Data publikacji:

Jak uszczelnić okna? Uszczelnianie okien krok po kroku

Nieszczelne okna sprawiają, że do wnętrza dostaje się wiatr oraz wilgoć. Z domu uciekać może nawet 25-30% ciepła, co z kolei powoduje zwiększenie opłat za ogrzewanie. Ten problem dotyczy również ciebie? Sprawdź w artykule, jak uszczelnić okna silikonem, pianką czy listwami!

jak uszczelnić okna

Jak uszczelnić okna? Skuteczne sposoby

Nieszczelne okna to prawdziwa zmora w chłodne, wietrzne dni. Nie tylko sprawiają, że w domu jest zimno, lecz także zwiększają znacznie rachunki za ogrzewanie. Gdy chłodne powietrze wpada przez szczeliny, trzeba mocniej podkręcać moc grzejników, co skutkuje wyższymi opłatami.

Uważa się, że przez nieszczelne okna może uciekać nawet 25-30 % ciepła. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, koniecznie musisz poznać skuteczne sposoby na uszczelnianie okien.

Sprawdź również, jak rozjaśnić ciemne mieszkanie.

Jak i czym uszczelnić okna? Zanim przystąpisz do działania, dokładnie zbadaj źródło problemu. Sprawdź, które miejsca są nieszczelne i dlaczego. Następnie zastanów się nad wyborem materiału. Do uszczelniania okien wykorzystać można:

  • silikon,
  • piankę poliuretanową,
  • listwy,
  • taśmę paroszczelną,
  • uszczelki.

Poniżej opisujemy, jak uszczelnić okno powyższymi materiałami krok po kroku.

Jak uszczelnić okna silikonem?

Silikon świetnie nadaje się do uszczelniania okien plastikowych oraz drewnianych. Można wykorzystać go do wypełniania szpar między szybą a ramą okienną. Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj silikonu w zależności od tego, z czego wykonane jest okno.

Aby uszczelnić okna silikonem, użyj specjalnego pistoletu i zaaplikuj cienką warstwę produktu w miejsce, gdzie występuje nieszczelność.

Uszczelnianie okien pianką

Pianka poliuretanowa to kolejny dobry produkt do uszczelniania okien. Jest bardzo trwała i odporna nie tylko na uszkodzenia, lecz także na grzyby. Uszczelnianie okien PCV pianką należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z instrukcją. Sprawdź, w jakich warunkach i w jaki sposób pianka powinna być aplikowana.

Pianka poliuretanowa znacznie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu dokładnie wypełnia wszelkie szpary w oknach. Gdy całość wyschnie, usuń nożykiem jej nadmiar, a następnie pokryj ją taśmą ochronną. W ten sposób zabezpieczysz piankę przed działaniem promieni słonecznych.

Jak uszczelnić okna taśmą?

Taśma paroszczelna to najbardziej profesjonalny produkt do uszczelniania okien plastikowych lub drewnianych. Jest odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Jej aplikacja jest jednak dość trudna.

Istnieje kilka rodzajów taśm do uszczelniania okien. Zanim wybierzesz odpowiednią i przystąpisz do działania, zapoznaj się uważnie ze wskazówkami producenta oraz z instrukcją. Niektóre taśmy wymagają nawet całkowitego demontażu okna. Postępuj starannie i dokładnie, a efekt na pewno będzie tego wart.

Uszczelnianie okien listwami

Listwy uszczelniające montuje się zazwyczaj na styku tynku oraz ościeżnicy okiennej. Są odporne na uszkodzenia, wilgoć oraz promieniowanie UV. Ich montaż jest dość prosty, choć należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta i wykonywać wszystkie kroki bardzo dokładnie.

Jak uszczelnić okna drewniane czy plastikowe listwami? Najpierw oczyść i odtłuść ościeżnicę, a także przytnij listwy do odpowiedniej wielkości. Następnie zacznij przyklejać listwę do ościeżnicy, stopniowo usuwając pasek zabezpieczający. Pamiętaj o zabezpieczeniu okna folią oraz przyklejeniu siatki do glifu. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta, a na pewno ci się uda.

Jak uszczelnić okna uszczelką?

Uszczelnianie okien uszczelkami to zdecydowanie najprostsza i najtańsza metoda. Niestety jest również najmniej trwała, ale każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Pamiętaj, że uszczelki nadają się głównie do uszczelniania okien plastikowych. Może być ciężko przylepić je do drewnianej ramy.

Jak uszczelnić okna plastikowe uszczelką? Dokładnie oczyść i osusz okno i wybierz odpowiedni produkt. Następnie przyklej uszczelkę do ramy i odczekaj, aż całość wyschnie.

Jak uszczelnić okno dachowe?

Uszczelnianie okien dachowych może być nieco bardziej problematyczne. Uszczelki mogą odpadać z okien umieszczonych pod skosami, dlatego lepiej wybrać specjalistyczny produkt przeznaczony konkretnie do okien tego typu.

Autorka: Olga Wacholc