Data publikacji:

Jakie płytki antypoślizgowe kupić?

Płytki podłogowe spełniają w każdym mieszkaniu ważną rolę. Nie tylko wpływają one w dużej mierze na estetykę pomieszczenia, ale również decydują o bezpieczeństwie domowników. Zobacz, dlaczego warto wybrać płytki antypoślizgowe, które będą równocześnie estetyczne, funkcjonalne i praktyczne.

Podpowiadaliśmy już, jakie dekoracje do łazienki wybrać, dlatego tym razem skupimy się na płytkach antypoślizgowych. 

Dlaczego płytki antypoślizgowe?

Oglądając płytki podłogowe przed zakupem w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich wygląd. Jest to naturalne, że zależy nam na jak najlepszej prezencji posadzki. Nie zapominajmy jednak, że bezpieczeństwo domowników jest najważniejsze.

Podczas wybierania płytek zrezygnuj z modeli, które mogą być śliskie. Stawiaj przede wszystkim na funkcjonalność. Bezpieczniejsze w użyciu są modele chropowate, które posiadają jakąś fakturę. Zwiększa to przyczepność i ułatwia komfortowe i wygodne chodzenie. Jeśli kryterium to jest dla ciebie najważniejsze, to wybierz płytki antypoślizgowe. Modele te najlepiej przeciwdziałają nieplanowanemu poślizgnięciu się.

Najczęściej do upadku dochodzi w łazience, gdzie mokra podłoga sprzyja utracie równowagi. Dlatego to właśnie płytki antypoślizgowe do łazienki i toalety są najbardziej rekomendowane. Modele te polecane są również do kuchni oraz w okolicy drzwi wejściowych.


Płytki przeciwdziałają ślizganiu dzięki zróżnicowanej fakturze oraz wypukłym reliefom i ryflom biegnącym wzdłuż krawędzi płytek. Niektóre modele dodatkowo pokryte są warstwą antypoślizgową, która polepsza przyczepność powierzchni.

Jaka klasa płytek antypoślizgowych?

Wobec płytek antypoślizgowych stawiane są wysokie wymagania. Aby produkt wykończeniowy mógł zostać tak nazwany, musi spełniać wyśrubowane kryteria, oceniające tzw. krytyczny punkt poślizgu.

W pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą, płytki podłogowe powinny mieć współczynnik nie mniejszy niż R8.

Do użytku domowego odpowiednie są płytki klasy R9, które polecane są na schody, korytarze, wejścia, a także do kuchni i łazienek. Następna klasa R10 polecana jest już do pomieszczeń socjalnych i użytkowych, jak kuchnie, garaże czy magazyny, gdzie istnieje większe zagrożenie wylaniem śliskim płynów np. olejów i smarów.

Dla kogo płytki antypoślizgowe?

Płytki przeciwdziałające upadkom to dobre rozwiązanie do domów, w których mieszkają rozbiegane dzieci, osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się. W takim przypadkach warto również zdecydować się na płytki antypoślizgowe na schody, aby zagwarantować bezpieczne wchodzenie na piętro.

Najlepiej także wyłożyć antypoślizgową powierzchnią cały przedpokój, a nawet korytarz, ponieważ przy wchodzeniu do domu przy deszczowej pogodzie standardowe płytki mogą okazać się za śliskie.

Bezpieczna wanna i brodzik

Nie tylko same płytki decydują o bezpieczeństwie w łazience. Osoba, która ma problemy z utrzymaniem równowagi może poślizgnąć się także w wannie lub w brodziku.

Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie dna specjalną matą antypoślizgową, która ułatwia swobodne wyjście po kąpieli. Jeśli zależy ci na zastosowaniu rozwiązań najwyższej jakości możesz także zakupić specjalną powłokę antypoślizgową, która nakładana jest bezpośrednio na powierzchnię wanny. Prezentuje się ona estetycznie i jest łatwa w czyszczeniu.

Nie dotyczy to sytuacji, gdy miejsce do kąpieli zostało odpowiednio zabezpieczone już na etapie wykańczania powierzchni. Dobrze sprawdzają się płytki antypoślizgowe pod prysznic, ponieważ nie potrzebujesz wówczas dodatkowego zabezpieczenia podłogi do zachowania równowagi.