Data publikacji:

Jak wyczyścić materac? Wypróbuj te domowe sposoby

Z pewnością wiesz, jak ważną rolę w zdrowym śnie odgrywa dobry materac. Odpowiednie materiały to jednak nie wszystko – aby wypoczynek był naprawdę na wysokim poziomie, materac należy regularnie czyścić. Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasz poradnik, w którym tłumaczymy, jak wyczyścić materac domowymi metodami.
jak wyczyścić materac

Przeczytaj również: Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania?

Trudno o dobry wypoczynek bez porządnego materaca. Większość osób przykłada bardzo dużą uwagę do wyboru odpowiedniego typu materiału oraz twardości. A co z utrzymaniem go w czystości? Jak dbać o higienę materaca na co dzień?

Materac, ze względu na swoje gabaryty, może wydawać się bardzo trudny w czyszczeniu. W rzeczywistości istnieje sporo prostych i domowych sposobów, dzięki którym zachowasz go w nienagannej czystości oraz usuniesz z pozoru bardzo trudne zabrudzenia.

Jak wyczyścić materac? Domowe metody na odświeżenie materaca

Proste zabiegi odświeżające na materacu warto stosować raz w miesiącu. Dzięki temu zachowa on świeżość, co z pewnością przełoży się na podwyższony komfort wypoczynku.

Podobnie jak w pościeli, w materacu rozwijają się roztocza – mikroorganizmy żywiące się kurzem oraz martwym naskórkiem. Roztocza mogą być groźne dla alergików, ponieważ są silnie alergizujące. Aby uniknąć ich obecności, warto zakupić materac o właściwościach hipoalergicznych, np. wykonany z lateksu lub pianki termoplastycznej. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w takich materacach mogą rozwijać się mniejsze ilości roztoczy. Jak się ich pozbyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić materac z roztoczy, możesz wykorzystać najzwyklejszy odkurzacz o dużej mocy ssania. Materac, po zdjęciu ochronnego pokrowca, wystarczy odkurzyć, by usunąć z niego większość alergizujących drobnoustrojów.

Raz na jakiś czas warto zafundować materacowi dogłębne czyszczenie na mokro. Rozwiązaniem pozwalającym usunąć roztocza z wnętrza materaca jest wyczyszczenie go odkurzaczem piorącym. Wysoka temperatura pary jest zabójcza dla tych drobnoustrojów. Z zewnątrz możesz wyczyścić materac preparatem przeznaczonym do czyszczenia tapicerek. Taki zabieg warto przeprowadzić także wówczas, gdy zakupiłeś od kogoś używany materac.

Wskazówka: obracaj materac regularnie

Jeśli posiadasz materac dwustronny, co najmniej raz na sześć miesięcy przewróć go na drugą stronę. Dzięki temu materac samoczynnie pozbędzie się wilgoci, a także na dłużej zachowa dobry kształt. To również prosty sposób na przewietrzenie materaca.

Jak wyczyścić materac do spania z trudnych plam?

Regularne odświeżanie i odkurzanie materaca sprawi, że będzie on higienicznie czysty i zachowa ładny zapach. Jednak co z sytuacjami awaryjnymi? W końcu niejednej osobie zdarzyło się, że materac został zabrudzony przez zwierzę lub małe dziecko. Wcale nierzadkimi sytuacjami są również te, w których plamy powstają przez krew czy wymiociny.

Takie plamy stanowią spore wyzwanie – gdy wnikną w materac, trudno będzie je wyczyścić. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.

Jak wyczyścić materac z krwi, moczu lub wymiocin?

Wypadki chodzą po ludziach. Zwierzak nienauczony czystości, moczące się małe dziecko lub nieoczekiwane problemy żołądkowe mogą spowodować, że materac nagle zostanie zanieczyszczony. W takiej sytuacji najważniejsze jest natychmiastowe działanie – nie można doprowadzić do tego, by płyny wniknęły w głąb materaca.
Świeże plamy z krwi, moczu lub wymiocin można usunąć domowymi metodami. W tym celu sięgnij po naturalne środki czyszczące, które z pewnością masz w kuchni.
  • Plamę na materacu jak najszybciej posyp solą, a następnie przepłucz zimną wodą.
  • Jeśli sól nie okaże się skuteczna, nałóż na nią pastę z sody oczyszczonej zmieszanej z odrobiną wody. Po kilku minutach wytrzyj sodę miękką ściereczką.
  • Innymi substancjami, które szybko usuwają trudne plamy, są woda utleniona oraz ocet spirytusowy. Na pewno poradzą sobie ze świeżą krwią. Istotną wadą octu jest jego nieprzyjemny zapach, dlatego po czyszczeniu nim materaca konieczne będzie wypranie go detergentem.
  • Pamiętaj, że plamy na materacu nie należy wcierać, a zdejmować delikatnie tylko w jednym kierunku.
  • Płyny, które bardzo szybko wnikają w materac, takie jak np. mocz, wymagają zastosowania produktu, który skutecznie je pochłonie. Wiele osób rekomenduje posypanie zabrudzeń mąką kukurydzianą lub ryżem. Po upływie kilkunastu minut materac należy odkurzyć.
  • Jeśli po czyszczeniu materaca plama zniknęła, ale nadal wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach, sięgnij po specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia materacy. Po ich zastosowaniu wyczyść materac odkurzaczem piorącym, który zdezynfekuje go od środka.

Zapobiegaj – stosuj pokrowiec na materac

Do każdego nowego materaca powinien być dołączony pokrowiec. Pozwala on na utrzymanie materaca w higienie, ale także chroni go przed zabrudzeniami w nagłych wypadkach. Warto zaopatrzyć się w pokrowiec zamienny, który posłuży ci, gdy pierwszy trzeba będzie wyprać.

W łóżku, w którym śpi małe dziecko, warto dodatkowo zastosować foliowy i nieprzemakalny pokrowiec, który jeszcze lepiej uchroni materac przed plamami z moczu. Takie same pokrowce warto stosować również w mieszkaniu, w którym przebywają zwierzęta mające problemy z zachowaniem czystości.
Wiesz już, że materac można z powodzeniem wyczyścić za pomocą domowych metod. Liczy się szybka reakcja i natychmiastowe działanie. Aby uniknąć kryzysowych sytuacji w przyszłości, zabezpieczaj swój materac za pomocą pokrowca. Tyle wystarczy, by na długo zachował świeżość i dobry wygląd.
Autorka: Joanna Stanuch