Data publikacji:

Jak pozbyć się rybików? Sposoby na rybiki w domu

Rybik cukrowy, zwany również srebrzykiem, to podłużny owad o srebrnych łuskach i beżowo-brązowych odnóżach. Jest jednocentymetrowym robaczkiem, który chętnie zamieszkuje nasze domy i mieszkania, szczególnie chętnie bytując w łazienkach. Choć nie stanowi żadnego zagrożenia, raczej nie jest mile widziany. Sprawdź więc, jak pozbyć się rybików – raz a dobrze!

jak pozbyć się rybików

Rybiki – dlaczego pojawiają się w domach i mieszkaniach?

Rybiki cukrowe to powszechnie występujące zwierzątka – żyją na niemal każdym kontynencie i z wielką ochotą wprowadzają się do naszych domów i mieszkań. Najbardziej cenią sobie pomieszczenia ciepłe i wilgotne, dlatego też najczęściej można je spotkać w łazienkach. Jako że nie przepadają za światłem słonecznym, ze swoich kryjówek wychodzą w nocy – i to właśnie w nocy mieszkańcy najczęściej odkrywają jednego lub kilku dodatkowych lokatorów.

Rybiki cukrowe odżywiają się właściwie wszystkim. Z chęcią zjedzą zarówno leżący na podłodze złuszczony naskórek, jak i malutkie włókna dywanika łazienkowego. Nie są jednak szczególnymi głodomorami – bez dostępu do jedzenia mogą przeżyć nawet… rok.

Zanim przeczytasz, jak pozbyć się rybików, ważna informacja: pamiętaj, że są to stworzenia zupełnie dla ciebie niegroźne. Nie przenoszą żadnych chorób, nie gryzą, nie atakują, są bardzo płochliwe i z racji nocnego trybu życia – „dyskretne”. Wiele osób – zamiast z nimi walczyć, po prostu je ignoruje.

Sprawdź również, co zrobić, kiedy masz robaki w domu

Jak pozbyć się rybików za pomocą domowych metod?

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się rybików cukrowych bez użycia trującej chemii? Oto kilka wskazówek:

Bardzo dokładnie posprzątaj

Niestety, pierwszy krok to naprawdę dokładne posprzątanie łazienki bądź kuchni – w zależności od tego, gdzie akurat zamieszkały rybiki. Poodsuwaj szafki kuchenne, lodówkę, pralkę. Skup się umyciu wszystkich tych zakamarków, w których zazwyczaj się nie sprząta, a które mogą teraz stanowić wygodne lokum rybików.

Walcz z wilgocią

Wilgoć jest sprzymierzeńcem tych małych stworzonek, dlaczego warto z nią walczyć. Oczywiście w tym miejscu z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak pozbyć się rybików z łazienki, skoro w pomieszczeniu tym nierzadko schnie pranie i każdy domownik się myje.

Na początek spróbuj prostego wietrzenia – zawsze rano i wieczorem otwieraj okna. Jeśli jest to „ślepa” łazienka, rozłóż w niej akcesoria, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Ustaw je nie tylko na podłodze, ale także w szafkach. Inny sposób to zamontowanie wentylatora.

Uwaga! Jako domowe pochłaniacze wilgoci mogą posłużyć również woreczki z żelem krzemionkowym. To te, które wkładane są do kartonów, w których sprzedawane są na przykład buty. Pamiętaj jednak, że metodę tę odradza się, jeśli w domu są małe dzieci albo zwierzaki.

Wykorzystaj naturalny olejek

Sprawdzonym naturalnym środkiem na rybiki jest preparat sporządzony z wody, soku z cytryny oraz olejku lawendowego. Wszystkie te składniki połącz w proporcjach 1:1:1, wylej odrobinę na szmatkę, a następnie przemyj tą szmatką wszystkie powierzchnie. Rób to codziennie, a nie tylko odstraszysz rybiki, ale dodatkowo sprawisz, że w pomieszczeniu będzie unosił się piękny, świeży zapach.

Wykorzystaj zioła

Jak pozbyć się rybików, jeśli już wszystkie powyższe metody nie przyniosły oczekiwanego skutku? Możesz sięgnąć po zioła. Rybiki nie cierpią przede wszystkim goździków, rozmarynu czy cynamonu. Połącz je wszystkie, przesyp do specjalnego woreczka z tkaniny, a następnie ułóż woreczek w miejscu pojawiania się rybików.

Sięgnij po kwas borowy

Do walki z rybikami możesz użyć też kwasu borowego. Trzy łyżeczki kwasu wymieszaj z połową ugotowanego ziemniaka i łyżeczką cukru. Następnie z papki przygotuj kilka drobniutkich kulek i porozkładaj je w pomieszczeniu. Nie stosuj tej metody, jeśli w domu są zwierzęta albo małe dzieci.

Jak pozbyć się rybików z łazienki za pomocą domowej pułapki?

Jak pozbyć się rybików, jeśli ktoś nie może albo zwyczajnie nie ma ochoty robić ziołowych mieszanek albo odsuwać ciężkich mebli? W takiej sytuacji należy spróbować zwabić robaczki – wprost do domowej pułapki.

Do przygotowania pułapki potrzebujesz słoika, szerokiej taśmy klejącej oraz dwóch łyżeczek cukru. Owiń słoik taśmą, potem do środka wsyp cukier. Takich pułapek przygotuj kilka – rozłóż je w różnych zakamarkach pomieszczenia.

Jak się pozbyć rybików z użyciem profesjonalnych środków?

Ostatecznie możesz też oczywiście użyć profesjonalnych środków do zwalczania rybików – cechują się wysoką skutecznością i nie są szczególnie drogie. Czego dokładnie warto użyć?

Spray

Większość preparatów do oprysków zawiera cypermetrynę oraz geraniol – substancje, które pomagają zwalczyć również inne robactwo, między innymi prusaki. Spray błyskawicznie likwiduje rybiki (większość preparatów działa już po 30 minutach) i jest wydajny.

Pułapka

Na rynku dostępne są również specjalne pułapki, które umożliwiają odłowienie dorosłych rybików, dzięki czemu nie mogą one już się rozmnażać. Pułapka jest małego rozmiaru. W jej środku znajduje się specjalna substancja, której zapach wabi robactwo. Rybiki wchodzą do środka pułapki i przyklejają się do podłoża. Warto zauważyć, że jest to jedna z metod zupełnie bezpiecznych – można ją stosować nawet jeżeli w domu są malutkie dzieci albo zwierzęta.

Trutka z wabikiem

Trutka na rybiki działa na bardzo prostej zasadzie. Specjalną pastę zawierającą cukry proste (wabik) oraz cypermetrynę (substancja trująca) wykłada się w zakamarkach, w których najczęściej pojawiają się rybiki. Produkt działa po około 4 godzinach.

Autor: Robert Wojtaś