Data publikacji:

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Garść inspiracji

Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu? Co zrobić, aby wyznaczyć granice w otwartej strefie dziennej, nie tworząc niepotrzebnych barier? Jeśli szukasz złotego środka i skutecznego przepisu na to, jak oddzielić kuchnię od salonu w naprawdę ciekawy sposób, poniżej znajdziesz kilka inspiracji. 
jak oddzielić kuchnię od salonu
Obecnie większość projektów nowych mieszkań w dużej mierze opiera się na planie otwartej strefy. Kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną część dzienną, a jedynie łazienki i sypialnie są osobnymi pomieszczeniami. Taki układ sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przez domowników i jest korzystny z aranżacyjnego punktu widzenia – duża, otwarta przestrzeń daje nie tylko pole do stylizacyjnego popisu, ale też sama w sobie wygląda dobrze.


Przeczytaj także: Jak urządzić szary salon?


Chociaż nowoczesne projekty wnętrz zacierają granice między pomieszczeniami tworzącymi wspólną strefę dzienną, mimo wszystko warto chociaż optycznie zaakcentować podział pomieszczeń ze względu na pełnione funkcje. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Zobacz kilka ciekawych pomysłów.

Wyspa kuchenna

To najłatwiejszy sposób na optyczne oddzielenie kuchni od salonu i podzielenie pomieszczenia na strefy. Szczególnie dobrym pomysłem jest wyspa kuchenna wyposażona w barek i hokery – w ten sposób nie tylko zaakcentujesz granice, ale stworzysz wygodne miejsce do spożywania posiłków. 

Stół kuchenno-jadalniany

To podobny sposób na oddzielenie kuchni od salonu, jak wspomniana wyżej wyspa, jednak efekt dekoracyjny będzie zupełnie inny. Wyspa, szczególnie duża, może być nieco „ciężka” optycznie i sprawiać, że pomieszczenie w rezultacie wyda się mniejsze. W przypadku stołu ważnym elementem jest to, że podłoga w dużej mierze pozostaje widoczna. Dzięki temu uzyskasz korzystne wrażenie optyczne – zaakcentujesz granice między strefami w pomieszczeniu, ale jednocześnie nie będzie się ono wydawać znacznie pomniejszone. 

Sofa

To dobre rozwiązanie problemu, jak oddzielić salon od kuchni, jeśli urządzasz naprawdę niewielkie mieszkanie. Sofa skierowana tyłem w kierunku kuchni, wyraźnie zaakcentuje granice między strefami. W tym przypadku warto jednak zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego wykonane będzie obicie. W kuchni dużo się dzieje i łatwo o zabrudzenia. Jeśli sofa będzie naprawdę blisko strefy, w który przygotowujesz posiłki, zadbaj o dobór obicia, które będzie odporne na plamienie i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Industrialna szklana ściana

Jeśli szukasz sposobu na efektowne oddzielenie kuchni od salonu, to może być dobry trop. Szklana ściana przypominająca okna w czarnej ramie ze szprosami, prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Daje minimalistyczny efekt i wyraźnie oddzieli kuchnię od salonu. Jednak przeszklenia sprawią, że wnętrze w pewnym sensie wciąż pozostanie wspólną całością i w niewielkim stopniu optycznie ograniczysz wolną przestrzeń.

Regał 

Ażurowy regał to również rozwiązanie utrzymane w klimacie stylu industrialnego. Możesz postawić na gotowe regały lub wybrać konstrukcję przygotowaną na zamówienie, która np. będzie sięgać niemal do samego sufitu. W ten sposób nie dość, że efektownie oddzielisz kuchnię od salonu to jeszcze zyskasz wiele miejsca do przechowywania kuchennych szpargałów czy naczyń. Przybory do gotowania wyeksponowane w taki sposób to częsty element wystroju w modnych restauracjach, więc w efekcie możesz wykorzystać najnowsze trendy również we własnych progach. 

Ściana i drzwi francuskie

Jeśli wolisz postawić wyraźne granice między salonem a kuchnią, ciekawym rozwiązaniem może być zabudowa z drzwiami francuskimi. Drzwi tego typu z reguły są białe, ale w sprzedaży znajdziesz też modele w innych kolorach, np. naturalnym czy czarnym. Najczęściej są to drzwi dwuskrzydłowe uchylne lub przesuwne. Ich cechą charakterystyczną są przeszklenia oraz szprosy. To właśnie dzięki nim drzwi prezentują się tak elegancko, a ponadto stworzą dość płynną granicę między salonem a kuchnią – pomieszczenia pozostaną widoczne, więc nie ograniczysz całkowicie przestrzeni. 

Oddzielenie kuchni od salonu – o czym warto pamiętać?

  • Solidny okap kuchenny – jeśli urządzasz strefę dzienną w niewielkim mieszkaniu, może się okazać, że okap kuchenny będzie jednym z kluczowych elementów wystroju. Chodzi oczywiście o zapachy, jakie powstają w trakcie gotowania. Jeśli sprzęt będzie działał nieefektywnie, zapach przypalonego jedzenia szybko rozniesie się po całym pomieszczeniu. A musisz wiedzieć, że domowe tekstylia, jak obicie kanapy, poduszki dekoracyjne, zasłony czy dywany, chłoną zapachy jak gąbką. Dlatego przed zakupem upewnij się, że efektywność działania okapu jest dostosowana do kubatury wnętrza, w jakim będzie pracować – ocenisz to za pomocą parametru mówiącego, ile razy zostanie wymienione w pomieszczeniu w ciągu godziny.
Najlepiej wybrać okap kuchenny działający w trybie wyciągu, ponieważ urządzenia tego typu odprowadzają zassane powietrze i parę wodną do wentylacji. Natomiast pochłaniacze jedynie filtrują powietrze i ponownie wtłaczają je do pomieszczenia.
  • Podłoga – jeszcze do niedawna w aranżacji wnętrz z otwartą strefą dzienną powszechnie montowano podłogi z dwóch materiałów – w części kuchennej stawiano na płytki, natomiast w pozostałych na panele lub deski. Naturalnie jest to funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ kafelki łatwo utrzymać w czystości i są odporne na wilgoć. Warto jednak wiedzieć, że łatwo możesz uniknąć tworzenia niepotrzebnych optycznych barier tego typu. 
Coraz częściej panele podłogowe można z powodzeniem montować również w pomieszczeniach wilgotnych. Modele winylowe szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli, ale panele laminowane o wysokiej klasie ścieralności także mogą być dobrym rozwiązaniem. Przed zakupem, warto upewnić się, że wybrany model nadaje się do montażu w kuchni.



Przeczytaj także:
  1. Jak dobrać oświetlenie w salonie?
  2. Salon z sypialnią. Jak urządzić?
  3. Czarne ściany w mieszkaniu. Czy warto i gdzie pasują?


Autor: Kamila Zalińska-Woźny