Data publikacji:

Jaka pompa do studni głębinowej?

Choć sieci wodociągowe są w naszym kraju coraz bardziej rozbudowane nie brakuje posesji, do których nie docierają. W takim przypadku, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z działką, czy budynkiem mieszkalnym, studnia głębinowa jest często jedynym sposobem na pozyskiwanie wody pitnej i użytkowej. Aby było to możliwe, potrzebujemy nie tylko studni, ale również odpowiednio dobranej pompy. Sprawdźmy więc, jaka pompa do studni głębinowej zapewni nam odpowiednie doprowadzenie wody. Jest to niezwykle ważne, ponieważ parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest naprawdę sporo.
jaka pompa do studni glebinowej

Zacznijmy od najważniejszego, czyli przeznaczenia pompy do studni głębinowej. Jak sama nazwa wskazuje jest ona stosowana w przypadku studni głębinowych. To jednak nie wszystko. Tego typu pompy są bowiem również wykorzystywane w przypadku studni kręgowych, jak i wolnostojących akwenów wodnych.

Pompy do studni głębinowej są wykorzystywane do pompowania czystej, zimnej wody. To, co je wyróżnia, to z całą pewnością łatwość użytkowania. Wystarczy bowiem jedynie umieścić je w warstwie wodonośnej studni. Warto jednak mieć świadomość, że pompy głębinowe mają swoje ograniczenia - nie mogą być stosowane w przypadku wód, które posiadają w swoim składzie składniki szlifujące (takie jak np. piasek) oraz długowłókniste. Obecnie coraz więcej nowoczesnych pomp posiada co prawda filtry zapewniające zarówno jakość wody, jak i chroniące przed zniszczeniami, jednak wciąż nie jest to regułą.

Najważniejszy parametr, czyli silnik pompy głębinowej

Zastanawiając się, jaką pompę do studni głębinowej wybrać, pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest jej silnik. To od niego zależy zarówno efektywność, jak i niezawodność działania pompy. W dzisiejszych czasach na rynku znaleźć możemy pompy zasilane prądem 230 V oraz 400 V. Są one chłodzone na różny sposób - część z nich wykorzystuje w tym celu olej, inne zaś są tzw. pompami mokrymi, które chłodzone są wodą. Jednakże najważniejszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest moc silnika. Im większa, tym nie tylko możliwość przetransportowania na powierzchnię większej ilości wody, ale również umożliwienie wypompowania jej na wyższą wysokość. Warto więc sprawdzić, na jaką wysokość należy wydobyć wodę oraz oszacować zużycie wody w gospodarstwie. Silniki do pomp głębinowych o różnego rodzaju parametrach znajdziesz na stronie Ceneo.pl.

Wysokość wynoszenia

Jak wspominaliśmy, to jeden z niezwykle ważnych parametrów dotyczących pomp głębinowych. Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie musimy samodzielnie sprawdzać, na jaką wysokość podniesie wodę pompa o danej mocy silnika. Parametr ten jest bowiem podawany przez producenta. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze warto decydować się na zakup pompy o najwyższym parametrze - czasem zwyczajnie tego nie potrzebujemy, a zakup takiego urządzenia może oznaczać niepotrzebne dodatkowe wydatki.

Średnica otworu oraz pompy

To kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Wiele osób zastanawia się, jaką rurę do pompy głębinowej wybrać. Tymczasem to nie rura jest najważniejsza, lecz średnica otworu studziennego oraz średnica pompy głębinowej. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup pompy, która ma tę samą średnicę, co otwór studzienny. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku musimy pamiętać o tym, że urządzenie może pracować w oparciu o otwór większej średnicy, w drugą stronę jest to jednak niemożliwe. Jeśli potrzebujesz adaptera, który pozwoli ci zmniejszyć różnicę pomiędzy otworem studni oraz pompy, koniecznie odwiedź Ceneo.pl. Warto również wspomnieć o tym, że w dzisiejszej ofercie pomp głębinowych możemy znaleźć te, których średnica ma bardzo szeroki zakres - od dwóch do nawet dwunastu cali. Znalezienie idealnego rozwiązania nie powinno więc być trudne.

Wydajność studni oraz pompy

Jak wspominaliśmy, pompa głębinowa może być wykorzystywana nie tylko w studniach głębinowych, ale również w innych miejscach poboru wody - w tym również naturalnych akwenach. W trosce o środowisko należy za każdym razem porównać wydajność danej studni lub akwenu z mocą i tempem poboru wody pompy. W przeciwnym razie możemy dopuścić do znacznego obniżenia jakości wody lub też całkowitego wysuszenia studni. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, żeby pompa działała prawidłowo oraz nie miała negatywnego wpływu na okolicę, koniecznie powinniśmy zapoznać się nie tylko z głębokością odwiertu studni czy też lustra wody, ale również ilością wody w danej studni.

Jakość i budowa

Oczywistym jest, że parametry poszczególnych pomp głębinowych mają dla nas najważniejsze znaczenie. Warto jednak nie sugerować się wyłącznie nimi lub niską, atrakcyjną ceną. Bardzo ważna jest również budowa urządzenia. Pamiętajmy, że czołowi producenci dbają o to, by była prosta, intuicyjna w obsłudze i funkcjonalna. Co więcej, dobre pompy głębinowe polecane są na forach internetowych oraz mediach społecznościach. Warto więc sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się dane urządzenie. Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że urządzenia czołowych marek często skonstruowane są ze znacznie wyższej jakości materiałów niż ich zamienniki. Nie warto więc oszczędzać kosztem krótszej żywotności pompy.

Podsumowując, wybór pompy do studni głębinowej bywa zadaniem trudnym i czasochłonnym, które wymaga również specjalistycznej wiedzy. Dlatego też, jeśli mamy wątpliwości, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam w wyborze idealnych rozwiązań. Co ważne, większość z nich bez trudu zamówimy przez internet, odwiedzając stronę Ceneo.pl.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Łońska-Kępa