Data publikacji:

Jak spreparować mech?

Dekoracje z mchu preparowanego to popularne dodatki do stylizacji wnętrz. Świetnie sprawdzają się w roli obrazów ściennych, stroików czy sezonowych ozdób. Jeśli lubisz projekty typu DIY i chcesz wykonać zielony obraz, zobacz, jak spreparować mech oraz poznaj garść inspiracji i pomysłów na ozdoby tego typu.

jak spreparować mech

Naturalne inspiracje i ozdoby cieszą się ogromną popularnością w aranżacji wnętrz. Stoliki pieńki, suszone trawy i gałązki czy właśnie mech to dodatki, dzięki którym w stylizacji pomieszczenia można przemycić jeszcze więcej odwołań do natury, a co za tym idzie, wykreować przyjazną przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi. Co ciekawe, wiele ozdób tego typu można wykonać samodzielnie. Jak spreparować mech i wykonać przy jego pomocy ciekawe dodatki do domu? Przekonajmy się.

Sprawdź również, , jakie są trendy w aranżacji wnętrz w 2020 roku.

Jak spreparować mech?

Nie jest to zadanie trudne, ale trzeba się do niego przygotować. Przede wszystkim w takim wydaniu świetnie sprawdza się chrobotek reniferowy czy mech płaski. Gotowe półprodukty, które wykorzystasz do dekoracji tego typu, znajdziesz w sklepach florystycznych, kwiaciarniach oraz w internecie. Jeśli jednak lubisz dodatki wykonane własnoręcznie od początku do końca, zobacz, jak spreparować mech.

Preparowanie polega na kilkudniowym namaczaniu mchu w roztworze wody i gliceryny o stężeniu 30%. Gliceryna posiada właściwości higroskopijne, co prowadzi do wysuszania roślin. Preparat jest stosowany od lat w przemyśle florystycznym i zastosowanie gliceryny pozwala na skuteczne wysuszenie mchu przy jednoczesnym zachowaniu jego elastyczności. W efekcie materiał nie kruszy się, ani nie łamie. 

Glicerynę niezbędną do spreparowania mchu można kupić np. w aptece. Proces preparowania trwa około 3 dni. Warto wiedzieć, że w jego trakcie mech, jak i inne rośliny, tracą swoją zielona barwę, ponieważ działanie gliceryny prowadzi także do utraty chlorofilu. Dlatego pod koniec preparowania mchu do roztworu należy dodać np. naturalny barwnik florystyczny.

Dekoracje z mchu preparowanego – inspiracje

Obrazy ścienne

To jedna z najpopularniejszych form wykorzystania mchu preparowanego w stylizacji wnętrza. Płaty wysuszonego chrobotka przytwierdza się np. za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju na gorąco do tekturowego arkusza, który następnie umieszczony zostaje w ozdobnej ramce. 

Szczególnie ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać, jeśli postawisz na ramy o ciekawych kształtach. Przykładowo obrazy z mchu w formie rombów czy heksagonów świetnie wpiszą się w nowoczesną estetykę. 

Innym pomysłowym sposobem na dekoracje ścienne z mchem preparowanym w roli głównej jest wykończenie przy jego użyciu różnych napisów i kolaży. W sprzedaży znajdziesz ozdoby składające się z liter wykonanych np. ze sklejki lub korka. Elementy tego typu również można ciekawie ozdobić za pomocą mchu.

Stroiki i ozdoby na stół

Mech preparowany dobrze sprawdzi się jako element dekoracji stołu. Możesz go umieścić w modnych szklanych pojemnikach i komponować z innymi ozdobami czy przytwierdzić do słomianych lub wiklinowych wianków.

Sezonowe ozdoby

Dodatek tego typu będzie też dobrym uzupełnieniem ozdób na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocne. Mech będzie się pięknie komponować z szyszkami, gwiazdkami anyżku czy suszonymi plastrami pomarańczy.

Jeśli już wiesz, jak spreparować mech i jakie dekoracje wykonać przy jego użyciu, warto zastanowić się, jak maksymalnie długo utrzymać dobry wygląd ozdób tego typu. Okazuje się, że najlepiej jest je przechowywać w wilgotnych pomieszczeniach. Będzie to zatem strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz sposobu na udekorowanie łazienki czy kuchni – w pomieszczeniach tych panuje zwiększony poziom wilgotności powietrza.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny