Wymieniasz umywalkę, montujesz nowy brodzik lub pozbywasz się wanny na rzecz prysznica? Z dużym prawdopodobieństwem czeka cię walka ze starym silikonem. Czy jest uniwersalny sposób na to, aby się go pozbyć? Podpowiadamy, jak usunąć silikon i zastąpić go nowym.
Silikonowanie armatury łazienkowej jest jednym z najpopularniejszych sposobów uszczelniania elementów. Z czasem jednak warstwa silikonu kruszeje, pęka i czernieje, przez co nie wygląda estetycznie i nie spełnia swojej funkcji. W jaki sposób pozbyć się silikonu z wanny, płytek czy szkła?
W pierwszej kolejności najlepiej usunąć większe kawałki silikonu. Niektóre z nich wystarczy po prostu oderwać. Jeśli zrobisz to delikatnie, warstwa fugi precyzyjnie odejdzie od powierzchni. Skutecznym sposobem jest także wycięcie silikonu za pomocą ostrego noża, nożyka do tapet czy żyletki. Pamiętaj jednak o tym, by nie porysować powierzchni. O ile szkło dobrze zniesienie kontakt ze stalowym ostrzem, plastikowe elementy dość łatwo zarysować.
Sprawdź również, czym czyścić mosiądz.
Nawet jeśli wykonasz powyższe kroki precyzyjnie, na uszczelnianych silikonem elementach mogą pozostać resztki silikonu sanitarnego. Należy je zmyć odpowiednim preparatem. Co prawda, da się to zrobić np. acetonem, jednak jest to wyjątkowo agresywny środek, który może uszkodzić lub zmatowić wiele materiałów.
Znacznie lepiej nada się zmywacz do silikonu. Dedykowany preparat do usuwania silikonu rozpuści białą masę, dzięki czemu zbierzesz resztki zwykłą ściereczką lub plastikową szpatułką. Najwygodniejszy w aplikacji jest zmywacz silikonowy w żelu, który można precyzyjnie nałożyć na pozostałości silikonu.
Dzięki temu nie ubrudzisz nim i nie uszkodzisz sąsiednich elementów. Upewnij się też, z jakimi materiałami dany środek nie może mieć kontaktu i w razie potrzeby zabezpiecz je taśmą malarską.
Większość domowych zanieczyszczeń można usunąć przy pomocy prostych środków, np. octu, kwasku cytrynowego, płynu do mycia naczyń czy sody oczyszczonej. Jak usunąć stary silikon domowym sposobem?
Jeżeli zabrudzenie jest niewielkie, możesz spróbować użyć octu. Nasącz nim kuchenny zmywak, a następnie zetrzyj stary silikon. Zaskakująco dobrą metodą usuwania silikonu jest także zamrożenie go.
Jeśli schłodzisz silikon sanitarny wystarczająco mocno (np. kostkami lodu), uda ci się go połamać na kawałki. Znacznie prostsze jest natomiast zmycie świeżego, niezaschniętego silikonu. Wówczas wystarczy użyć płynu do mycia naczyń.
Powszechnym problemem jest ciemnienie starego silikonu. Czarne plamki to nic innego, jak pleśń rozwijająca się w miejscach o podwyższonej wilgotności. W żadnym wypadku nie należy tego tolerować. Pleśń jest nie tylko nieestetyczna, ale i szkodliwa dla zdrowia.
Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli zwykłe detergenty do czyszczenia łazienki zawiodą, wyczyść silikon preparatem do usuwania pleśni. Ma on w składzie podchloryn sodu, czyli znany i skuteczny środek do dezynfekcji. Pamiętaj jednak, że ma on silną woń chloru, znaną chociażby z basenów, dlatego dokładnie wywietrz łazienkę po zastosowaniu tego rodzaju preparatu.
Autor: Szymon Sonik