Data modyfikacji:

Ile lumenów na m2? Jak dobrać oświetlenie w domu?

Sztuczne światło towarzyszyło ludzkości od zarania jej dziejów. Obecnie nasze mieszkania i domy oświetlamy najczęściej przy pomocy wydajnych żarówek i lamp z diodami LED. Ich jasność jest opisana w jednostce miary o nazwie lumen. Tłumaczmy, ile lumenów potrzebujemy, by optymalnie oświetlić m2 każdego pomieszczenia w domu.

ile lumenów na m2
Dobrze oświetlone pomieszczenia w domu zapewniają nie tylko komfort i poczucie ciepła. Jak wskazują na to badania naukowe, poprawiają także nastrój oraz wpływają  pozytywnie na naszą kondycję psychiczną, zwłaszcza w długie zimowe wieczory i noce. Urządzając lub remontując mieszkanie, zadajemy sobie nieraz pytanie, jak silne żarówki oraz lampy musimy dobrać, by zapewnić nam zlecane natężenie światła. Niegdyś posługiwaliśmy się do tego celu wskaźnikiem mocy elektrycznej, który był wyrażony w watach. Obecnie, za sprawą popularyzacji niskonapięciowych diod LED, producenci informują nas o jasność swoich żarówek i lamp najczęściej korzystając z jednostek o nazwie lumeny. Podpowiadamy zatem, jak określić ile lumenów na m2 potrzebujemy.

Czym są lumeny?

Lumen, który określany jest również skrótem "lm", to jednostka fizyczna określająca ilość światła emitowaną przez jego źródło. Najprościej ujmując, im więcej lumenów ma żarówka lub lampa, tym jaśniejsze będzie dane pomieszczenie. Lumeny pozwalają nam również w prosty sposób obliczyć wydajność oświetlenia. Aby tego dokonać, dzielimy ich wartość przez podaną przez producenta moc urządzenia. Wysoki wyniki wskazuje na dobrą ergonomię i względnie niskie zużycie prądu w porównaniu do otrzymanych efektów.
Lumenów powszechnie używa się od względnie niedawna. Zaczęły się one pojawiać w przestrzeni publicznej dopiero wraz ze stopniowym wycofywaniem ze sprzedaży tradycyjnych żarówek. Dlatego też konsumenci mają wciąż poważne problemy ze zrozumieniem tych jednostek i odniesieniem ich do swojego doświadczenia. W tym przypadku pomocna okazuje się więc tabelka z przeliczeniem lumenów na ich wcześniej używany odpowiednich wyrażany w watach.


 Waty
Lumeny


standardowe
żarówki
żarówki
halogenowe
świetlówkidiody led
20025----3 do 53
45040299 do 115 do 8
800 40---13 do 158 do 12
1100755318 do 2010 do 16
16001007224 do 2814 do 17
2400150---30 do 5224 do 30

Ile lumenów na m2?

Określenie optymalnej ilości lumenów na metr kwadratowy domu nie jest zadaniem łatwym. Zależy ono bowiem nie tylko od konkretnego pomieszczenia, ale także jego wysokości i kształtu a nawet koloru ścian, podłogi oraz mebli. Na szczęście specjaliści przygotowali tabelki, w których umieścili sugerowane wartości dla różnych części mieszkania. Należy podkreślić tylko, że są to jedynie sugestie. Pomogą one nam jednak wybrać odpowiednią liczbę i typ żarówek lub lamp. 

 Pomieszczenie /część mieszkaniaSugerowana ilość lumenów na 1m2
Kuchnia200-400
Łazienka300-500
Salon/pokój dzienny200-400
Korytarz/przedpokój100-200
Blat kuchenny500-700
Miejsce do czytania/pracy400