Data modyfikacji:

Jaki grzejnik do pokoju? Jak dobrać grzejnik?

Planujesz wymienić grzejnik w pokoju, ale nie wiesz jaki wybrać? Zastanawiasz się, jaka moc grzejnika do pokoju jest potrzebna, by nie marznąć zimą? A może nie wiesz, jaki typ zasilania grzejnika należy zastosować w twoim przypadku? Rozwiewamy najpopularniejsze wątpliwości dotyczące grzejników pokojowych.

jaki grzejnik do pokoju
Na etapie budowy domu, wybór grzejników jest bardzo prosty, bowiem wszystkie wytyczne zawarte są w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba wymienić grzejnik w wynajmowanym domu lub mieszkaniu i nie wiadomo, jakie są wytyczne. Równie dużą zagwozdką może być wymiana na grzejniki innego typu, nowocześniejsze. Nie warto sugerować się wyłącznie wielkością grzejników czy liczbą żeberek, bo istnieje wiele innych czynników wpływających na efektywność grzewczą kaloryfera. Jak dobrać grzejnik do pokoju, nie znając szczegółowego planu instalacji?

Materiał wykonania grzejników pokojowych

W nowoczesnych instalacjach najczęściej wykorzystuje się lekkie grzejniki aluminiowe lub stalowe. Mają niską bezwładność cieplną, co oznacza, że nagrzewają się bardzo szybko, a regulacja temperatury w pomieszczeniu jest bardzo łatwa. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy ci na zmniejszeniu temperatury na noc lub na czas nieobecności domowników. Po powrocie do domu bardzo szybko nagrzejesz pomieszczenia do właściwej temperatury.

Przeczytaj również: Regał industrialny – do jakich wnętrz pasuje?

Grzejniki żeliwne stosowane są już rzadko i towarzyszą głównie instalacjom grawitacyjnym starego typu. Mają niski opór hydrauliczny, więc całkiem dobrze współgrają z kotłami węglowymi. Ze względu na dużą bezwładność, rozgrzewają się bardzo długo i niezbyt dobrze współgrają z automatyką. Inna sprawa, że stylistyka grzejników żeliwnych jest dyskusyjna i trudno dopasować je do nowoczesnego wnętrza.

Rodzaje grzejników pokojowych

 • Grzejniki członowe – składają się z oddzielnych członów wykonanych z aluminium. Możliwe jest dodawanie lub odejmowanie kolejnych członów, w zależności od zapotrzebowania energetycznego. Poszczególne żebra zbudowane są najczęściej w taki sposób, że tworzą kanały sprzyjające wydmuchiwaniu ciepłego powietrza w kierunku pomieszczenia.
 • Grzejniki płytowe – popularny rodzaj grzejników. Zbudowane są ze stalowych płyt i mają charakterystyczny, profilowany profil. Mogą funkcjonować pojedynczo, jako bardzo cienkie grzejniki płytowe lub występować w konfiguracjach podwójnych, a nawet potrójnych.
 • Grzejniki konwektorowe – wykorzystują efekt konwekcji, czyli naturalnego ruchu powietrza na skutek różnicy temperatur. Dzięki temu ciepłe powietrze rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu równomiernie. Grzejniki konwektorowe nie powinny być zasilane wysokotemperaturowymi źródłami, bowiem dochodzi wówczas do zasysania i spalania kurzu zalegającego na podłodze.
 • Grzejniki dekoracyjne – alternatywa dla klasycznych, białych grzejników. Dostępne są w nieoczywistych kolorach i formach, dzięki czemu przypominają bardziej rzeźbę lub element dekoracji niż kaloryfer.
 • Grzejniki kanałowe – ukryte w podłodze grzejniki do zastosowania przy drzwiach balkonowych lub oknach typu fix.

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Grzejnik pokojowy musi mieć nie tylko odpowiednią moc, ale i określone rozmiary. Kaloryfer najczęściej ląduje pod oknem, dlatego to odległość od podłogi do parapetu determinuje wymiary grzejnika. Grzejnik powinien być zamontowany minimum 10 cm nad podłogą. Jeżeli odległość jest mniejsza, należy wybrać grzejnik mocniejszy o ok. 10%. Minimalna odległość pomiędzy górną częścią grzejnika a parapetem to również 10 cm. Takie odległości sprzyjają prawidłowemu działaniu grzejnika i wymuszeniu obiegu powietrza w pokoju na skutek konwekcji.

