Data publikacji:

Jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy?


Okapy teleskopowe zyskują popularność dzięki relatywnie niskim kosztom urządzenia, dużej efektywności i możliwości zamontowania go pod szafką, dzięki czemu zyskujemy więcej przestrzeni do zagospodarowania. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż okapu podszafkowego teleskopowego, przydadzą nam się pewne wskazówki, które zagwarantują nam sukces tej operacji. Jak zamontować okap podszafkowy teleskopowy?
naprawa okapu

Jak przygotować się do montażu okapu podszafkowego teleskopowego?


Jeśli podczas remontu kuchni wybieramy nowe sprzęty AGD, nie możemy zapomnieć o okapie. Żadna kuchnia nie może obyć się bez urządzenia, którego zadaniem jest pochłanianie pary i zapachów, które generują się podczas gotowania posiłków. Na szczęście, podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, montaż i instalacja okapu podszafkowego teleskopowego nie należy do dużych wyzwań.

Co będzie nam potrzebne? Wiertarka z wiertłami przystosowanymi do materiału, w jakim wykonana jest szafka kuchenna (w większości przypadków to drewno), ołówek oraz śrubokręty. Wybór okapu powinien być poprzedzony analizą naszej kuchni oraz możliwością podłączenia urządzenia do instalacji wentylacyjnej. O tym powiemy później, jednak warto na samym etapie wyboru okapu zwrócić uwagę na ten fakt. Jeśli mamy już okap i niezbędne narzędzia, czas wziąć się do pracy. 

Montaż okapu w szafce wiszącej


Do każdego modelu okapu teleskopowego podszafkowego załączona jest precyzyjna instrukcja obsługi, która podpowiada nam, jakiej wielkości otwór należy wyciąć w celu umieszczenia okapu. Podczas wycinania otworu zwróćmy szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo oraz czyste cięcie, które zagwarantuje nam dobrą kondycję szafki wiszącej już po wykonaniu pracy. Kolejnym elementem prac jest wywiercenie odpowiednich małych otworów, które posłużą przytwierdzeniu naszego okapu do szafki.

Gdy wszystkie prace związane z obróbką naszej szafki zostały zakończone, pozostaje nam dopasować urządzenie w celu finalnego sprawdzenia, czy dziurki oraz otwór został wykonany poprawnie. Gdy wszystko poszło zgodnie z planem, zamontujmy elementy mocujące dołączone do okapu oraz przytwierdzamy nasz okap podszafkowy za pomocą wkrętarki lub wkrętaków.

Pamiętajmy, by montaż okapu odbywał się bez filtra węglowego. Po prawidłowym montażu przychodzi właśnie czas na instalację filtra, który w zależności od wybranego modelu, był dołączony w zestawie lub został dokupiony osobno. 

Podłączenie okapu do prądu


Przechodzimy do kolejnego etapu instalacji naszego okapu, jakim jest podłączenie do prądu. I już na etapie remontu czy aranżacji kuchni jeszcze przed zakupem urządzeń AGD powinniśmy bardzo dobrze przeanalizować rozkład gniazdek elektrycznych. Nie każde urządzenie dysponuje bardzo długim kablem, dlatego warto jest już na etapie prac wykończeniowych zwizualizować sobie, jak nasza kuchnia będzie wyglądała z pełnym wyposażeniem.

Niektóre okapy teleskopowe podszafkowe są wyposażone we wtyczkę, co minimalizuje trudności z instalacją urządzenia. Pozostaje nam tylko pamiętać o tym, by z tyłu szafki wiszącej wywiercić otwór, który pozwoli nam uzyskać schludny i niewidoczny dostęp urządzenia do gniazdka. Często jednak zdarza się, że zakupiony okap nie ma wtyczki. Co wtedy powinniśmy zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem, szczególnie gdy nie posiadamy żadnego doświadczenia w obszarze elektryki, jest pozostawienie podłączenia osobie z uprawnieniami elektryka. 

Okap z obiegiem otwartym czy zamkniętym?


Powracamy do tematu dwóch rodzajów okapów dostępnych na rynku. Czy montaż okapu w obiegu zamkniętym różni się znacznie od montażu okapu w obiegu otwartym?

W pierwszym wariancie wystarczy stosować się do instrukcji producenta i naszych wskazówek. Po przymocowaniu urządzenia pod szafką i podłączeniu go do prądu wszystko powinno działać zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku okapu z obiegiem otwartym, gdzie para przedostaje się instalacją wentylacyjną, okap powinien być dodatkowo połączony rurą, której średnica musi zostać dostosowana do otworu w samym urządzeniu. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób poprawnie wykonać połączenie okapu z układem wentylacyjnym, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy zagwarantują nam skuteczny montaż i satysfakcję działania urządzenia. 
Autor: Norbert Rukowski