za wyborem indukcji, to blokada dziecięca, która uniemożliwia przypadkowe uruchomienie pola grzewczego przez naszą pociechę.

Zużycie energii


Jeśli pod uwagę weźmiemy same koszty eksploatacyjne, nieuwzględniające ceny urządzenia, będzie nam bardzo ciężko wyłonić zwycięzcę takiej rywalizacji. W przypadku płyty indukcyjnej pobór energii elektrycznej, choć według obiegowej opinii wysoki, wcale taki nie jest. Średni pobór kuchenki do 9,098 kWh. W przypadku płyty gazowej pobór gazu wynosi nie więcej niż 0,03 metra sześciennego.

Można więc z powodzeniem stwierdzić, że w obszarze kosztów eksploatacji panuje remis. Jeśli weźmiemy dodatkowo aspekt przygotowania przyłącza gazowego, kuchenka indukcyjna będzie generowała nieznacznie niższe koszty, jednak w długim okresie będzie to niewidoczne w rachunkach. Jaki zatem werdykt? Zużycie energii i koszty z tym związane są praktycznie takie same, zarówno w przypadku płyty gazowej, jak i płyty indukcyjnej.

Utrzymanie czystości


W przypadku utrzymywania czystości swoją wyższość po raz kolejny pokazuje płyta indukcyjna. Ze względu na swoją płaską powierzchnię, sprzątanie i mycie płyty stanowi bardzo łatwą i szybką czynność, niewymagającą od nas wykorzystania specjalistycznych środków. Płyta indukcyjna jest bardzo łatwa do utrzymania czystości. Warto jednak pamiętać, by jak najszybciej pozbywać się zabrudzeń spowodowanych składnikami zawierającymi glukozę - takie składniki w połączeniu z rozgrzanym polem grzewczym może spowodować nieodwracalne szkody, których nie da się usunąć nawet specjalistycznym skrobakiem.

W przypadku płyt gazowych utrzymanie czystości wiąże się z wymogiem poświęcenia większej ilości czasu i energii na dokładne wyczyszczenie nie tylko powierzchni płyty, ale również każdego palnika. Musimy pamiętać o regularnym odtłuszczaniu stoisk grzewczych, a także wykorzystaniu specjalistycznych środków, które przeciwdziałają utrzymywaniu się uporczywych zabrudzeń. 

Estetyka wykończenia


W kwestii aranżacji kuchni i dodatków zarówno zastosowanie płyty indukcyjnej, jak i gazowej ma wielu zwolenników i przeciwników. Wybór konkretnego wariantu powinien być dostosowany zarówno do naszych osobistych preferencji, jak i stylu kuchni. Kuchnie nowoczesne, wykończone minimalistycznie świetnie prezentują się w akompaniamencie czarnej płyty wykonanej ze szkła ceramicznego.

Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami klasycznych aranżacji, tradycyjna kuchnia wiele zyska dzięki eleganckiej płycie gazowej. Tego typu rozwiązanie równie dobrze sprawdzi się w kuchni w stylu industrialnym. Pamiętajmy jednak, że bez względu na nasz wybór, warunkiem koniecznym estetyki płyty jest jej nienaganna czystość. Dlatego też powinniśmy regularnie czyścić nasz sprzęt AGD. 

Cena urządzenia


W obszarze ceny płyty grzewczej, zdecydowanie atrakcyjniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w płytę gazową. Dobrej jakości płyta gazowa marki Bosch to koszt około 700 złotych. Takie wysokiej jakości urządzenie zapewni nam wiele lat satysfakcji, a co więcej, nie wymaga od nas dodatkowych inwestycji. Jeśli posiadamy w domu garnki i patelnie, możemy być pewni, że będą one dostosowane do wymagań płyty gazowej. 
Jak wygląda sytuacja z płytami indukcyjnymi? Jest to znacznie droższa inwestycja. Przykładem może być płyta marki Electrolux, której cena przekracza 1500 złotych. Co więcej, wraz z zakupem pierwszej płyty indukcyjnej, będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę na nasze naczynia do gotowania. Płyty indukcyjne wymagają od nas wykorzystywania jedynie dedykowanych garnków i patelni, które przystosowane są do technologii indukcyjnej. Dlatego też, oprócz wysokiego kosztu urządzenia, będziemy musieli dodatkowo ponieść koszt zakupu nowych akcesoriów kuchennych. 

Smak potraw


Ostatnim kryterium, które weźmiemy pod uwagę, jest smak potraw. W tym aspekcie również ciężko pokusić się o obiektywny osąd. Zdaniem wielu kucharzy, gotowanie pysznych potraw ma sens jedynie wtedy, gdy pod naczyniem pali się prawdziwy płomień. W innym wypadku bardzo ciężko jest dostosować precyzyjne wytyczne i przepisy do funkcjonalności płyty indukcyjnej.

Prawda jednak jest taka, że w zdecydowanej większość smak potraw zależy tylko i wyłącznie od naszych umiejętności kulinarnych oraz jakości składników. Zarówno na płycie gazowej, jak i indukcyjnej jesteśmy w stanie przygotować wysokiej jakości potrawy. 

Podsumowanie starcia


W naszym rankingu widać obszary, w których na prowadzenie wychodzi zarówno jeden, jak i drugi wariant płyty grzewczej. Jeśli zależy nam na ekonomicznej inwestycji, która nie wymaga od nas dodatkowych kosztów związanych z zakupieniem całego osprzętu, a dodatkowo nasza kuchnia jest urządzona w sposób klasyczny, kuchenka gazowa będzie doskonałym wyborem.

Jeśli jednak zależy nam na minimalistycznej aranżacji kuchni, jesteśmy wielkimi fanami idealnego porządku w kuchni oraz mamy małe, ciekawskie dzieci, płyta indukcyjna spełni nasze oczekiwania. 
Autor: Norbert Rukowski