Rodzaj grzejnika pokojowego, a instalacja grzewcza

O tym, jaki grzejnik pokojowy wybrać, w dużej mierze decyduje instalacja. Jeśli instalacja poprowadzona jest w podłodze, należy wybrać grzejniki dolnozasilane. Poprowadzenie rur centralnego ogrzewania w pionach skłania natomiast do wykorzystania grzejników bocznozasilanych. Grzejniki o zasilaniu dół-dół mają większą sprawność od tych zasilanych dół-góra. Największą efektywność grzewczą mają modele o zasilaniu krzyżowym, stosowane głównie w łazienkach.

Ogromne znaczenie w doborze grzejnika pokojowego ma również temperatura zasilania. W starszym budownictwie woda dostarczana do grzejników ma nawet 90 °C, ale już w nowszym – ok. 60-75 °C. Niektóre źródła zasilania, np. pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, uzyskują największą sprawność w jeszcze niższych temperaturach, np. 40 °C. Trzeba to uwzględnić w projekcie instalacji i doborze grzejników.

Jaka moc grzejnika na metr kwadratowy?

Zapotrzebowanie energetyczne domu może diametralnie się różnić, w zależności od rodzaju ścian, grubości ocieplenia, zastosowanej stolarki okiennej, rodzaju wentylacji itd. Najczęściej wynosi od 50 do 200 W/m². Jeżeli klasa energetyczna domu nie jest znana, warto posłużyć się wyznacznikami ogólnymi dla danego typu budownictwa, obliczyć przepuszczalność cieplną ścian lub skorzystać z przybliżonego wyznacznika 130-150 W/m2. Ewentualne nadwyżki mocy łatwo skorygować za pomocą termostatów.

Wartości parametrów grzejników pokojowych podawane w katalogach wynoszą 75/65/20. Pierwsza liczba oznacza temperaturę dopływu, druga temperaturę na wyjściu, a trzecia – średnią temperaturę w pomieszczeniu. Dobierając grzejnik pokojowy, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko jego efektywność, ale i źródło zasilania. Moc grzejników pokojowych powinna być określona w projekcie instalacji centralnego ogrzewania.

Gdzie umieścić grzejnik w pokoju?

Najlepszym miejscem dla grzejnika pokojowego jest przestrzeń pod oknem lub kratką wentylacyjną. To w tych miejscach dochodzi do największych strat ciepła. Gorący grzejnik jest w stanie ogrzać dostające się do pomieszczenia chłodne powietrze, co pozytywnie wpływa na komfort termiczny. Jeżeli pomieszczenie wymaga innego umieszczenia kaloryfera, powinien on znajdować się jak najbliżej tych miejsc. Warto pamiętać o tym, by nie zasłaniać grzejnika grubymi zasłonami, meblami czy zabudowami.

Nie zapomnij o termostatach!

Właściwy dobór grzejnika to jedno, jednak równie ważna jest możliwość sterowania jego mocą. W przypadku zbyt słabego grzejnika, można ratować się jedynie podniesieniem temperatury wyjściowej na piecu lub dogrzewać pokój dodatkowym grzejnikiem elektrycznym. Co jednak zrobić, gdy temperatura w pokoju jest zbyt duża? To na szczęście znacznie mniejszy problem.

Aby wyregulować temperaturę w pokoju, wystarczy zastosować głowicę z termostatem. Wyskalowana jest ona zazwyczaj od 1 do 5 (lub 6), co odpowiada konkretnym temperaturom. Gdy powietrze w pomieszczeniu nagrzeje się do ustawionej wartości, termostat odetnie dopływ gorącej wody do grzejnika. Dzięki temu można nie tylko łatwo utrzymać równomierną temperaturę we wnętrzu, ale i zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Jaką temperaturę ustawić w poszczególnych pomieszczeniach?

Zalecana temperatura w pomieszczeniach:

 • sypialnia: 16-18 °C,
 • pokój dzienny: 20-22 °C,
 • kuchnia: 17-20 °C,
 • łazienka: 22-25 °C,
 • pomieszczenia gospodarcze, garderoba, spiżarnia: 12-15 °C,
 • biuro/gabinet: 20-22 °C.

Warto pamiętać, że komfort termiczny nie zależy wyłącznie od temperatury powietrza. Zimne okna, ściany czy podłoga mogą sprawić, że odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa. Na komfort termiczny duży wpływa ma również wilgotność powietrza.

Autor: Szymon Sonik