Zbyt mocny lub zbyt słaby grzejnik – czym to grozi?
Dobór grzejnika pokojowego w większości przypadków uwzględnia przewymiarowanie, czyli dostosowanie do możliwie mrozów. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby temperatura na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymywała się na niskim poziomie.
Wówczas grzejniki będą wykorzystywać pełną moc kotła grzewczego i skutecznie utrzymają żądaną temperaturę w pomieszczeniach. Wybór zbyt słabego grzejnika jest stosunkowo niebezpieczny, bowiem może skończyć się stałym niedogrzaniem pokoju. W takim wypadku konieczne jest dogrzewanie pomieszczenia innym źródłem ciepła, np. kominkiem lub
grzejnikiem elektrycznym. To uciążliwie i nieekonomiczne rozwiązanie.
Czym natomiast grozi wybór zbyt mocnego grzejnika? Na szczęście w większości przypadków nie jest to dużym problemem. Dzięki zastosowaniu głowic termostatycznych można utrzymać w pokoju wybraną temperaturę. Po jej osiągnięciu zawór po prostu zamknie dopływ wody do grzejnika i wychłodzi go. Kaloryfer uruchomi się w momencie, gdy temperatura w pokoju nieco spadnie. Jest jednak pewna rzecz, którą trzeba uwzględnić. Jeśli wybierzesz zbyt duży grzejnik do danej instalacji, kocioł wraz z pompą wody mogą nie zasilić go w pełni. Część grzejnika cały czas będzie niedogrzana, co wpłynie na efektywność ogrzewania.