Data modyfikacji:

Oświetlenie do sypialni. Lampki nocne, zwisające i kinkiety

Oświetlenie sypialni nie jest prostym zadaniem – światło musi zapewnić komfort korzystania z pomieszczenia, ale przecież w sypialni liczy się także nastrojowa atmosfera. Jak uzyskać taki efekt? Zobacz, jak skutecznie skomponować elementy oświetlenia do sypialni oraz poznaj krótki przegląd modnych żyrandoli i lampek do sypialni.
oświetlenie sypialni

Oświetlenie sypialni – najważniejsze zasady

  • Światło główne – to lampa sufitowa osadzona najczęściej w centralnym punkcie pomieszczenia. Światło główne zapewnia ogólne oświetlenie pomieszczenia. Dobór odpowiedniego żyrandola do sypialni lub lampy jest szczególnie ważny – światło nie powinno być zbyt ostre, aby nie raziło w oczy.
  • Światło boczne – jego źródłem są lampy stojące do sypialni, lampki nocne czy kinkiety. Światło boczne jest przyjemniejsze w odbiorze niż główne, ponieważ często jest odbijane od ściany, a przez to dodatkowo zmiękczone. Oświetlenie sypialni tego typu pozwala na doświetlenie poszczególnych stref w pomieszczeniu, co przekłada się na wygodę użytkowania.
  • Światło dekoracyjne – sprzyja kreowaniu nastrojowej atmosfery oraz pomaga podkreślić ciekawe detale architektoniczne wnętrza lub interesujące elementy wystroju, np. fakturę ściany wykończonej za pomocą dekoracyjnych cegieł czy innych okładzin.
  • Temperatura światła – to bardzo ważny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie sypialni oraz świetlówki do konkretnych lamp. Temperatura światła, wyrażana za pomocą Kelvinów, określa barwę światła białego. Co to oznacza w praktyce? Światło może być ciepłe, chłodne lub neutralne. Musisz wiedzieć, że barwa światła ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój i atmosferę panującą w pomieszczeniu. 
Ciepłe światło sprzyja kreowaniu przytulnej atmosfery. Co więcej, światło o ciepłej barwie kojarzy się z zachodem słońca, co dla organizmu jest wyraźnym sygnałem, że zbliża się czas odpoczynku. Światło o ciepłej barwie będzie zatem czynnikiem wspierającym odprężenie przed snem.

Jaki żyrandol do sypialni? Trzy pomysły

Żyrandol, czyli światło główne. Dla wielu to stylizacyjna kropka nad „i” w aranżacji wnętrza. Jaki żyrandol do sypialni lub lampę sufitową wybrać? Oto kilka modnych rozwiązań.
  • Żyrandol kryształowy – bogato zdobiony, kilkuramienny żyrandol to wnętrzarski klasyk. Najczęściej ma kilka punktów świetlnych, ale jego znakiem charakterystycznym są dekoracyjne szklane paciorki, od których efektownie odbija się światło. Żyrandole kryształowe to najczęściej okazałe lampy, które dają dużo światła. Dobrze komponują się z wnętrzami utrzymanymi w tradycyjnej estetyce, ale mogą być też uzupełnieniem nowoczesnych stylizacji.
  • Lampa wisząca z plecionym abażurem – lampy wiszące do sypialni z plecionymi kloszami wykonanymi z wikliny czy trawy morskiej lub innego naturalnego materiału tego typu cieszą się wielką popularnością. Stosuje się je nie tylko w stylizacji sypialni, ale montuje też w pokojach dziennych czy jadalniach. Ich naturalna estetyka świetnie wpisuje się w klimat scandi, będzie to zatem strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz lampy do sypialni w stylu skandynawskim. Ponadto pasują do wnętrz inspirowanych boho, retro i najnowszymi trendami.
  • Lampa industrialna – lampy tego typu to najczęściej dość minimalistyczne rozwiązania, utrzymane w przemysłowej estetyce. Lampa industrialna do sypialni może przypominać fabryczny reflektor lub ograniczać się jedynie do kilku retro żarówek zawieszonych na przewodach w tekstylnym oplocie. Oświetlenie do sypialni w industrialnym wydaniu będzie świetnie pasować, jeśli pomieszczenie jest urządzone zgodnie z estetyką loftową czy nowoczesną. 

Lampy nocne do sypialni

Tradycyjnie w aranżacji sypialni w roli światła bocznego królują lampki nocne. To sprawdzony trop, który daje dobry efekt dekoracyjny. Ale masz do dyspozycji kilka innych rozwiązań, które mogą być dobrym sposobem na urozmaicenie całej aranżacji.
  • Kinkiety w roli oświetlenia sypialni nad łóżkiem – to może być świetne rozwiązanie, jeśli szukasz sposobu na lampki do małej sypialni, gdzie brakuje miejsca na pełnowymiarowy stolik nocny. Kinkiety pozwolą efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń i będą ciekawym urozmaiceniem aranżacji. Co ważne, w sprzedaży znajdziesz lampki ścienne tego typu, które można podłączyć do kontaktu, więc nawet jeśli instalacja elektryczna nie jest doprowadzona do miejsca zawieszenia kinkietów, wystarczy podłączyć je do gniazdka.
  • Lampy wiszące do sypialni nad stoliki nocne – innym modnym sposobem na lampki nocne do sypialni to modele sufitowe na długich przewodach, zwieszające się tuż nas stolikami przy łóżku. W takim wydaniu szczególnie ciekawie prezentują się lampki z efektownymi kloszami, np. tymi plecionymi. 

Oświetlenie dekoracyjne sypialni

Ostatni składnik oświetleniowej układanki w aranżacji sypialni jest równie ważny, jak wspomniane wcześniej światło główne i boczne. Oświetlenie dekoracyjne pomaga dodatkowo rozświetlić ciemne kąty w pomieszczeniu, ale przede wszystkim dzięki niemu stworzymy w pomieszczeniu nastrojową i przyjemną atmosferę. 
  • Girlandy lampek – chociaż sznury lampek kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, to jest to dekoracja całoroczna. Zwłaszcza jeśli postawisz na girlandy w nieco industrialnym wydaniu – żarówki na czarnym przewodzie można rozwiesić pod sufitem, na zagłówku łóżka czy karniszu. 
  • Lampiony – dobrym dopełnieniem stylizacji sypialni będą latarnie ze świeczkami. Bardzo modne są ażurowe modele wykonane z drewna lub bambusa, utrzymane w estetyce stylu boho, lub skandynawskie lampiony domki.