Data publikacji:

Gniazdka w kuchni. Jak i gdzie rozmieścić?

Dobre rozmieszczanie gniazd elektrycznych w  kuchni to trudne zadanie. Całą sprawę trzeba przemyśleć na długo przed tym, zanim w kuchni zamontowane zostaną płytki czy meble. Jednocześnie zbyt mała liczba gniazd elektrycznych czy umieszczenie ich w niewłaściwym miejscu może sprawić, że kuchnia będzie mniej funkcjonalna. Zobacz zatem, jak rozprawić się z tą zagwozdką.
gniazdka w kuchni
W aranżacji kuchni wszelkie błędy i niedociągnięcia pokutują szczególnie dokuczliwie – urządzone wnętrze wszak najczęściej ma służyć przez długi czas, a ewentualny remont to kosztowna i skomplikowana sprawa. Dlatego jeśli pomieszczenie, które zwyczajowo nazywa się sercem domu, faktycznie ma dobrze ci służyć, nie można zbagatelizować kwestii gniazd elektrycznych.

Ile gniazdek w kuchni?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie sprzęty znajdą się w twojej kuchni. Pamiętaj, że niektóre z nich będą podłączone do zasilania na stałe. W przypadku takich urządzeń jak lodówka, zmywarka, piekarnik, okap czy mikrofalówka gniazda powinny znaleźć się maksymalnie blisko miejsc, w których sprzęty te docelowo się znajdą.
Na tym jednak nie koniec. Zasilania wymagać będzie również czajnik elektryczny czy ekspres do kawy. Sprzętów tego typu z reguły również się nie odłącza od zasilania. A jakby tego było mało, w trakcie gotowania często trzeba użyć blendera, parowaru czy miksera, czyli do kompletu trzeba dodać jeszcze kilka gniazdek.


Przeczytaj także: Renowacja podłogi drewnianej. 5 sposobów, aby nadać jej nowy wygląd


Oszacuj, ile sprzętów będzie stale podłączone do zasilania oraz ile mniej więcej gniazd dodatkowych przyda się na czasowo używane urządzenia. Warto grupować gniazdka i zbierać je np. w poczwórnych listwach, co jest wygodne w użytkowaniu.

Gniazdka w kuchni – na jakiej wysokości?

Szacuje się, że w dobrze zaplanowanej kuchni gniazda elektryczne powinny znajdować się mniej więcej na wysokości w przedziale między 95 a 120 cm. Wszystko zależy od tego, na jakiej wysokości znajdować się będą blaty robocze. Standardowo montuje się je na wysokości około 90 cm, co może jednak nie być dobrym rozwiązaniem, w przypadku wyższych osób.

Niżej, czyli na wysokości około 50 cm nad podłogą powinny być zlokalizowane gniazda elektryczne, do których podłączysz sprzęty AGD przeznaczone do zabudowy, czyli lodówkę, zmywarkę, piekarnik oraz mikrofalówkę. 

Gniazdka w wyspie kuchennej

Planując rozmieszczenie gniazd eklektycznych w pomieszczeniu, warto uwzględnić także doprowadzenie elektryczności do wyspy kuchennej. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze wygodniejsze gotowanie. Aby to zrobić, należy skuć posadzkę i osadzić przewody instalacji w bruzdach powstałych w wylewce.

Gniazdka w kuchni w blacie

To dobry sposób na ukrycie gniazd elektrycznych w kuchni. W sprzedaży znajdziesz specjalne modele gniazdek, które montuje się w taki sposób, aby można było je wysuwać powyżej blatu. Najczęściej w ten sposób zyskasz dostęp do kilku gniazd. Sprawdzi się to idealnie, jeśli chcesz w dyskretny sposób osadzić gniazda, które będą zasilać czasowo używane sprzęty, jak toster czy blender.

Jak rozlokować gniazda elektryczne w kuchni? Poza wspomnianymi już gniazdami do sprzętu, który będzie podłączony na stałe, a co za tym idzie, jego ustawienie determinuje położenie gniazd, trzeba jeszcze zaplanować miejsce do podłączenia małego AGD. Gniazda warto umieścić nad lub w blacie roboczym przynajmniej w dwóch miejscach. To pozwoli na swobodne gotowanie, gdy w kuchni krzątać się będzie więcej osób.

Co ciekawe, gniazda elektryczne mogą też by dodatkowym urozmaiceniem stylizacji kuchni. W sprzedaży znajdziesz ciekawe modele np. w szklanych czy drewnianych ramkach.



Przeczytaj także:

  1. Na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenia grzewcze?
  2. Tapeta w łazience - 3 kroki do aranżacji idealnej
  3. Co zamiast płytek na ścianach w kuchni?
  4. Biokominek - przenośne ognisko domowe dla każdego
  5. Aranżacja okna w kuchni - przepis na kompozycję idealną


Autor: Kamila Zalińska-Woźny