Data publikacji:

Jak dobrać moc grzejnika do pokoju? Podpowiadamy

Już pierwsze jesienne ochłodzenie potrafi dać się we znaki. Wybawieniem jest ciepło grzejników pokojowych. Jak dobrać moc grzejnika pokojowego, by zapewnił on komfort termiczny zarówno jesienią, jak i mroźną zimą? Wyjaśniamy, jakie parametry musisz wziąć pod uwagę obliczając optymalną moc grzejnika.
jak dobrać moc grzejnika

Zbyt mocny lub zbyt słaby grzejnik – czym to grozi?

Dobór grzejnika pokojowego w większości przypadków uwzględnia przewymiarowanie, czyli dostosowanie do możliwie mrozów. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby temperatura na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymywała się na niskim poziomie. Wówczas grzejniki będą wykorzystywać  pełną moc kotła grzewczego i skutecznie utrzymają żądaną temperaturę w pomieszczeniach. Wybór zbyt słabego grzejnika jest stosunkowo niebezpieczny, bowiem może skończyć się stałym niedogrzaniem pokoju. W  takim wypadku konieczne jest dogrzewanie pomieszczenia innym źródłem ciepła, np. kominkiem lub grzejnikiem elektrycznym. To uciążliwie i nieekonomiczne rozwiązanie.
Czym natomiast grozi wybór zbyt mocnego grzejnika? Na szczęście w większości przypadków nie jest to dużym problemem. Dzięki zastosowaniu głowic termostatycznych można utrzymać w pokoju wybraną temperaturę. Po jej osiągnięciu zawór po prostu zamknie dopływ wody do grzejnika i wychłodzi go. Kaloryfer uruchomi się w momencie, gdy temperatura w pokoju nieco spadnie. Jest jednak pewna rzecz, którą trzeba uwzględnić. Jeśli wybierzesz zbyt duży grzejnik do danej instalacji, kocioł wraz z pompą wody mogą nie zasilić go w pełni. Część grzejnika cały czas będzie niedogrzana, co wpłynie na efektywność ogrzewania.

Zapotrzebowanie ciepła na metr kwadratowy, czyli punkt wyjścia

Dla prawidłowego dobrania mocy grzejnika niezbędne jest określenie zapotrzebowania energetycznego budynku i konkretnego pomieszczenia. Jest ono uzależnione od przepuszczalności cieplnej ścian, zastosowanej izolacji termicznej, rodzaju stolarki okiennej czy rodzaju wentylacji. Dane na temat zapotrzebowania energetycznego możesz znaleźć w projekcie budynku lub zlecić niezależny audyt. Pomiar zapotrzebowania cieplnego budynku uwzględni nie tylko zastosowane materiały, ale i faktyczne mostki termiczne, wynikające np. z niefachowej budowy domu czy źle wykonanej termoizolacji.

Przykładowe roczne zapotrzebowanie na metr kwadratowy:

  • Domy pasywne – około 15 kWh/m2  rocznie
  • Domy energooszczędne – 20 - 60 kWh/m2
  • Standardowe domy – 70 - 120 kWh/m2
  • Stare budownictwo – 120 - 200 kWh/m2

Parametry, które musisz wziąć pod uwagę,  dobierając moc grzejnika:

  • zapotrzebowanie energetyczne budynku – parametr, o którym pisaliśmy wyżej,
  • wielkość pomieszczenia – liczy się nie tylko wielkość, ale i wysokość pokoju,
  • rodzaj pomieszczenia – w łazience wymagana jest wyższa temperatura niż w pokoju dziennym, kuchni czy sypialni,
  • lokalizacja budynku – nieosłonięty od wiatru budynek ma większe zapotrzebowanie energetyczne, niż np. dom szeregowy czy mieszkanie,
  • kondygnacja  – pomieszczenia mogą być wychładzane przez piwnicę lub niezaizolowany dach,
  • liczba zewnętrznych ścian – im więcej, tym bardziej wychładza się pomieszczenie,
  • rodzaj instalacji – z zasilaniem dolnym lub bocznym,
  • temperatura  zasilania – uzależniona jest od źródła ciepła i dobranych ustawień.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry,  możesz w prosty sposób obliczyć optymalną moc grzejnika. Najlepiej użyć do tego kalkulatora, który uwzględni wartości korygujące związane np. z upodobaniami dotyczącymi temperatury we wnętrzu. Podstawowe wyliczenie możesz jednak wykonać samodzielnie, korzystając z prostego wzoru. Jeśli pomnożysz zapotrzebowanie energetyczne budynku przez powierzchnię pomieszczenia, uzyskasz orientacyjną moc grzejnika. Przykład: pokój o powierzchni 16 m2 w standardowo ocieplonym domu o zapotrzebowaniu energetycznym 90 kWh/m2  wymaga zainstalowania grzejnika o mocy ok. 1440 W.

Źródło zasilania  a moc grzejników

Pamiętaj, że moc każdego grzejnika dopasowana jest do konkretnego źródła zasilania, a właściwie do temperatury dopływu i powrotu wody. Dla kotłów gazowych są to wartości np. 75/65/20, dla kotłów kondensacyjnych 55/45/20, a dla pomp ciepła – 50/40/20. Pierwsza liczba oznacza tutaj temperaturę dopływu, druga temperaturę wody wypływającej z grzejnika,  a trzecia – temperaturę utrzymywaną w pomieszczeniu. Zmiana źródła zasilania wiąże się więc ze zmianą maksymalnej mocy grzejnika, co trzeba wziąć pod uwagę planując instalację centralnego ogrzewania.

Gdzie powinien być zamontowany grzejnik?

Komfort termiczny zależy nie tylko od mocy i ciepła grzejnika. Co więcej, nie wynika wprost nawet z temperatury panującej we wnętrzu. Liczą się także inne odczucia, m.in. równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu czy brak chłodnych powiewów. To z tego względu grzejnik najczęściej trafia tuż pod okno. W ten sposób niweluje zimno bijące od okna.

Na jakość rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniu wpływ ma poprawne zamontowanie grzejnika. Powinien on znaleźć się co najmniej  10 cm nad podłogą i około 10 cm pod parapetem. Parapet nakierowuje ogrzane powietrze do środka pomieszczenia i zapobiega wędrowaniu ciepła pod sufit. Jeśli więc chcesz przenieść grzejnik spod okna na ścianę, może się okazać, że jest on mniej wydajny i nie zapewnia tak dużego komfortu.