Data modyfikacji:

Biała kuchnia z drewnianym blatem. Jaka podłoga? Czy na połysk?

Remont kuchni, czyli jednego z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, to doskonały pretekst, by wyposażyć ją w nowe, piękne meble. Jednym z najciekawszych połączeń jest biała kuchnia z drewnianym blatem. To doskonałe połączenie zapewnia nam świeżość, a także powiększa optycznie nawet najmniejsze kuchnie. Jaką podłogę powinniśmy wybrać do takiego połączenia? Przyjrzyjcie się naszym propozycjom.
kuchnia z drewnianym blatem

Biała kuchnia z drewnianymi blatami – wiele możliwości

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc naszego domu. Stąd warto jej poświęcić trochę więcej czasu, aranżując jej wnętrze. Jednym z częstszych motywów, które wykorzystujemy w urządzaniu tego pomieszczenia, to białe meble kuchenne z drewnianym blatem. To ciekawe połączenie nawiązuje wprost do stylu skandynawskiego.

Sprawdź także kuchnia w stylu skandynawskim.

Ociepla ono nasze pomieszczenie, a zarazem nadaje mu wytwornego klimatu. Ten uniwersalny charakter białych szafek daje nam szerokie pole do popisu, by urządzić naszą kuchnię. Nim to jednak uczynimy, musimy zastanowić się nad jej układem. W dużej mierze jej wygląd zależy od takich niuansów jak np. to, czy jest ona otwarta razem z salonem, czy ma charakter zamknięty. Nie bez znaczenia pozostaje również stopień naświetlenia naszego pomieszczenia od okna.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to dodatki kolorystyczne. To, jaki charakter naszej kuchni uzyskamy, zależy od tego, jakiego koloru dodatki w niej zastosujemy. I nie chodzi tu tylko o sprzęt AGD, podłogi czy ściany, ale również o takie drobne elementy jak np. zegar, ramki obrazków czy elementy wykończenia.

Podłoga drewniana w barwie blatu

Z reguły osoby zastanawiające się na kolorem podłogi, pod uwagę biorą głównie kolor frontów mebli kuchennych. To oczywiście sprawdzone, bardzo trafne połączenie. Wybierając jednak podłogę do kuchni wyposażonej w biały zestaw mebli i drewniany blat, możemy dopasować kolor podłogi właśnie do… powierzchni roboczej, jaką w kuchni jest blat.

Ciepło drewna, wspaniały kontrast pomiędzy drewnem podłogi, blatu a białymi meblami sprawi, że każdy gość będzie zachwycony, wchodząc do spójnie zaprojektowanej kuchni. Do dyspozycji mamy bardzo wiele rozwiązań, począwszy od drewnopodobnych płytek podłogowych, aż po bardzo praktyczne i funkcjonalne (szczególnie w kuchni) panele winylowe. Dobór koloru naszej drewnianej podłogi powinien być dopasowany do koloru blatu, jednak pewne różnice w barwie również nie zniweczą świetnego efektu, jakim będzie podłoga w asyście drewnianego blatu.

Sposób na małe kuchnie? Biała podłoga!

Warto jednak zatrzymać się przy najbardziej oczywistym rozwiązaniu, jakim z pewnością jest dopasowanie podłogi do koloru frontów. W naszym przypadku nowoczesna biała kuchnia z drewnianym blatem wyposażona w białą podłogę pozwoli nam na dowolne wkomponowanie dodatków, czyniąc kuchnię zarówno miejscem zaprojektowanym minimalistycznie, jak i modernistycznie, przy doborze kilku kontrastujących elementów.

Dodatkową, dla wielu z nas decydującą zaletą zastosowania białej podłogi w białej kuchni, jest optyczne wrażenie zwiększenia powierzchni pomieszczenia. Wielu z nas narzeka na zbyt małą kuchnię. Biel pozwoli nam na zmianę tego przeświadczenia. W przypadku białych płytek warto postawić na produkty z połyskiem.

Pastele na ścianie i podłodze

Biała kuchnia na wysoki połysk z drewnianym blatem daje nam tak naprawdę ogromne pole do wyboru zarówno podłogi, jak i innych elementów wyposażenia kuchni. Jednym z ciekawszych pomysłów jest zastosowanie pastelowych kafelek na podłogę, które będą spójnie pasowały do kafelek nablatowych.

Ten pomysł pozwala nam na zastosowanie dowolnych kolorów i kształtów, które będą dopasowane do naszych estetycznych potrzeb. Płytki w takiej konfiguracji mogą być wzorzyste, mogą przybierać geometryczne kształty. Możemy również zastosować dwa, trzy bądź więcej kolorów. Jak widać, jedyną granicą w tym wariancie wyboru będzie tylko nasza wyobraźnia. Czy w takiej kuchni warto zastosować płytki z połyskiem? To zależy od nas. Zarówno mat, jak i połysk świetnie dopasuje się do kuchni z białymi meblami i drewnianym blatem, o ile nasz wybór padnie na ciekawe, kolorowe płytki.

Beton - czy pasuje do bieli i drewna?

Coraz większą popularnością cieszą się industrialne rozwiązania, wykorzystujące kolor betonu. Często możemy spotkać takie rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Czy w kuchni taka koncepcja również będzie trafiona? Oczywiście! Biel i drewno to ponadczasowe, uniwersalne rozwiązania, które pasują praktycznie do wszystkiego. Dlatego z powodzeniem możemy w kuchni wybrać szarą podłogę.

Dzięki zastosowaniu takiego koloru na podłodze zagwarantujemy sobie nowoczesny, industrialny wygląd naszej kuchni, którą będziemy mogli wzbogacić o dodatki uwypuklające wykończenie. Pozostaje jednak pytanie, jakie płytki powinniśmy zastosować do białej kuchni z drewnianym blatem? Szara podłoga z połyskiem będzie się prezentować równie pięknie, jak płytki matowe, idealnie imitujące beton. W obu przypadkach utrzymanie takiej podłogi w czystości będzie niezwykle proste i przyjemne.
Szarości możemy z równym powodzeniem zastosować na ścianie - w postaci szarej ściany, szarych dodatków lub szarych, betonowych płytek, które swoje miejsce znajdą nad blatem.

Dodatki w białej kuchni z drewnianym blatem

Jak wspomnieliśmy wyżej, by kuchnie białe drewniane nie były monotonne, to ich oblicze możemy zmienić poprzez dobór sprzętu AGD, kolorów czy materiałów wykończeniowych na ściany lub podłogi. Innym elementem mogącym nadać charakter naszej kuchni są drobne elementy, którymi zostanie ozdobiona.

W grę wchodzą tu m.in. zdjęcia rodzinne, zegar czy obrazki, np. z sentencjami. Dość powszechnym trendem w wielu kuchniach w ostatnich latach jest malowanie części ściany farbą tablicową. Taka koncepcja daje nam bardzo mocny kontrast z całym pomieszczeniem, a tym samym czyni naszą kuchnię bardzo nowoczesną.

Autor: Norbert Rukowski