Data publikacji:

Przedpokój. Inspiracje i pomysły na aranżacje. Jak urządzić przedpokój?

Aranżacja przedpokoju wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Sprawę komplikuje charakter pomieszczenia – to ciąg komunikacyjny, z którego wiedzie droga do przynajmniej kilku innych pomieszczeń.

W praktyce oznacza to, że w przedpokoju znajduje się kilka par drzwi. A jakby tego było mało, sytuację utrudnia jeszcze fakt, że z reguły w przedpokoju brakuje okna.

Jak zatem urządzić przedpokój, aby był wygodny i prezentował się świetnie?

przedpokój

Jakie meble do przedpokoju?

Pojemna szafa to punkt obowiązkowy w aranżacji przedpokoju. Świetnym rozwiązaniem są modele do zabudowy, ponieważ pozwalają na wykorzystanie warunków architektonicznych wnętrza, np. wnęk.

Jeśli urządzasz niewielki przedpokój w bloku, warto zdać się na dużą szafę, która będzie sięgać aż do sufitu, ponieważ w ten sposób wygospodarujesz powierzchnię do przechowywania odzieży wierzchniej, butów oraz różnych domowych akcesoriów.

Sprawdź także jak zaplanować wnętrze szafy.
Dobrym pomysłem są również komplety mebli do przedpokoju, które składają się np. z wąskiej szafy, szafki na buty, wieszaka oraz lustra. Rozwiązanie tego typu świetnie sprawdzi się w małym pomieszczeniu.

Bardzo modne są też dekoracyjne wieszaki. Mogą one mieć minimalistyczny charakter i ograniczać się do przytwierdzonych do ściany wieszaków zestawionych w ciekawą kompozycję lub bardziej rustykalny – wieszak na ubrania zestawiony z drewnianą zabudową oraz siedziskiem.

W nowoczesnym przedpokoju warto postawić też na wygodną ławkę. Mebel tego typu prezentuje się atrakcyjnie i dodatkowo zapewnia wygodę podczas nakładania butów.

To może być też dobry sposób, aby zyskać nieco więcej przestrzeni do przechowywania w niewielkim przedpokoju – w sprzedaży znajdziesz ławki z półkami lub szafkami na buty.

Jeśli tylko miejsce na to pozwala, klasycznym elementem wystroju w przedpokojach jest duet konsolka wraz z lustrem. Konsolka to niewielki, wąski stolik przyścienny. Można na nim wyeksponować dekoracje, postawić lampę stołową czy umieścić zasobnik na klucze.

Szczególnie dobrze konsolka prezentuje się w zestawieniu z lustrem w dekoracyjnej ramie. Do najmodniejszych obecnie modeli należą okrągłe lustra na pasku lub łańcuszku.

Jak oświetlić nowoczesny przedpokój?

To bardzo ważny element aranżacji przedpokoju – najczęściej brakuje tu bezpośredniego źródła naturalnego światła i pomieszczenie jest doświetlone światłem wpadającym z sąsiednich wnętrz.

W przedpokoju dobrze sprawdzają się minimalistyczne lampy, które nie wiszą zbyt nisko. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sufitu podwieszanego, w którym zamontowane zostaną halogeny czy listwy LED.

Dzięki temu rozwiązaniu można łatwo dostosować oświetlenie do warunków panujących w pomieszczeniu.

Co na ścianach w przedpokoju?

Jak w każdym innym ciągu komunikacyjnym, tak w przedpokoju ściany narażone są na kłopotliwe zabrudzenia. Wynika to z częstotliwości użytkowania wnętrza czy chociażby z faktu, że tu zdejmujesz i przechowujesz okrycia wierzchnie oraz buty.

Dlatego warto zabezpieczyć ściany w taki sposób, aby prezentowały się świetnie przez długi czas.

Klasycznym sposobem na dekorację ścian w przedpokoju jest tapeta. Najlepiej jest postawić na solidne modele winylowe lub z włókna szklanego, które są odporne na ścieranie, więc można z nich spokojnie usuwać zabrudzenia.

Do najmodniejszych wzorów należą motywy kwiatowe i roślinne, geometryczne czy skandynawskie. Zwłaszcza te ostatnie mogą być świetną opcją, ponieważ, z reguły, tapety tego typu zdobi subtelny wzór na jasnym tle.

Dobrą alternatywą dla tapety może być też boazeria. Zapomnij jednak o rudych deskach rodem z PRL-u.

W nowoczesnym wydaniu boazeria to najczęściej bielone deski lub materiał w naturalnym kolorze, zabezpieczony lakierem bądź olejem. Innym sposobem na boazerię w przedpokoju jest jej angielska wersja.

To frezowane okładziny ścienne, które sięgają nieco powyżej połowy wysokości ściany. Szczególnie efektownie boazeria angielska prezentuje się w zestawieniu z kwiecistymi tapetami.

Akcesoria do przedpokoju

Do dekoracyjnego zestawu w aranżacji przedpokoju warto dodać jeszcze kilka akcesoriów. Ciekawym pomysłem może być parasolnik, czyli zasobnik na parasole. Dzięki niemu będą one przechowywane w estetyczny i uporządkowany sposób.

Co więcej, wiele modeli parasolników jest wyposażonych w ociekacze, więc jeśli wrócisz do domu po ulewie, łatwo uporasz się z problemem mokrego parasola.

Wieszak lub szafka na klucze to dobry sposób, aby zestaw kluczy zawsze był pod ręką. Ciekawym pomysłem są minimalistyczne wieszaki z półkami, które można przymocować na ścianie czy z boku szafy.

Równie dobrze prezentują się zamykane szafki na klucze, dodatkowo wyposażone np. w półki na korespondencję.

Akcesoria do przedpokoju tego typu nie tylko ułatwią ci zorganizowanie dobrego systemu przechowywania, ale też mogą oszczędzić nieco nerwów podczas porannej krzątaniny w poszukiwaniu kluczy. Wystarczy, że twój zestaw zawsze będzie lądował na wieszaku.

Na koniec warto zadbać jeszcze o solidne wycieraczki i chodniki dekoracyjne. W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych modeli wycieraczek, np. zdobione różnymi napisami czy hasłami.

To może być optymistyczny akcent, który będzie cię witał po przekroczeniu progu mieszkania. Jeśli twój przedpokój jest długi i wąski, warto ułożyć na podłodze chodnik. Tekstylia dodają wnętrzom przytulności, więc pomieszczenie będzie prezentować się jeszcze lepiej.

Co poza tym dodać do aranżacji przedpokoju? Punkt obowiązkowy to lustro, ponieważ odbija światło, a odbijająca się w nim perspektywa daje korzystne złudzenie optyczne – twój mały przedpokój w bloku będzie się wydawał większy, niż jest w rzeczywistości.