Data modyfikacji:

Jakie gniazdka do domu wybrać?

Wybór gniazdek elektrycznych do naszego domu to nie tylko kwestia estetyki. Od tego, jakie gniazdka wybierzemy, zależy przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania tego jakże niezbędnego elementu wyposażenia każdego pomieszczenia. Jednak wraz z rozpoczęciem poszukiwań, zdajemy sobie sprawę z mnogości dylematów, które czekają nas w związku z tak banalną kwestią, jak gniazdka. Jaki typ gniazdka będzie najlepszy? Jak rozmieścić kontakty w każdym pomieszczeniu? Na jakie aspekty dostępnych produktów zwrócić uwagę? Sprawdź, jakie gniazdka do domu będą najlepsze.
Gniazdka w domu

Gniazdka - nie taki prosty wybór

Choć podczas remontu co chwilę natrafiamy na trudności, dylematy i trudne do rozgryzienia wyzwania, mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważną kwestią jest dostatecznie wczesne przemyślenie kwestii gniazdek elektrycznych. Normy bezpieczeństwa, komfort użytkowania, łatwa dostępność punktów zasilania - to tylko niektóre z obszarów, które musimy wziąć pod uwagę, wybierając gniazdka elektryczne.

Jeśli zagłębimy się w temat, szybko zdamy sobie sprawę z tego, jak duża liczba różnych rodzajów rozwiązań jest obecnie oferowana na rynku. To również nie pomaga nam w optymalnym zaplanowaniu rodzaju i lokalizacji gniazd elektrycznych. By temat ten nie był jednak aż tak wielkim wyzwaniem, postaramy się w miarę możliwości nakierować czytelników, na co warto zwrócić uwagę, kupując gniazdka elektryczne.

Jakie wyróżniamy typy gniazdek?

Na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów gniazdek. Od tego podstawowego wyboru zależy, czy wykorzystanie gniazdek w naszym domu będzie funkcjonalne. Rodzajów gniazdek jest kilka, a my spróbujemy je tutaj wymienić.

Na początek dwa rodzaje:
  • podtynkowe,
  • natynkowe.
Oba te rodzaje różnią się od siebie jedynie sposobem montażu. W przypadku zastosowania gniazd podtynkowych należy o nich pomyśleć jeszcze na etapie remontu. Kolejna kwestia to ilość kontaktów w gniazdku.

Najpopularniejsze warianty to gniazdka:
  • pojedyncze,
  • podwójne,
  • potrójne.
Wykorzystanie konkretnych rodzajów powinno być dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Im więcej urządzeń będziemy wykorzystywać, tym lepszym pomysłem jest zamontowanie gniazd podwójnych i potrójnych.

Przejdźmy do dodatkowych rodzajów gniazdek. Wraz z rozwojem technologii elektrycznych, gniazdka obecnie oferują nam znacznie więcej funkcjonalności niż w przeszłości. Mowa między innymi o:
  • gniazdkach z uziemieniem, które zabezpieczają przed awarią w przypadku przepięcia instalacji elektrycznej,
  • gniazdka z klapką ochronną, które chronią instalacje przed nadmiarem wilgoci,
  • gniazdka z wejściem USB,
  • gniazdka z zabezpieczeniem przed kontaktem z dziećmi.
Dodatkowo możemy jeszcze wyróżnić rodzaje gniazdek ze względu na ochronę przed dostaniem się do nich wody i innych elementów. Wyróżniamy gniazdka IP22 (bez ryzyka na działanie wilgoci), IP44 (relatywnie wysoki poziom wilgotności, istnieje ryzyko przedostania się wody) oraz IP56 (bardzo duże ryzyko kontaktu z wilgocią i wodą).

W jaki sposób rozmieścić kontakty elektryczne w naszym mieszkaniu?

Kolejny dylemat związany jest z rozplanowaniem lokalizacji i ilości gniazd w każdym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania. Tę kwestię należy dopasować do funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń i przemyśleć już na etapie remontu lub wykończenia mieszkania. We wszystkich pomieszczeniach, w których będziemy wykorzystywali dużo urządzeń elektrycznych (kuchnia, gabinet), zarezerwujmy odpowiednią ilość miejsca na gniazda elektryczne. To też idealne miejsce, w którym możemy wykorzystać gniazdka podwójne lub potrójne.

Sypialnia, pokój dziecięcy czy salon to miejsca, w których możemy ograniczyć liczbę gniazdek. Zawsze, gdy zapotrzebowanie okaże się wyższe, możemy wykorzystać specjalną listwę, która umożliwi nam podłączenie kilku dodatkowych sprzętów.

Na jakiej wysokości powinniśmy montować gniazdka elektryczne? To również zależy od pomieszczenia. W pokojach dziennych kontakty powinny występować na wysokości 20 centymetrów oraz 150 centymetrów. W przypadku montażu gniazdek pod urządzenia AGD w kuchni i łazience powinniśmy zastosować standardową wysokość 30 centymetrów. Pamiętajmy, by jeszcze na etapie remontu zadbać o odpowiednią liczbę gniazdek w kuchni i łazience. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której piekarnik czy płyta grzewcza nie będzie miała swojego stałego gniazdka.

Czym kierować się przy zakupie gniazdek?

 Zakup gniazdka elektrycznego powinien być, oprócz rodzaju, poprzedzony wyborem innych istotnych kwestii. O jakich czynnikach mowa?

Przede wszystkim certyfikaty bezpieczeństwa. Każde gniazdko na opakowaniu powinno zawierać szczegółową informację na temat atestów bezpieczeństwa oraz certyfikacji. Na rynku istnieje wiele rodzajów atestów, którym możemy ufać. Jednak najbardziej miarodajna jest uniwersalna norma IP, która powinna być naszym wyznacznikiem szczególnie wtedy, gdy poszukujemy gniazdek do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak łazienka. Jeśli szukamy gniazdek do takich pomieszczeń, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności, jak wcześniej wspomniane klapki, które uniemożliwiają przedostanie się wody do wnętrza.

Oczywiście istotna jest też łatwość montażu gniazdka. W tym aspekcie większość producentów wychodzi od tej samej bazy montażowej, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z doborem gniazdka do naszych umiejętności. Choć, tradycyjnie, brak doświadczenia może skutkować niepoprawnym podłączeniem przewodów do gniazdka - jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób dokonać montażu, najlepszym wyjściem będzie zlecenie tego elektrykowi.

Estetyka na samym końcu

Jak widać powyżej, wybór gniazdka to dość zawiły proces, na który składa się wiele czynników i zmiennych. Dopiero na samym końcu powinniśmy zwrócić uwagę na walory czysto estetyczne. Jak dobrać gniazdka do wnętrza? To nie powinno być trudne, szczególnie gdy na rynku dostępnych mamy setki rozwiązań kolorystycznych.

Każde gniazdko powinno być dopasowane do aranżacji wnętrza. W loftowych lub industrialnych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się czarne gniazdka. Boho to styl, w którym królują jasne kolory. Tutaj egzamin zda jasny beżowy kolor gniazdek. Zwróćmy uwagę na to, by kolorystyka gniazdek była spójna z całą resztą wnętrza. Nie zapominajmy też o włącznikach! Na szczęście bardzo często oferowane są zestawy, w których gniazdka i przełączniki światła występują idealnie w tym samym kolorze i stylu.
Autor: Norbert Rukowski