Data modyfikacji:

Jaka pompa do basenu?

Orzeźwiająca kąpiel w przydomowym basenie to idealna recepta na upały. Zadbaj o to, by przebiegła w czystych i higienicznych warunkach. Podstawą czystości basenu jest regularne filtrowanie wody. Jaką pompę do basenu wybrać? Opowiadamy na najczęstsze pytania.

pompa do basenu

Czy pompa filtrująca do basenu jest niezbędna?

Wysoki koszt wody i świadomość ekologiczna nie pozwalają na częstą wymianę wody w basenie. Jednocześnie nie warto polegać na samych chemicznych środkach odkażających wodę, gdyż nie są obojętne dla zdrowia. Nawet w niewielkim basenie ogrodowym warto zamontować pompę filtrującą, która oczyści wodę z grubszych zanieczyszczeń: piasku, pyłów, liści, naskórka, włosów, traw czy owadów.

Większość basenów ma taką pompę w zestawie. Problem w tym, że nie zawsze jest to urządzenie wysokiej jakości. Wydajność takiej pompy może być niewielka i niewystarczająca do oczyszczenia całej niecki. Dobrej jakości pompa basenowa jest w stanie przefiltrować wodę w ciągu doby czterokrotnie. Dwa, trzy cykle również są zadowalającym wynikiem.

Znacznie gorzej jest wtedy, gdy pompa nie przefiltruje całej wody ani razu. Na powierzchni wody bardzo szybko pojawi się nieestetyczny, zielonkawy nalot. To rozwijające się w brudnej wodzie glony. Bez względu na to, jaki basen do ogrodu wybierzesz, powinieneś zadbać o jego utrzymanie w czystości.

Jak dobrać pompę basenową?

Dobór pompy basenowej nie sprawi ci żadnego kłopotu. Producenci urządzeń wyraźnie wskazują, do jakiej pojemności lub średnicy basenu nadaje się dany model pompy. Co jednak warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu? Oto rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.

  • Średnica otworu wylotowego – standard otworów wylotowych w basenach ogrodowych to 32 i 38 mm. Średnica węża pompy powinna być taka sama lub odrobinę większa. W innym przypadku trzeba skorzystać ze złączki redukcyjnej, która ograniczy przepływ wody.
  • Wydajność pompy – wydajność basenowej pompy dobierana jest do pojemności basenu oraz jego kształtu. Przepustowość podaje się w litrach na godzinę. Na tej podstawie można wyliczyć odpowiednie parametry, by woda została przefiltrowana 3-4 razy na dobę. Uwaga! Jeśli pompa będzie zbyt słaba, może nie zassać wody z odległych zakamarków basenu.
  • Dodatkowe akcesoria – moc ssącą pompy basenowej można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli planujesz podłączyć pompę do odkurzacza basenowego, skimmera lub pompy ciepła, upewnij się, jakiej wydajności wymagają poszczególne urządzenia.
  • Moc urządzenia – zakup zbyt mocnej pompy filtrującej również jest błędem. Jej skuteczność nie będzie odczuwalna (filtrowanie czystej już wody), a narazi cię na dodatkowe koszty. 10% zapasu mocy wystarczy.

Sprawdź również, co to jest basen kanadyjski.

Pompa do basenu piaskowa: czy warto?

Najtańsze pompy basenowe wyposażone są w filtr papierowy. Można go kilkukrotnie wyczyścić, jednak po czasie i tak trzeba go wymienić na nowy. Wadą papierowego filtra jest też to, że dość szybko się zapycha.

Z większymi zabrudzeniami znacznie lepiej radzi sobie filtr piaskowy. Filtr wypełniony piaskiem kwarcowym lub złożem aktywnym to dobra propozycja dla właścicieli średnich oraz dużych basenów.

Ile kosztuje użytkowanie pompy basenowej?

Aby utrzymać klarowną i czystą wodę, pompa filtrująca do basenu powinna pracować regularnie. Nie wystarczy włączać jej w momencie korzystania z basenu – nie zdąży przefiltrować całej niecki. Dodatkowo będzie musiała radzić sobie z zabrudzeniami nagromadzonymi przez dłuższy czas.

Ideałem byłoby pozostawić ją włączoną na całą dobę, jednak wiązałoby się to z dużym zużyciem energii elektrycznej. Przy założeniu, że średnia cena 1 kWh w Polsce to ok. 55 gr, dzienny koszt użytkowania pompy o mocy 350 W wynosi ok. 4,62 zł.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Szymon Sonik