Data modyfikacji:

Jak ukryć rury w małej łazience? Sprytne sposoby

Elementy instalacji prowadzone na powierzchni ścian mogą skutecznie zepsuć cały efekt aranżacyjny. Rury widoczne jak na dłoni nie prezentują się dobrze. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na ich zamaskowanie. Jeśli nie chcesz porywać się na kosztowny remont obejmujący zmianę przebiegu rur w łazience, zobacz, jak można je łatwo ukryć.

jak ukryć rury w małej łazience

To częsty problem, z jakim borykają się właściciele mieszkań w budynkach powstałych przed laty. Widoczne elementy instalacji nie muszą jednak już zawsze szpecić twojej łazienki czy przedpokoju. Jeśli chcesz zamaskować rury kanalizacyjne, CO czy instalacji wodociągowej lub różnego rodzaju kable i przewody, do dyspozycji masz kilka sprawdzonych rozwiązań.

Sprawdź również, jak wykorzystać drewno w łazience.

Maskowanie rur łazienkowych – zabudowa z płyt

To najpopularniejsza i jednocześnie bardzo efektywna metoda maskowania rur w łazience. Wystarczy wykonać zabudowę z aluminiowych profili oraz płyt gipsowo-kartonowych, co pozwoli na dokładne ukrycie rur biegnących po ścianie. 

Taką zabudowę następnie się maluje lub pokrywa odpowiednim materiałem wykończeniowym, np. glazurą. Co ciekawe, to może być dobry przyczynek do wykonania dodatkowych półek w łazience – w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej możesz wykończyć dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków. Trzeba jednak pamiętać, aby wykonać otwory rewizyjne, które zapewnią łatwy dostęp do instalacji.

Przygotowanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych w celu zamaskowania rur nie jest zadaniem trudnym. Aluminiowe profile należy przykręcić do ścian, posadzki i sufitu, a następnie do nich przytwierdzić przycięte na wymiar płyty. Na kolejnym etapie następują prace tynkarskie i układanie finalnego materiału wykończeniowego. Prace tego typu wymagają precyzji i pewnego doświadczenia w majsterkowaniu, dlatego warto zlecić je doświadczonemu specjaliście.

Maskownice do rur

Na rynku znajdziesz także gotowe rozwiązania, pozwalające na maskowanie rur w łazience czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Maskownice tego typu przypominają sztukaterię i charakteryzują się dekoracyjnym wykończeniem. Dzięki nim nie tylko zamaskujesz rury, ale też urozmaicisz stylizację pomieszczenia.

W sprzedaży znajdziesz różne modele maskownic tego typu. Z reguły są one wykonane z gipsu lub tworzywa sztucznego. Przed zakupem sprawdź, do maskowania jakich rur przeznaczone jest konkretne rozwiązanie.

Jak ukryć rury w łazience? Roszady wnętrzarskie

Okazuje się, że zamaskowanie rur w małej łazience możliwe jest także na etapie urządzania pomieszczenia. Niektóre rury możesz ukryć dzięki meblom. Zabudowa meblowa wykonana na wymiar pozwoli skutecznie ukryć rury biegnące np. w dolnej części ściany.

W tym przypadku szalenie ważne jest, aby zachować możliwość wglądu do tych elementów instalacji poprzez otwory rewizyjne. Co więcej, rury można skutecznie zamaskować nie tylko za pomocą mebli na wymiar. Dobierając odpowiedni zestaw mebli, np. w słupku, i dosuwając go do newralgicznego miejsca, również możesz częściowo ukryć te elementy.

Do dyspozycji masz również kilka innych wnętrzarskich trików. Jeśli rury biegną pionowo w narożniku pomieszczenia, w ich sąsiedztwie możesz zamontować hak, na którym zawiśnie lekka doniczka z pnącą rośliną. Jej pędy z czasem ukryją częściowo elementy instalacji, co przełoży się na estetykę całego wnętrza, a ty zyskasz dodatkową ozdobę pomieszczenia. W podobny sposób możesz wykorzystać inne wiszące dekoracje.

Jak widzisz, rury i przewody wcale nie muszą być wyeksponowanym elementem wykończenia łazienki. Wystarczy odrobina kreatywności, aby skutecznie je zamaskować, a tym samym poprawić wygląd wnętrza.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny